Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Март
2023

Potpredsjednik Federacije BiH iz SDA odbio dati saglasnost za formiranje Vlade

0
Potpredsjednik Federacije BiH iz SDA odbio dati saglasnost za formiranje Vlade

Potpredsjednik Federacije Bosne i Hercegovine BiH (BiH) iz Stranke demokratske akcije (SDA) odbio je potpisati saglasnost za formiranje Vlade koju su dogovorile stranke koalicije "osmorka", u kojoj nije SDA.

Odluku o formiranju Vlade Federacije BiH je 30. marta donijela predsjednica ovog bh. entiteta Lidija Bradara, iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), jedne od članica "osmorke".

Potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo je, međutim, odbio dati saglasnost naovu odluku i poručio je da "samo Bošnjaci mogu odlučivati ko će ih predstavljati u Federaciji BiH a nikako Lidija (Lidija Bradara op. aut.)".

Lendo je i ranije najavljivao da neće podržati formiranje Vlade bez SDA, kojoj pripada. na konferenciji za medije 31. marta pozvao je svoje partije, te HDZ-a i Socijaldemokratske partije (SDP) da "sjednu i predlože nova imena".

"U protivnom, nema nove vlade", rekao je.

"Prvo, u tim procesima nema pobjedničke stranke, SDA. Drugo, odluka je donesena mimo ustava i zakona i bez saglasnosti dva potpredsjednika FBiH. Bradara je nju sama donijela", rekao je Lendo.

Lendina stranka SDA je, nakon izbora u oktobru prošle godine, prešla u opoziciju na državnom nivou, nakon više od 20 godina na vlasti.

Na osnovu sporazuma o formiranju vlasti između HDZ-a i ostalih stranaka nove parlamentarne većine okupljenih oko SDP-a, Naroda i Pravda (NiP) i Naše stranke (NS), kandidat za premijera Federacije je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

Politički 'klinč'

Nakon što je predsjednica Federacije BiH, kao kandidatkinja Hrvatske demokratske zajednice BiH, donijela odluku, dva potpredsjednika trebaju dati suglasnost, propisuje Ustav Federacije BiH.

Nakon toga, odluku treba usvojiti i Predstavnički dom Parlamenta FBiH.

HDZ i SDP su dio šire koalicije zvane "osmorka" koja pretenduje da preuzme izvršnu vlast u Federaciji BiH, bez najveće bošnjačke stranke SDA, kao što je učinila na državnom i kantonalnom nivou.

Kažu da imaju većinu u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije BiH, i da ne žele koalirati sa SDA.

Ustavni rok za imenovanje vlade ističe 6. aprila.

Aktuelnu Vladu Federacije BiH još od 2015. godine čine ministri iz SDA, HDZ i Saveza za bolju budućnost. Premijer je Fadil Novalić, kandidat SDA.

Šta ako Lendo ne da saglasnost?

Predsjednik Federacije BiH, uz saglasnost oba potpredsjednika, ima ustavnu nadležnost da, između ostalog, imenuje i smjenjuje vladu. Imenovanje vlade potvrđuje Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH.

Nakon što je Lendo odbio dati saglasnost, jedna od opcija je i da reaguje Ured visokog predstavnika u BiH (OHR) i prekine blokadu formiranja izvršne vlasti, koja traje još od 2018. godine.

Naime, Vlada Federacije BiH posljednji put je formirana 2014. godine. Još od izbora 2018. godine radi u takozvanom tehničkom mandatu, zbog blokada HDZ-a.

Ova stranka je godinama uslovljavala formiranje Vlade Federacije BiH izmjenama Izbornog zakona BiH. Tim izmjenama je željela ostvariti takozvano "legitimno predstavljanje" Hrvata u BiH, prije svega u Domu naroda i Predsjedništvu BiH.

OHR je početkom oktobra prošle godine promijenio način konstituisanja vlasti u Federaciji, upravo kako bi onemogućio blokade formiranja vlasti u Federaciji BiH.

Christian Schmidt, visoki predstavnik u BiH, je tada iskoristio svoje ovlasti i nametnuo paket ustavnih i zakonskih izmjena, čime je promijenio način postizbornog konstituisanja vlasti u ovom entitetu.

Iz OHR-a su 16. februara poručili da "mora uslijediti brzo formiranje vlade" u federaciji BiH, te da će "pažljivo pratiti budući razvoj događaja u skladu sa svojim mandatom".

Ko su predloženi kandidati za ministre Vlade Federacije BiH?

Na osnovu sporazuma o formiranju vlasti između pomenutih stranaka, kandidat za premijera Federacije je predsjednik Socijaldemokratske partije Nermin Nikšić.

Prema toj odluci za ministra finansija predložen je Toni Kraljević (HDZ), za ministra razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović (SDP), za ministra unutrašnjih poslova Almin Hopovac (SDP), za ministra pravde Vedran Škobić (HDZ) dok je za ministra energije, rudarstva i industrije predložen Adis Bubalo (Stranka za BiH).

Također, za ministricu kulture i sporta predložena je Sanja Vlaisavljević (HDZ), za ministricu prometa i komunikacija Andrijana Katić (HDZ), za ministra raseljenih osoba i izbjeglica Nerin Dizdar (SDP), za ministra za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Hasan Handžić (Stranka za BiH), a za ministra zdravstva Milenko Bevanda (HDZ).

Dužnost ministra obrazovanja i nauke trebao bi obavljati Vedran Lakić (SDP), ministra trgovine Anel Kljako (Narodnog evropskog saveza - NES), ministra rada i socijalne politike Adnan Delić (NiP), ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder (Naša stranka), ministra prostornog uređenja Željko Nedić (HDZ) i ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Zuhad Porčić (NES).











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *