Šéf Allianz varuje, že z Nemecka by sa znovu mohol stať chorý muž Európy. Systém môže skolabovať, tvrdí
Šéf nemeckej poisťovne Allianz Oliver Bäte varuje, že z Nemecka by sa znovu mohol stať tzv. chorý muž Európy. Systém sociálneho zabezpečenia v Nemecku môže podľa neho o desať rokov skolabovať, ak vláda nezačne šetriť.
Bäte, ktorý je v Nemecku známy svojimi vyhranenými názormi, to podľa denníka Financial Times uviedol dnes na výročnom brífingu Allianz pre médiá.
"Sme tam, kde sme boli v roku 1997... kedy bolo Nemecko označované za chorého muža Európy," povedal Bäte. Nezamestnanosť síce zostáva hlboko pod vtedajšou päťmiliónovou hranicou, ale krajina čelí rastúcim rizikám predovšetkým pre neudržateľný rast nákladov na zdravotnú a sociálnu starostlivosť, uviedol.
"Predpovedám, že o desať rokov bude náš systém sociálneho zabezpečenia na kolenách," povedal šéf Allianz. Nemecko si podľa neho nemôže dovoliť, aby hrubý domáci produkt stagnoval, zatiaľ čo výdavky na zdravotnú starostlivosť rastú "o šesť, sedem alebo osem percent ročne". "Z matematického hľadiska nemusíte byť génius", aby ste pochopili, kam to vedie, uviedol.
Nemecká ekonomika v posledných dvoch rokoch klesala. Výdavky na systém sociálnej ochrany zostávajú podľa štandardov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vysoké, rástli však pomerne skromným tempom, píše FT.
Napriek tomu ekonómovia varujú pred hroziacimi deficitmi dôchodkového systému, pretože generácia z doby tzv. baby boomu - narodená od polovice 50. do polovice 60. rokov minulého storočia - prichádza do dôchodkového veku.
Bäte tiež varuje pred vysokým ocenením akcií amerických technologických firiem. "Naozaj veríme, že spoločnosť ako Nvidia má hodnotu štyroch biliónov dolárov? Alebo Tesla?" pýta sa.
"Je naozaj dobré držať v týchto veciach obrovskú časť nášho portfólia? Nedávam investičné rady, ale vo svete, v ktorom žijeme, by som bol trochu opatrnejší, "dodal šéf najväčšej európskej poisťovne.