Добавить новость
smi24.net
World News
Февраль
2022

Nearchivujte, pijte teď. Deset dobrých důvodů, proč lahev vína otevřít hned teď

0

Nechceme vás nabádat k porušení suchého února, ale některé požitky není třeba odkládat.

The post Nearchivujte, pijte teď. Deset dobrých důvodů, proč lahev vína otevřít hned teď appeared first on Forbes.

Ach ten prokletý „potenciál zrání“! Kolikrát jsem to zažil. Korek vytažený z lahve, víno nalévané do sklenky a chutnající sice skvěle, ale zároveň tak nějak provinilý dojem „měl jsem s otevřením počkat ještě pár let a bylo by ještě lepší“, který celý zážitek degraduje.

Poněkud zbytečně. Dnes budu horovat za otevírání lahví raději dříve než později. Jak je snaha o dosažení vrcholu všech zúčastněných jistě bohulibá, u vína může být kontraproduktivní. A nakonec můžete skončit se sklepem plným nepitelných a neprodejných vinných mrtvol. 

Anebo bez smyslů, které vám umožní si naopak perfektní vyzrálá vína vychutnat. A to ani není řeč o ztrátě čichu a chuti kvůli covidu, obvykle opravdu nepříjemné, ale přece jen dočasné.

Nehoruji pro vinnou infanticidu, určitý minimální čas každá láhev potřebuje a setkání s dokonale vyzrálými klasickými víny patří mezi ty nejlepší vinné zážitky vůbec. Přesto si dovolím v deseti bodech přednést argumenty, proč vína nesyslit a užívati si je raději dříve.

  1. Nejlepší vína jsou ta stará, lahvově zralá, archivní, nejlépe snad ze zaprášené lahve s vybledlou vinětou? Neplatí to vždy, ne každé víno se hodí k dlouhodobému zrání, spíš naopak. Jen malé části zrání v lahvi více než pár let (či dokonce jen měsíců) jakkoli prospěje.

    Podstatná část současné vinné produkce nemá větší potenciál než nabídnout čerstvé ovocné projevy a je mířena k okamžité spotřebě do roka. 99 procent vín, i mnohá „serióznější“, jsou zábavná a skvěle pitelná relativně brzy a téměř maximum nabídnou do pěti let od vypuštění na trh, byť vydrží déle. Procento nebo méně vyžaduje složitější zacházení a delší vyčkávání.
  2. Pokud jste zvyklí na projevy právě mladých vín, tak vám velmi vyzrálá nemusí vůbec vyhovovat. Takže pokud nevíte, do čeho jdete, určitě si nechte poradit a slepě neukládejte do sklepa víno, jež vám zrovna opravdu chutná, s pocitem, že se určitě ještě zlepší. Přijde-li vám skvělé teď, klidně ho pijte! Navíc zvyknout si na projev starých lahví vlastně nemusí být vůbec výhodné, především ekonomicky.
  3. Je dost vín, která v čase přežijí, ale nemnoho takových, která opravdu vyzrají a s věkem nabídnou vyloženě komplexnější, hlubší zážitek. Klidně experimentujte, ukládejte, zkoumejte stejné víno v průběhu několika let a tvořte si názor. Klidně si kupte dva kartony stejného vína a otevírejte láhev co půl roku či rok, je to velká zábava a umožní vám poznat víno opravdu „intimně“.

    Třeba zjistíte, že to či ono víno či styl vín vás baví v takovém či onakém věku. Ale počítejte s tím, že po cestě narazíte na mnoho zklamání. A pocit „kdybych býval otevřel zbylé lahve loni…“ nebude ničím výjimečným. A upřímně je to horší pocit, obzvláště pokud vám ještě mnoho lahví zbývá, než u vín otevřených „příliš brzy“…
  4. Velmi často může v zážitku hrát větší rozdíl správný servis – teplota, rozdýchání, vhodné sklo – a konzumace v dobré náladě a neméně dobré společnosti než ten opravdu dokonalý prchavý moment ideálního věku vína. 
  5. Co je to vlastně „vrchol“ vína? Kdy je reálně nejlepší, kdy je nejvhodnější lahev otevřít? Pokud pomineme, že ideál je degustovat víno dopoledne, vzhledem k stavu našich chuťových buněk a kondici úst i mysli, pak žádná úplně správná odpověď neexistuje. 

    Úvodní veselá živost, energie a ovocnost může být podobně uspokojující jako složitější projevy o pár let později. Čekání na uhlazení tříslovin v mladším červeném nemusí být při kombinaci se správným jídlem vlastně tolik potřeba.

    Zde prostě platí, že je důležitější, k čemu a proč víno otevíráte a jaká máte očekávání, každý může mít svůj ideál jinde a nejlepší čas k otevření lahve je vysoce subjektivní. Jsou zde zvyklosti v různých zemích i odlišné kulturní tradice, ale vkus se liší mezi jednotlivými konzumenty i třeba v rámci jedné rodiny.
  6. Lahvové zralosti vašich vzácných Bordeaux se vůbec nemusíte dožít, nemoci a nehody číhají na každém rohu, a představa, že o významných kulatinách konečně otevřete láhev Château Haut-Brion 2005 prostě vezme zasvé.

    Jak řekl Woody Allen: „Jestli chcete, aby se Bůh zasmál, povězte mu o svých plánech.“ Dlouhodobá archivace vína je čin plný nadějí, optimismu a očekávání lepších zítřků. Které prostě nemusí přijít.
  7. Na uložení vína třeba na desítky let potřebujete podmínky. Stabilní teplotu, vlhkost, prostor s lahvemi zbytečně nehýbat a podobně. Kvalitní sklep je ideál. Nebo alespoň velká (v průběhu času žádná není dostatečně, to vám garantuji!), a především spolehlivá vinná chladnička, který nevypoví službu uprostřed horkého léta, když jste navíc zrovna pryč na dovolené.

    Kdo tohle reálně má a může garantovat, že bude stále mít za deset či dvacet let? A především – kdo vám zaručí, že v té době budete mít stejný vkus a budete chtít pít stejná vína jako nyní? 
  8. Kvalitní vína by měla chutnat dobře už na začátku, s věkem jejich projev „jen“ získá další rozměr a větší komplexitu. Henry Jayer, absolutní špička Burgundska, jehož Grand Cru Richebourg či legendární Vosne Romanée Cros Parantoux náleží mezi nejvyhledávanější a nejdražší vína planety, jasně prohlásil, že „Velké Burgundské by mělo být pitelné velmi mladé a zároveň schopné ležet několik dekád“.

    Jenže lidské tělo má svá omezení. A i když se „ideální“ kondice vína dožijete, dost možná si ji prostě neužijete tolik, jak jste očekávali. Tohle bude možná znít trochu krutě, ale musí být řečeno.

    S věkem se naše vnímání chuti a vůně mění. Už po čtyřicítce začínají chuťové pohárky pomalu, ale jistě odumírat. Po šedesátce schopnost rozlišování sladkých, slaných, kyselých i hořkých chutí znatelně klesá a po sedmdesátce začíná ochabovat i čich (a to i pokud vás nezasáhne a vše ještě neprohloubí neurodegenerativní onemocnění mozku jako Alzheimer nebo Parkinson), což i dojem z chuti opět umenší.

    U každého je to jinak, znatelný pokles je patrný u poloviny populace nad 65 let a třech čtvrtin nad osmdesát let a zrovna vy můžete mít obrovské štěstí. Anebo taky ne. Takže počítejte, jestli náhodou onen bájný vrchol vína nepřijde až v době, kdy už si ho užijete jen z menší části. 
  9. Hromadění vína je samozřejmě zábava a udělat si fajn zásoby pro různé příležitosti je jistě skvělé, ale musí přijít chvíle, kdy prostě začnete lahve reálně odpíjet. Pokud dlouhodobě nakupujete rychlostí výrazně větší, než je vaše denní spotřeba, k ničemu dobrému to nepovede.

    Zvěte přátele, otevírejte lahve, co možná nejsou zrovna „na vrcholu“, ale užívejte si je v dobré společnosti. To je na víně nejlepší. Žádné vhodnější užití než coby doprovod chutného jídla a kvalitní konverzace ve společnosti lidí, které máte opravdu rádi, prostě zkvašené hrozny nemají.
  10. Samozřejmě je tu vinné sběratelství za účelem zisku, ne vlastního potěšení. Kupovat produkty blue-chip producentů s tím, že je budete po letech se ziskem prodávat, má svá úskalí. Krom toho, že štvete nás všechny, kteří vína prostě chceme pít a jejich přesun do sféry investičních nástrojů nás nebaví, se může taky nakrásně stát, že o ně nikdo nebude mít zájem.

    Tedy pokud nemáte celé dokonale (doložitelně!) uložené bedny. Za samostatnou zaprášenou láhev bez perfektního „rodokmenu“ vám nikdo rozumné peníze nedá. V nejhorším si vše samozřejmě vypijete. V tomto ohledu je ale rozhodně lepší vrážet peníze do kvalitních destilátů, které jsou odolnější a na dokonalé skladování netřeba brát tak velký ohled. A mají i další výhodu.

    V případě katastrofy apokalyptických rozměrů je lepší mít zásoby destilátů než vína, protože je lze použít i jako snadný zdroj energie, palivo.

Poznámka na závěr. Vše výše zmíněné je samozřejmě subjektivní, ovlivněné mým aktuálním věkem, sklepem před patnácti lety naplněným lahvemi typického Bordeaux, které mne teď už příliš neoslovují, a depresivní zkušeností s naštěstí dočasnou ztrátou čichu a chuti kvůli covidu.

Buďte sví, pijte, co a jak chcete, a klidně archivujte, kolik jen můžete – zařiďte se dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale já vás varoval!

The post Nearchivujte, pijte teď. Deset dobrých důvodů, proč lahev vína otevřít hned teď appeared first on Forbes.







В Воскресенске росгвардейцы задержали гражданку, находящуюся в федеральном розыске

Врач дерматолог-косметолог Мадина Байрамукова: что делать, если вас ужалила медуза

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие

Состоялась церемония вручения премии Men Today Trends


«585*ЗОЛОТОЙ» посчитала, сколько тратят на покупку солнцезащитных очков к лету в Ростове-на-Дону

«Авиаторы» возглавили рейтинг самых популярных солнцезащитных очков у россиян – «585*ЗОЛОТОЙ»

Подвески, шармы и браслеты за покупку брендовой оптики: «585*ЗОЛОТОЙ» анонсировала новую акцию

Преподаватель музшколы из Реутова принял участие в шествии баянистов на ВДНХ


Mets survive late barrage to beat Yankees in Subway Series opener

Why does former Man Utd striker Memphis Depay wear a headband and what is written on the Dutch footballer’s headgear?

Chelsea enter Conference League despite speculation they could snub Uefa competition after facing tough financial rules

Cubs Suffer Another Devastating Injury to Starting Rotation


Ингушетия. Цей-Лоамский перевал.

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 240,5 тыс. детей в Московской области получают единое пособие

Призрачный остров...

...Есть чем платить, но я не хочу победы любой ценой. Памятник Виктору Цою в Санкт-Петербурге


Прохождение элитного подземелья «Лесной алтарь» в Tarisland

The latest friendship-ruining co-op game on Steam is a punishing platformer where you're chained to your pals, and it's about to crack 100,000 concurrent players

'I absolutely suck at video games': Hidetaka Miyazaki discusses how he prepped for Elden Ring: Shadow of the Erdtree

Для Dark and Darker Mobile проходит короткий бета-тест на iOS и Android


Робота водієм у Таксі 571 (Київ)


В Воскресенске росгвардейцы задержали гражданку, находящуюся в федеральном розыске

Специалисты, к которым хочется возвращаться. Кем может гордиться Москва?

"Интеррос", "Атомайз", Эрмитаж и Т-Банк готовят второй этап проекта «Цифровое искусство»

К сообществу инклюзивного бизнеса «Открыто для всех» присоединилось два высокотехнологичных проекта


Сделай «Шаг в будущее»: на востоке Москвы прошел молодежный фестиваль

В Воскресенске росгвардейцы задержали гражданку, находящуюся в федеральном розыске

Политолог обозначила важность отношений РФ со странами Востока и Глобального Юга

Стало известно, на сколько подорожали новостройки в России за полгода


МВД: более 43 тысяч полицейских обеспечили безопасность на выпускных вечерах

Итоги творческой встречи с Алексеем Данилиным

Активистов и волонтеров из Химок поздравили с Днем молодежи

К 2030 году в Москве появятся 3 новые линии метро


WTA удивила решением по Елене Рыбакиной перед стартом Уимблдона

Браво, Даша и Диана! Российские теннисистки одновременно выиграли турниры в Англии и Германии за два дня до Уимблдона

Тернистый путь: Медведеву и Андреевой не повезло с жеребьёвкой на Уимблдоне, у Калинской и Рублёва сетки полегче

Медведев проиграл Джоковичу на выставочном турнире перед Уимблдоном


Хвостатые подарки от лидера КНДР уже в Москве и в ожидании своих новых кличек

День молодежи отметили на стенде Подмосковья на выставке «Россия» на ВДНХ

"Болезнь цивилизации". Чем вызван синдром хронической усталости

МВД: более 43 тысяч полицейских обеспечили безопасность на выпускных вечерах


Музыкальные новости

В амфитеатре Никосии прозвучала музыка Шостаковича и Гершвина

Рэперша Карди Би проколола себе ухо в ювелирном бутике

Депутат ЗСК Виктор Тепляков провёл комиссионный осмотр Центра творческого развития в Сочи

Не фейк? Беременность Волочковой от Шаляпина заставила пойти певца на крайние меры


Преподаватель музшколы из Реутова принял участие в шествии баянистов на ВДНХ

Специалисты, к которым хочется возвращаться. Кем может гордиться Москва?

"Интеррос", "Атомайз", Эрмитаж и Т-Банк готовят второй этап проекта «Цифровое искусство»

К сообществу инклюзивного бизнеса «Открыто для всех» присоединилось два высокотехнологичных проекта


Выставка социальной рекламы донорства органов открылась в Казани

Певец Валерий Леонтьев прилетел из США в Москву и выступил на корпоративе

С нового учебного года к проекту «Футбол в школе» присоединятся восемь школ Псковской области

«Вы приехали на год раньше»: телеканал ТНТ, студия SVERDЛOVSK и Централ Партнершип представляют первый тизер-трейлер фильма «Беляковы в отпуске»


Питьевую воду продолжают раздавать в столичном метро в связи с жарой

За чем люди едут в слободу Петровку?

Четыре автомобиля столкнулись на улице Полбина в Москве

Премиальный автомобильный бренд HONGQI представил на российском рынке компактный кроссовер HS3


Песков: подаренные Ким Чен Ыном Путину собаки проходят адаптацию в Москве

Песков: собаки, подаренные Путину Ким Чен Ыном, адаптируются в Москве

Песков: собаки, подаренные Путину Ким Чен Ыном, уже адаптируются в Москве

Какой шаг Путина может обесценить доллар, объяснил Глазьев




Зубной имплантат. Что нужно знать перед операцией

Московские студенты пройдут производственную практику в онкодиспансере в Балашихе

Гастроэнтеролог Садыков назвал дыню натуральным средством от запоров

Простой способ охладиться в аномальную жару подсказал московский врач


Нариман Джелял переехал из сибирской тюрьмы в Киев


29 июня на играх «Дети Азии» состязания пройдут по десяти видам спорта

Певец Крид заявил, что бывшие сделали его сильнее

Многие краснодарцы к 25 годам имеют несколько высших образований, семью и бизнес

Медальный зачет Игр «Дети Азии» 28 июня: по-прежнему впереди Узбекистан


Лукашенко обратился к лидеру Туркменистана

Лукашенко рассказал о совместном развитии России и Беларуси

Посол Беларуси: Визит Лукашенко придал дополнительный импульс развитию двустороннего сотрудничества


Собянин: Новая поликлиника в Филимонковском районе откроется в этом году

Собянин: Москва всегда поможет молодежи в покорении новых вершин

Собянин поздравил молодых москвичей с Днем молодежи

Собянин: В этом году в ТиНАО будет благоустроено несколько больших зон отдыха


"Интеррос", "Атомайз", Эрмитаж и Т-Банк готовят второй этап проекта «Цифровое искусство»

Аномальная жара ожидается в Москве в первые дни июля

Леус: Аномальная жара и тропические ночи ожидаются в Москве

Экономическая ценность деревьев в экосистеме города


Активистов и волонтеров из Химок поздравили с Днем молодежи

Хвостатые подарки от лидера КНДР уже в Москве и в ожидании своих новых кличек

Повышенный режим готовности введён: Лето запомнится надолго десятку городов

"Болезнь цивилизации". Чем вызван синдром хронической усталости


Портативный ТСД корпоративного класса Saotron RT-T70

АО «Транснефть - Север» выпустило молодь атлантического лосося в реку в Архангельской области

В Димитровграде проводят чемпионат России по парусному спорту в классе «микро»

Архангельская область войдет в федеральный историко-культурный туристический проект «Императорский маршрут»


Удивительно, но факт: в Симферополе снять квартиру дороже, чем в Севастополе

Выставка-предупреждение «Лицо беды»

Водитель так торопился к морю, что вдребезги разбил о дерево свою жизнь

В Крыму за сутки зафиксировали 10 пожаров на открытых территориях


Источник 360.ru: пожар затронул три квартиры в многоэтажке на Алтуфьевском шоссе

К 2030 году в Москве появятся 3 новые линии метро

Активистов и волонтеров из Химок поздравили с Днем молодежи

"Болезнь цивилизации". Чем вызван синдром хронической усталости














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *