Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Март
2023

Skoplje tvrdi da lažne dojave o bombama stižu preko Irana i Rusije

0
Skoplje tvrdi da lažne dojave o bombama stižu preko Irana i Rusije

Piše: Isuf Kadriu

Lažne dojave o bombama ne prestaju, a iz Ministarstva unutrašnjih poslova Severne Makedonije iznose sumnje da iza njih stoje službe Rusije i Irana.

Desetine osnovnih i srednjih škola, kao i ustanove, aerodromi, bolnice i policijske stanice, od oktobra prošle godine mejlovima dobijaju poruke o postavljanju bombi. Do sada se svaka pokazala kao lažna.

Ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Oliver Spasovski izjavio je u ponedeljak, 6. marta, da mu je poznato da pretnje bombama, osim sa teritorije te zemlje, dolaze i iz inostranstva, odnosno iz Rusije i Irana, preko Virtuelne privatne mreže (VPN-Virtual Private), što je inače mehanizam za osiguranje bezbedne internet konekcije.

“Istrage su u poodmakloj fazi i kada dođe trenutak obavestićemo javnost o tome“, izjavio je Spasovski.

Radio Slobodna Evropa (RSE) je 7. marta pitao Ambasadu Ruske Federacije u Skoplju i Ambasadu Irana u Sofiji, koja pokriva i Severnu Makedoniju, kako komentarišu tvrdnje Spasovskog, ali do zatvaranja ovog teksta nismo dobili odgovor.

Uloga VPN-a

Stručnjak za kompjutersku bezbednost Božidar Spirovski i bivši ministar unutrašnjih poslova Pavle Trajanov kažu za RSE da postoji mogućnost da iza pretnji stoje krugovi iz Rusije i Irana, ali i iz Severne Makedonije, kao i bilo koje druge zemlje.

Spirovski navodi da su mejlovi sa upozorenjem o bombama zasnovani na informacijama koje su dobili od operatera virtuelne privatne mreže (VPN).

Ovi podaci su, prema njegovim rečima, dati u okviru međunarodne saradnje, pošto ih Virtuelna privatna mreža nije dobrovoljno predala. Pristali su na to tek nakon što su dobili zvanične garancije za sebe i svoje korisnike.

Prema Spirovskom, informacije koje su dobili ne znače da su pretnje stizale iz Rusije i Irana, jer se VPN može kontrolisati izdaleka, što znači iz bilo koje zemlje.

“Ne mogu da kažem da je ovo poslednja tačka istrage, jer je moguće da čak i iza tih računara postoji VPN ili da se takvi računari mogu kontrolisati sa distance. Dobro je što je istraga krenula sa mrtve tačke. Čini se da se radi, ali ne možemo da kažemo da će to biti kraj istrage”, kaže Spirovski.

Dodaje da se ne može znati koliko će istraga trajati pošto je u pitanju kriminal koji je raširen po celom svetu.

Šta se zna o ranijim napadima?

Pavle Trajanov navodi da se Severna Makedonija i pre ruske agresije na Ukrajinu suočavala sa sajber napadima i pretnjama destabilizacije, ali su se oni intenzivirali u poslednjih godinu dana.

U tom kontekstu vidi i dojave o bombama koje se ponavljaju od oktobra prošle godine i ne isključuje mogućnost da u Severnoj Makedoniji postoji i štab koji se bavi koordinacijom pretnji.

“Nije isključena mogućnost da postoji logistika u inostranstvu. Ovi mejlovi se apsolutno mogu slati iz svih zemalja preko virtuelnog posrednika. Mreže su privatne, ali ko god pošalje takvu poruku, takođe može učiniti da se čini da je poruka poslata iz druge zemlje kao što su Iran ili Rusija. Podaci institucija su verovatno zasnovani na podacima stručnjaka i na ovom problemu bi trebalo intenzivnije raditi“, kaže Trajanov.

Koliko su opasne pretnje?

Dodaje da takve pretnje ne treba potcenjivati i da institucije treba da rade sa bezbednosnim službama zapadnih zemalja.

“Radi se o klasičnim terorističkim aktivnostima, jer se napada ili preti deci, mladima, studentima…. To je upropastilo ceo obrazovni sistem u zemlji, poremetilo normalan život… Postoji velika zabrinutost jer je ceo sistem doveden u nepodnošljivo stanje”, kaže Trajanov.

Napominje da bi službe Severne Makedonije trebalo da rade, koordiniraju i traže pomoć stručnjaka iz razvijenih zemalja poput SAD, Nemačke, Engleske i drugih.

U školama su 3, 6. i 7. marta izvršene provere uz prisustvo policije, nakon čega nije registrovan alarm za bombu.

Ovo je, kako navode u MUP-u, deo novih mera koje su već stupile na snagu, ali u ovoj instituciji nisu utvrdili da li su načelnici škola i drugih ustanova dobili instrukcije da deaktiviraju mejlove preko kojih se pretnje šalju.

Naime, škole nemaju pravo brisati mejlove, ali ih direktori škola ne otvaraju, tako da već tri dana pretnji nema. Više direktora sa kojima smo razgovorali, nije želelo zvanično da govori da je takva odluka doneta, ali navode da su policajci prisutni na ulazu u škole.

Inače, Ministarstvo prosvete Severne Makedonije unapred je preporučilo da se u danima kada post-oje upozorenja o postavljanju bombi nastava održava na daljinu kako učenici ne bi izostajali sa nastave.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *