Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Апрель
2023

Komšić i Bećirović traže procesuiranje za neustavno knjiženje državne imovine

0
Komšić i Bećirović traže procesuiranje za neustavno knjiženje državne imovine

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Denis Bećirović i Željko Komšić, potpisali su zajedničku izjavu kojom su pozvali bh. političare da prekinu sa destruktivnim politikama kada je riječ o državnoj imovini.

Naveli su da Tužilaštvo BiH i drugi nadležni organi moraju procesuirati one koji najavljuju da će nastaviti neustavno i nezakonito knjiženje državne imovine na entitet Republika Srpska (RS).

"lzjave pojedinih funkcionera iz entiteta RS o tome da će nezakonito knjižiti državnu imovinu BiH predstavljaju nastavak opasne politike podrivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma", kaže se u u zajedničkoj izjavi, koju su, uz Bećirovića i Komšića, potpisali i predsjednicima nekoliko političkih stranaka.

Ustavni sud BiH i visoki predstavnik u BiH poništili su ili suspendirali zakone o nepokretnoj imovini, šumama i poljoprivrednom zemljištu koje je donio RS i naglasili da se pitanje državne imovine može zakonski regulirati samo na nivou BiH, a ne entiteta.

Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH kao državna je definirana nepokretna imovina koja je pripala BiH na osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije republika bivše socijalističke Jugoslavije iz 2001. godine.

"Napadi na Dejtonski sporazum"

U zajedničkoj izjavi je zatraženo dosljedno poštivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, Ustava BiH, te odluka Ustavnog suda BiH i potpisanih međunarodnih sporazuma.

Upozoreno je da BiH i državna imovina ne smiju biti predmet bilo kakve političke trgovine.

Ocijenjeno je i da prijetnje secesionizmom od predstavnika vlasti i pojedinih političkih stranaka u RS, te njihovo odbijanje da provode konačne i obavezujuće odluke Ustavnog suda BiH, predstavljaju "nasrtaje na Dejtonski mirovni sporazum".

"Čime se ugrožavaju mir i stabilnost u BiH, ali i cijelom regionu", kaže se u izjavi.

Predstavnici međunarodne zajednice pozvani su da poduzmu odlučne korake "kako antidejtonska i antiustavna politika organa vlasti RS ne bi doživjela eskalaciju, sa nepredvidivim i nesagledivim posljedicama".

Cvijanović: "Ustav ne predviđa državnu imovine"

Komenitarajući potpisanu izjavu, predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović kazala je da "ne postoji slovo Ustava, niti Dejtonskog sporazuma koje predviđa postojanje državne imovine BiH".

"Ono što je zapravo antidejtonsko i što više od dvije decenije destabilizuje BiH, nisu politika Milorada Dodika i Republike Srpske, već patetični pokušaji bošnjačkih lidera da nasiljem i galamom prigrabe nešto što BiH Ustavom i Dejtonskim sporazumom ne pripada", kazala je Cvijanović za agenciju Srna.

Odluke Ustavnog suda BiH

Ustavni sud BiH stavio je 2. marta privremeno van snage Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u RS-u, do donošenja konačne odluke Ustavnog suda, a ranije ga je suspendirao Ured visokog predstavnika (OHR) u BiH.

Prema tom zakonu, nepokretna imovina koju koriste vlasti RS-a, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, javne ustanove i druge službe koje je osnovao RS, "po sili zakona" pripada njima.

To je u suprotnosti sa ranijim odlukama Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika u BiH. Ustavni sud i OHR ranije su presudili da samo država BiH može raspolagati državnom imovinom.

Osim članova Predsjedništva BiH, zajedničku izjavu posvećenu državnoj imovini potpisali su i predsjednici Stranke demokratske akcije (SDA) i Socijaldemorkatske partije (SDP), Bakir Izetbegović i Nermin Nikšić.

Potpisali su je, također, lider stranke Narod i pravda Elmedin Konaković, predsjednik Naše stranke Edin Forto, te Nermin Ogrešević iz Narodnog evropskog saveza i Semir Efendić iz Stranke za BiH.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *