Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Апрель
2023

Evropski sud za ljudska prava: Neopravdano dug istražni pritvor za Radonjića i Romića

0
Evropski sud za ljudska prava: Neopravdano dug istražni pritvor za Radonjića i Romića

Evropski sud za ljudska prava presudio je danas u predmetu "Radonjić i Romić protiv države Srbije" zaključivši da je u procesu protiv dvojice nekadašnjih visokih službenika državne bezbednosti Milana Radonjića i Ratka Romića, prvostepeno osuđenih za ubistvo novinara i vlasnika Dnevnog telegrafa Slavka Ćuruvije 1999. godine, prekršen član 5 stav 3 (pravo na slobodu i bezbednost) Evropske konvencije o ljudskim pravima kao i povredu člana 5 stav 4 (pravo da sud brzo odluči o zakonitosti pritvora).

Sud smatra da bi Srbija podnosiocima predstavke trebalo da isplati po 1.000 evra svakom, na ime nematerijalne štete, navodi se u saopštenju Suda u Strazburu, prenosi Beta.

Slučaj se odnosi na držanje dvojice bivših pripadnika tajne policije osumnjičenih za ubistvo poznatog srpskog novinara i izdavača u istražnom pritvoru gotovo tri i po godine kao i na dužinu postupka pred Ustavnim sudom za preispitivanje njihovog pritvora, dodaje se u saopštenju.

Krivični proces u njihovom slučaju još je u toku.

Sud nije video nijedan razlog da se ne složi sa zaključcima Ustavnog suda da su prva godina i dva meseca njihovog pritvora bili opravdani, ali je dodao da za preostale dve godine i tri meseca njihovog pritvora, taj razlog više nije važio.

Iako su nacionalni sudovi priznali povredu prava podnosilaca predstavke, Sud je primetio da im nije dodeljena nikakva naknada i shodno tome zaključio je da je došlo do povrede člana 5 stav 3.

Na kraju, Sud je zaključio da je Ustavnom sudu trebalo više od dve godine da donese odluku o zakonitosti pritvora podnosilaca predstavke što se ne može smatrati "brzim" u smislu člana 5 stav 4 Konvencije, dodaje se u saopštenju iz Strazbura.

Hronologija slučaja

Vlasnik lista "Dnevni telegraf" i nedeljnika "Evropljanin" Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.

Suđenje za ubistvo je počelo u junu 2015. sedamnaest godina od ubistva Ćuruvije.

Specijalni sud u Beogradu proglasio je 2019. krivim četvoricu nekadašnjih pripadnika Državne bezbednosti za ubistvo, a sud je naveo da je neposredni izvršilac ubistva NN lice.

Tom presudom je na 30 godina osuđen nekadašnji šef Državne bezbednosti (DB) Radomir Marković za podstrekivanje na teško ubistvo. Nekadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić takođe je osuđen na 30 godina zatvora za teško ubistvo.

Nekadašnji pripadnici DB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni su na po 20 godina zatvora za teško ubistvo.

Apelacioni sud je, međutim, tu presudu ukinuo u septembru 2020.

Odluku je, između ostalog, obrazložio time da je Specijalni sud presudom prekoračio optužbu i uvođenjem NN lica kao neposrednog izvršioca ubistva izmenio činjenično stanje opisano u optužnici.

U ponovljenom postupku Specijalni sud u decembru 2021. donosi presudu kojom su ponovo Marković i Radonjić osuđeni na po 30 godina zatvora, dok su Romić i Kurak dobili po 20 godina zatvora.

Apelacioni sud u Beogradu od decembra 2022. razmatra žalbe optuženih.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *