Dúhový pochod v Bratislave prilákal tisíce ľudí. Protestovali proti obmedzovaniu práv LGBT+
Približne 12 až 14-tisíc ľudí prišlo v sobotu podľa organizátorov na pochod hrdosti v Bratislave, ktorý je na Slovensku tradične súčasťou najväčšej verejnej akcie komunity LGBT+. O účasti informovala za usporiadateľský tím Nataša Jurčová Findrová.
Tohtoročný 15. ročník Dúhového Pride Bratislava sa niesol v znamení hodnôt slobody a rovnosti. Dôležitou tematickou súčasťou pochodu bola aj kritika návrhu novely slovenskej ústavy, ktorá predpokladá posilnenie konzervatívnych hodnôt v základnom zákone.
Pochod Bratislavou
Dúhový Pride odštartoval na námestí pri sídle vlády na poludnie kultúrnym programom. Neskôr sa dav ľudí za hudobného sprievodu a asistencie polície vydal na pochod ulicami Bratislavy. Mnohí účastníci mali vlajky či tričká dúhovej farby, ktorá je symbolom sexuálnych a rodových menšín.
Trasu sprievodu organizátori z bezpečnostných dôvodov ani tentoraz dopredu neoznámili. Počas pochodu centrom slovenskej metropoly sa ľudia, rovnako ako vlani, zastavili pri už bývalom gaybare Tepláreň, pred ktorým v roku 2022 strelec zabil dvoch ľudí a neskôr zbraň obrátil pre sebe. Obete tragédie tam pripomína pamätná doska.
Vlaňajšieho ročníka sprievodu hrdosti v Bratislave sa podľa vtedajšieho odhadu organizátorov zúčastnilo okolo 10-tisíc ľudí.
Teraz organizátori akcie kritizovali návrh novely ústavy, ktorý okrem iného predpokladá, že Slovensko bude uznávať iba biologicky určené pohlavie muža a ženy. Predloha tiež stanovuje, že rodičmi dieťaťa sú matka a otec, pričom matkou je žena a otcom muž.
Kritika novely Ústavy
"Vládna novela ústavy, o ktorej bude parlament hlasovať v septembri, nás od Európy vzďaľuje. Obmedzenie ľudských práv LGBTI+ ľudí, ktoré je jej obsahom, je v priamom rozpore s právom EÚ a Európskym dohovorom o ľudských právach," uviedol spoluorganizátor festivalu Duhový Pride Martin Macko.
Komunitu LGBT+ podľa médií v spoločnom vyhlásení podporili okrem iných zhruba tri desiatky zahraničných ambasád na Slovensku, vrátane českého veľvyslanectva.
"Pride je silnou pripomienkou toho, že všetky ľudské bytosti sa rodia slobodné a rovné v dôstojnosti a právach bez ohľadu na to, ako sa identifikujú alebo koho milujú," píše sa vo vyhlásení.
Slovensko, kde sa väčšina obyvateľov hlási ku katolíckej cirkvi, doteraz na rozdiel od Česka a ďalších krajín nezaviedlo napríklad ani registrované partnerstvá párov rovnakého pohlavia. Niektorí politici, vrátane zástupcov vládnej koalície, sa vymedzujú voči ľuďom inej ako heterosexuálnej orientácie. Napríklad najmenšia vládna strana SNS vlani začala billboardovú kampaň s tým, že zastavila finančnú podporu projektov komunity LGBT+.
Konzervatívni aktivisti v sobotu v hlavnom meste usporiadali 13. ročník akcie s názvom Hrdí na rodinu!. Tento rok pod tvrdením, že manželstvo chráni deti. Mnoho účastníkov, vrátane malých detí, prišlo v tričkách červenej farby a napríklad s nápisom „Mama a otec navždy“. Aj zástancovia tradičnej rodiny sa vydali ulicami Bratislavy, ale až po pochode sympatizantov komunity LGBT+.
Mohutný pochod hrdosti zažilo tento rok v júni Maďarsko. Na túto akciu v Budapešti, ktorú maďarská polícia zakázala, prišlo podľa jej organizátorov takmer 200-tisíc ľudí.