Добавить новость
smi24.net

World News in Macedonian

Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог

Все новости

Пендаровски: Одредени субјекти во Бугарија го искористија случајот со Пендиков за политички цели

SlobodnaEvropa.mk 

Одредени политички субјекти во Бугарија, локалниот инцидент во Охрид се обидуваат да го стават во политички контекст и да го политизираат за да добијат политички поени на краток рок, смета претседателот Стево Пендаровски. „Јас можам да разговарам за моето соопштение во кое направив неколку елементи, следејќи го соопштението на ОЈО Охрид. Прво, осудив чин на насилство, кој е наспорен, бидејќи дечкото има тешки телесни повреди. Второ, кажав дека е секретар на клубот на Бугарите во Охрид, затоа што ОЈО Охрид тврдеше дека така почнал инцидентот... Читать дальше...

Нема одлука за влез на Алијанса за Албанците во Владата, формиран е тим за преговори

SlobodnaEvropa.mk 

Алијанса за Албанците формира тим кој ќе преговара за евентуалното влегување на партијата во Владата, беше соопштено по вечерашната средба на партиското претседателство во Тетово. Лидерот на АА, изјави дека денеска и во деновите од викендот ќе се прецизира стратегијата со која ќе настапат во преговорите, кои ќе бидат нивните барања и приоритети, а потоа и за кадровските решенија. Таравари најави дека во меѓувреме ќе организира и внатрепартиски референдум на кој, како што наведе, 11.500 партиски членови ќе можат да го искажат своето мислење. Читать дальше...

САД воведоа санкции за радикалите Радета и Јојиќ

SlobodnaEvropa.mk 

Соединетите Американски Држави воведоа санкции за членовите на Српската радикална партија и поранешните пратеници во српското Собрание, Вјерица Радета и Петар Јојиќ, поради нивната вмешаност во корупција, објави американскиот Стејт департмент на 27 јануари. „Додека беа пратеници во српскиот парламент, Радета и Јојиќ ги поткупуваа и заплашуваа сведоците на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија со цел да ги одвратат од изнесување инкриминирачки докази против лидерот на Српската радикална партија... Читать дальше...

Курти за РСЕ: Предупредени сме за можноста за намалување на меѓународната поддршка

SlobodnaEvropa.mk 

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека добил предупредувања за можноста за намалување на поддршката од Западот, доколку Косово не биде конструктивно во однос на преговорите со Србија. Сепак, тој изрази уверување дека Косово се покажува како конструктивна страна во овој процес. Курти во интервју за Радио Слободна Европа вели дека не бил поканет на средбата што ќе ја организира Американската амбасада во Приштина на 31 јануари, а на која ќе се разговара за создавање Заедница на општини со српско мнозинство на Косово. Читать дальше...

Маричиќ: Заострувањето на односите меѓу Софија и Скопје нема да го попречи процесот на уставни измени

SlobodnaEvropa.mk 

Најновото заострување на односите меѓу Софија и Скопје нема да го попречи отворањето на процесот на уставни измени, вели во интервју за ТВ Телма вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, според кого институциите реагираа, а политичарите го осудија претепувањето на Христијан Пендиков во Охрид по што, Северна Македонија и Бугарија треба да го чуваат пријателството. Во таква атмосфера, вели тој, би требало во скоро време да бидат и формулирани уставните измени. „Секако дека не е пријатно... Читать дальше...

Ковачевски-Донев: Мирно и непречено чествување на роденденот на Делчев, санкции за секој кој ќе ја наруши безбедноста

SlobodnaEvropa.mk 

Премиерите на Бугарија и на Северна Македонија, Галаб Донев и Димитар Ковачевски, денеска имале телефонски разговор за актуелните случувања во односите меѓу двете земји. „Премиерот Ковачевски во разговорот со техничкиот премиер Донев потенцираше дека Република Северна Македонија, согласно уставното уредување гарантира остварување на правата на секој граѓанин кој живее во државата. Во контекст на случувањата и претстојното чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, беше потенцирано дека активностите на поединци... Читать дальше...

Ѓоковиќ вели дека сликите од неговиот татко биле „погрешно протолкувани“

SlobodnaEvropa.mk 

Тенисерот Новак Ѓоковиќ изјави дека фотографијата на која неговиот татко со неговите фанови го држи руското знаме е „погрешно протолкувана“ и дека се надева дека сепак ќе може да присуствува на финалето на Австралија опен. Претходно денеска таткото на Ѓоковиќ објави дека „сака само мир“ и дека „нема намера да предизвикува немири“. Тој не присуствуваше на победата на неговиот син во полуфиналето на Мелбурн Парк. „Видов како што сите други видоа што се случи и штета е што погрешното толкување на она што се случи ескалира на толку високо ниво.

Софиското обвинителство поведе предистрага за закани против Пендиков

SlobodnaEvropa.mk 

Окружно јавно обвинителство на Софија поведе предистражна постапка поради закани по животот упатени кон Христијан Пендиков, кој беше повреден во инцидентот пред угостителски објект во Охрид на 19 овој месец. Како што информира портпаролката на Јавното обвинителство, Сијка Милева, Пендиков поднел пријава до Генералната дирекција за борба против организираниот криминал (ГДБОП) при бугарското Министерството за внатрешни работи дека во објава на социјална мрежа „му била упатена заканувачка порака на македонски јазик“... Читать дальше...

Едно лице загина во амбасадата на Азербејџан во Иран

SlobodnaEvropa.mk 

Еден службеник за безбедност загина, а двајца чувари се ранети кога напаѓач вооружен со автоматска пушка упадна во амбасадата на Азербејџан во главниот град на Иран, Техеран. Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев го нарече нападот на 27 јануари „терористички чин“, а Баку брзо објави дека го евакуира персоналот на амбасадата, обвинувајќи го Иран за инцидентот.  „Напаѓачот го пробил стражарското место, убивајќи го шефот на обезбедувањето со автоматска пушка „Калашников“, соопшти азербејџанското Министерство за надворешни работи. Читать дальше...

Грчките пратеници не ѝ изгласаа недоверба на Владата

SlobodnaEvropa.mk 

Со 143 гласа „за“ и 156 „против“, грчкиот Парламент го отфрли предлогот на опозициската СИРИЗА за недоверба на актуелната Влада. За пад на Владата на Мицотакис, потребно беше предлогот на СИРИЗА да добие гласови од најмалку 151 од вкупно 300 пратеници во Парламентот. Владејачката Нова демократија има 156 пратеници и сите беа против предлогот за недоверба на Владата. Ципрас предложи гласање недоверба за владата на Мицотакис На гласањето му претходеше тридневна расправа и говори на лидерите на сите политички партии... Читать дальше...

СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *