Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Февраль
2023

Teksaški sudac odlučuje o sudbini pilule za pobačaj

0
Teksaški sudac odlučuje o sudbini pilule za pobačaj

Konzervativni teksaški sudac Matthew Kacsmaryk odlučit će treba li uvesti zabranu pilule koji se koristi za više od polovice pobačaja u Sjedinjenim Državama.

Mifepriston, također poznat kao RU-486, jedna je komponenta recepta s dvije pilule koje se koristi za medikamentozni pobačaj i na tržištu SAD-a je duže od 20 godina.

Skupine protiv pobačaja, potaknute presudom Vrhovnog suda iz lipnja prošle godine kojom je poništeno ustavno pravo na pobačaj, sada su se zauzele za zabranu pilule za pobačaj.

U tužbi podnesenoj u studenom teksaškom sucu kojeg je imenovao bivši republikanski predsjednik Donald Trump, Savez skupina protiv pobačaja tvrdi da Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) nikada nije trebala odobriti "opasan" lijek.

"FDA je iznevjerila američke žene i djevojke kada je odabrala politiku umjesto znanosti i odobrila kemijske lijekove za pobačaj za upotrebu u Sjedinjenim Državama", saopćili su.

Odvjetnici Saveza koji brani slobodu (Alliance Defending Freedo), kršćanske skupine, zatražili su od suca da izrekne hitnu zabranu i povlačenje mifepristona s popisa lijekova koje je odobrila FDA.

FDA je pozvala suca da odbije zahtjev.

"Javni interes bio bi dramatično oštećen efektivnim povlačenjem s tržišta sigurnog i učinkovitog lijeka koji je zakonito na tržištu već 22 godine", saopćila je FDA.

Sudac Okružnog suda SAD-a Matthew Kacsmaryk dao je stranama do 24. veljače da podnesu podneske u slučaju i očekuje se da će nakon toga donijeti odluku.

Otprilike 15 američkih saveznih država uvelo je ograničenja na pobačaj nakon presude Vrhovnog suda i zabranila prodaju pilule za pobačaj.

Skupine koje brane pristup pobačaju izrazile su zabrinutost da bi Kacsmaryk, koji je prethodno radio za konzervativni First Liberty Institute, mogao nametnuti zabranu njegove prodaje diljem zemlje.

"Pristup lijekovima za pobačaj bio bi prekinut u cijeloj zemlji - čak i u onim državama gdje su prava na pobačaj zaštićena", saopćio je Centar za reproduktivna prava.

Američka unija za građanske slobode (American Civil Liberties Union) rekla je da bi, ako tužba bude uspješna, mogla "prisiliti milijune Amerikanaca koji žele pobačaj da se podvrgnu operacijama ili nose neželjene trudnoće do kraja".

Mifepriston se koristi u kombinaciji s drugim lijekom koji se zove misoprostol i odobren je za upotrebu u Sjedinjenim Državama do desetog tjedna trudnoće.

Pobačaji korištenjem pilula čine 54 posto svih pobačaja u Sjedinjenim Državama, prema Institutu Guttmacher, skupini za politiku i istraživanje reproduktivnog zdravlja.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *