Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Февраль
2023

Vojska SAD oborila još jedan leteći objekat

0
Vojska SAD oborila još jedan leteći objekat

Američka vojska oborila je leteći objekat iznad jezera Huron u blizini kanadske granice, saopštili su u nedelju, 12. februara američki zvaničnici, pošto su severnoameričke bezbednosne snage bile u stanju pripravnosti zbog pretnji iz vazduha.

Dvojica američkih zvaničnika, pod uslovom da ostanu anonimni, rekli su agenciji Rojters da je vojska oborila objekat, ali su odbili da kažu da li on podseća na veliki beli kineski balon koji je oboren ranije ovog meseca.

Američka predstavnica Elisa Slotkin, koja predstavlja okrug u Mičigenu, u blizini mesta gde se incident dogodio, rekla je da su piloti američkog vazduhoplovstva i Nacionalne garde oborili objekat.

„Odličan posao svih koji su izvršili ovu misiju“, napisala je ona na Tviteru.

U međuvremenu, kanadski istražitelji tragaju za olupinom neidentifikovanog letećeg objekta koji je u subotu oborio američki avion iznad teritorije Jukona.

„Timovi su na terenu i pokušavaju da pronađu i analiziraju objekat“, rekao je premijer Džastin Trudo novinarima u nedelju.

„Bezbednost građana je naš prioritet i zato sam doneo odluku da se taj neidentifikovani objekat obori“, rekao je on i dodao da je predstavljao opasnost za civilne letelice.

Severna Amerika je bila u stanju visoke pripravnosti zbog vazdušnih upada nakon pojave belog kineskog vazdušnog balona iznad američkog neba ranije ovog meseca.

Balon visok 60 metara - za koji su Amerikanci optužili Peking da špijunira Sjedinjene Države - izazvao je međunarodni incident, zbog čega je državni sekretar Antoni Blinken otkazao planirani put u Kinu samo nekoliko sati pre polaska.

Dva puta u 24 sata, američki zvaničnici su zatvorili vazdušni prostor - samo da bi ga ponovo brzo otvorili.

U nedelju je Federalna uprava za vazduhoplovstvo nakratko zatvorila prostor iznad jezera Mičigen. U subotu je američka vojska ušla u borbene avione u Montani kako bi istražila tamošnju radarsku anomaliju.

Kanada je takođe zatvorila vazdušni prostor u nedelju u blizini Tobermorija u Ontariju, koji se nalazi na jezeru Huron u blizini granice sa SAD, navodi Nav Canada, privatna neprofitna organizacija koja upravlja kanadskim sistemom kontrole vazdušnog saobraćaja.

Kina negira da je prvi balon korišćen za nadzor i kaže da je to bio civilni istraživački brod. Ona je osudila Sjedinjene Države jer su ga prošle subote oborile kraj obale Južne Karoline.

Najmanje tri druga leteća objekta su od tada uništena iznad Severne Amerike, pošto su se vojni i obaveštajni zvaničnici fokusirali na pretnje iz vazduha.

Lider većine u američkom Senatu Čak Šumer rekao je američkoj televiziji ABC da američki zvaničnici misle da su dva od najnovijih predmeta manji baloni od prvobitnog, koji je oboren kod obale Južne Karoline 4. februara.

Drugi je oboren iznad morskog leda u blizini Deadhorsea na Aljasci u petak. Treći je u subotu uništen iznad Jukona.

Bela kuća je samo saopštila da nedavno oboreni objekti „nisu mnogo ličili“ na kineski balon, ponavljajući Šumerov opis njih kao „mnogo manje“, javlja agencija Rojters.

„Nećemo ih definitivno okarakterisati dok ne uspemo da pronađemo ostatke, na čemu radimo“, rekao je portparol.

Šumer je rekao da je uveren da će američki istražitelji koji pretražuju okean kod Južne Karoline kako bi pronašli ostatke i elektronske sprave iz originalnog balona otkriti za šta je korišćen.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *