Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Март
2023

Održan prijem u sarajevskoj Vijećnici povodom Dana nezavisnosti BiH

0
Održan prijem u sarajevskoj Vijećnici povodom Dana nezavisnosti BiH

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić i Denis Bećirović organizovali su povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH svečani prijem u sarajevskoj Vijećnici kojem je prisustvovao veliki broj osoba iz političkog, kulturnog i vjerskog života, kao i predstavnici diplomatskog kora.

Svečanosti je prisustvovao veliki broj spasilaca Federalne uprave civilne zaštite kao i Gorske službe spašavanja koji su učestvovali u napornim višednevnim akcijama spašavanja žrtva razornog zemljotresa koji je 6. februara pogodio Tursku i Siriju.

Njima se posebno u obraćanju zahvalio Komšić, navodeći da je BiH ponosna na njih jer iako su svi suosjećali s tragedijom u Turskoj i Siriji, oni su ti koji su otišli tamo i neumorno tražili preživjele.

U nastavku obraćanja osvrnuo se na vrijednosti Dana nezavisnosti, ocjenjujući da borba za nezavisnost i suverenitet još traje.

"No sve ovo je dobro jer sada znamo ko je za nezavisnost, a ko je za to da se o zakonima BiH odlučuju stranci i vlade susjednih država. Sada znamo na koga možemo računati u sadašnjim i budućim borbama za nezavisnost. Od borbe za nezavisnost ne mislimo odustati", naglasio je Komšić.

On je istakao da će "pobijediti oni koji znaju čija je Bosna i Hercegovina, a naša i samo naša jeste".

Okupljenima se obratio i drugi član Predsjedništva, Denis Bećirović, podsjećajući na put kojim je BiH prošla do sticanja nezavisnosti, ali i odmah nakon tog 1. marta 1992. godine.

Naveo je da su i danas prava građana BiH ugrožena.

"Zbog neodgovornih pojedinaca koji neargumentovano tumače načelo samoopredjeljenja podsjećam da je Badinterova komisija dala odgovor na pitanje šta je samoopredjeljenje da se ona treba shvatiti u teritorijalnom, a ne strogo etničkom smislu", dodao je Bećirović.

Između ostalog, Bećirović je poručio da "je nemoguća secesija bh. entiteta Republika Srpska jer stanovništvo jednog dijela nezavisne i suverene države BiH nikada neće moći odlučivati o sudbini cjelokupnog stanovništva naše države".

Na ovaj dan prije 31 godinu je održan referendum na kome je izlaznost bila gotovo 64 posto, a 99 posto građana odabralo je izlazak iz Jugoslavije.

Referendum je održan na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi raspada bivše SFRJ.

Rezultati referenduma su u Parlamentu Bosne i Hercegovine prihvaćeni 6. marta 1992. godine.

Zemlje članice Evropske zajednice priznale su Bosnu i Hercegovinu 6. aprila 1992. godine. Sjedinjene Američke Države priznale Bosnu i Hercegovinu dan kasnije, 7. aprila.

Bosna i Hercegovina je 22. maja 1992. godine primljena u punopravno članstvo u Ujedinjenim nacijama.

Bosna i Hercegovina nema zakon o praznicima, zbog čega svaki entitet slavi različite datume kao praznike.

Izvor: FENA











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *