Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Январь
2023

Makedonski hirurg optužen za prevaru pacijenata u pandemiji

0
Makedonski hirurg optužen za 
prevaru pacijenata u pandemiji

Poznati makedonski kardiohirurg Žan Mitrev optužen je za prevaru, zbog primene  invazivne metode za prečišćavanje krvi radi koje su, kako se sumnja, umrle 24 osobe obolele od COVID-a 19.

Javno tužilaštvo u Skoplju podiglo je u utorak, 10. januara, optužnicu protiv Mitreva i njegove bolnice "Filip II". Za krivično delo "prevara", za koje ga terete Mitrev može biti osuđen na kaznu zatvora od jedne do 10 godina. 

Porodice osmoro umrlih, među kojima i porodice iz Prištine, podnele su krivičnu prijavu protiv privatne kardiohirurške bolnice "Žan Mitrev" u Skoplju. Optužbi su se pridružila 283 pacijenta koji se osećaju oštećenim u ovom slučaju.

Tužilaštvo je podiglo optužnicu nakon istrage inicirane istraživačkom pričom mreže IRL o neetičkoj upotrebi metode hemofiltracije, koja je invazivna metoda prečišćavanja krvi u lečenju pacijenata sa COVID-19.

Istraga je pokazala da je metoda hemofiltracije primenjena bez dozvole Državne agencije za lekove i medicinska sredstva u periodu od aprila 2020. do 2022. godine.

Nakon objavljivanja dokumentarca redakciji mreže IRL, ali i drugim medijima, uključujući Radio Slobodna Evropa (RSE), počeli su da se javljaju građani čiji su se članovi porodica lečili u ovoj bolnici i koji su imali mnogo nedoumica oko lečenja  od CIVID-a 19. 

RSE je nedavno takođe istraživao da li bolnica "Žan Mitrev" bez licenciranog pedijatrijskog kardiohirurga može da izvodi operacije srca na bebama.

Hemofiltracija naplaćivana unapred

Lekar i vlasnik privatne bolnice Žan Mitrev u oktobru prošle godine je dao milion evra u gotovini Osnovnom krivičnom sudu u Skoplju kao garanciju da neće pobeći iz zemlje, saopštio je tada šef skopskog tužilaštva Gavril Bubevski. Zbog opasnosti od bekstva prethodno mu je u avgustu prošle godine oduzet pasoš.

Osumnjičeni je, kako je tada saopšteno iz Državnog tužilaštva, u periodu od aprila 2020. do 2022. godine, želeo da pribavi protivpravnu imovinsku korist, lažnim iznošenjem činjenica, dovodeći u zabludu pacijente koji su lečeni od Covid-19 metodom hemofiltracije.

Hemofiltracija se koristi širom sveta, ali ne kao alternativni metod lečenja. Međutim, kako navode u Tužilaštvu, Mitrev je prevario pacijente tako što je protivno zakonu zaradio 1,6 miliona evra. 

Pacijenti koji su lek od korona virusa potražili u bolnici "Žan Mitrev" unapred su platili lečenje i u nekim od paketa koji su im bili ponuđeni naplaćivali su im najmanje dve hemofiltracije bez prethodne indikacije lekara, odnosno bez preporuke lekara da je neophodna upotreba takve metode.

Uslov za lečenje pacijenata bio je da se unapred uplati 12.000 evra da bi bili hospitalizovani u klinici. Tužilaštvo navodi da je klinika zaradila 1,6 miliona evra od ova 283 pacijenta za metodu hemofiltracije.

Ako bude proglašen krivim, Mitrev mora da vrati ovaj novac povređenim pacijentima ili porodicama pacijenata koji su preminuli.

Tužilaštvo je za sada tražilo od Krivičnog suda zabranu prodaje bolnice na godinu dana kako bi obezbedilo novčano potraživanje za naknadu štete od 1,6 miliona evra, ali o tome do sada nije doneta odluka sudija.

Klinika i Mitrev tvrde drugačije

"Vidimo se na sudu", kaže se u reakciji klinike Žana Mitreva nakon odluke Tužilaštva da podigne optužnicu. Tvrde da "nijedan pacijent nije prevaren i da su svi tretmani i procesi u bolnici bili javni i transparentni i u interesu pacijenata".

U klinici tvrde da su radili po najvišim zdravstvenim standardima u skladu sa dozvoljenim i utvrđenim metodama lečenja. Vlasnik klinike Mitrev, gostujući u emisiji Top tema na TV Thelma, samo dan pre podizanja optužnice protiv njega, rekao je da se oseća kao žrtva i da nikoga nije prevario.

Pacijenti su morali biti detaljno informisani o invazivnoj metodi - hemofiltraciji i da potpišu saglasnost za njenu upotrebu, kako ne bi stekli ideju da će se na taj način potpuno izlečiti od Covid-19, navodi se u saopštenju Tužilaštva.

Klinička bolnica Žan Mitrev, prvobitno nazvana Specijalna bolnica za hirurške bolesti "Filip II", počela je sa radom 2000. godine, nakon adaptacije i renoviranja iznajmljenog dela Vojne bolnice u Skoplju. Posle 16 godina seli se u novi objekat, tik uz postojeći, pet puta većeg kapaciteta.

Otvaranju ovog objekta prisustvovali su neki od državnih vrha, među kojima i tadašnji predsednik Đorđi Ivanov, kao i tehnički premijer Emil Dimitriev. Vlasnik Žan Mitrev je poznati kardiohirurg u Severnoj Makedoniji koji je, pre otvaranja bolnice u Skoplju radio u bolnicama u Nemačkoj.

Najveći rast prihoda Klinika je imala tokom pandemije, na koji se odnosi optužba za prevaru njenog vlasnika.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *