Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Май
2023

Vučić nakon sastanka u Briselu: Veoma sam zabrinut

0
Vučić nakon sastanka u Briselu: Veoma sam zabrinut

Nakon sastanka sa premijerom Kosova Albinom Kurtijem u Briselu, predsjednik Srbije Aleksandar Vućić rekao je da sastanci nisu bili laki i da je on "veoma zabrinut".

Rekao je i da po "ključnom pitanju" formiranja Zajednica opština sa srpskom većinom je jasno da "Priština ne želi da ispuni svoju obavezu od prije deset godina."

"Meni je bilo jasno. Danas smo došli do zida. Za njih je u Nacrtu neprihvatljivo zbog kosovskog Ustava, da ne žele novu Republiku Srpsku. I onda smo došli do treće tačke, a to je trenutna situacija posle sramnih i nelegitimnih izbora na severu Kosova, gde je glasalo 3,4 posto. Kako da se prevaziđe trenutna situacija. EU je izašla sa svojim predlogom, ja sam prihvatio, Priština je to odbila", rekao je predsjednik Srbije nakon sastanka.

Dodao je i da se nada da će do naredne runde na tehničkom nivou da bude reakcija drugih koji bi mogli da “utiču na promenu takvih stavova”.

"Inače se plašim da smo svi u velikom ćorsokaku. Nisam optimista, ali mogu da obećam da ćemo dati sve od sebe da sačuvamo mir i stabilnost", rekao je Vučić.

Na pitanje kakva je sudbina nacrta Statuta Zajednice, Vučić je rekao "ili će se prihvatiti ono što je dogovoreno 2013. i 2015. ili je kraj svega".

On je naveo i da će se nastaviti sa traganjem za rešenjem, ali da se to rešenje večeras nije videlo.

Na pitanje kakvo rešenje EU je ponudila, u kontekstu izbora na severu Kosova, Vučić je rekao da će o tome govoriti u narednim danima.

Na samom početku sastanka Vučić i Kurti usvojili su Deklaraciju o nestalim osobama tokom nove runde dijaloga na najvišem političkom nivou pod pokroviteljsvom Evropske unije (EU).

Kako je ranije objašnjeno u Briselu tekst deklaracije je već bio usaglašen i čekalo se formalno usvajanje na najvišem političkom nivou.

Na Kosovu se još uvek traga za preko 1.600 osoba.

Borrell: Porodice imaju pravo da znaju sudbine svojih rođaka

Šef EU diplomatije Josep Borrell pozdravio je usvajanje Deklaracije.

"Obje strane su prepoznale pitanje nestalih osoba kao humanitarno i istakle hitnu potrebu za dodatnim zajedničkim naporima na ublažavanju situacije pogođenih porodica i šire zajednice", navodi se u izjavi Borrella.

Dodao je i da su se uključene strane obvezale da će operativne detalje dogovoriti na narednom sastanku u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa na nivou glavnih pregovarača.

Borrell je podsjetio i da je od 6.065 predmeta nestalih u periodu od 1. januara 1998. pa do 31. decembra 2000. njih 1621 ostalo neriješeno.

"Više od dvadeset godina nakon toga, njihove porodice nastavljaju da žive sa tugom, bez znanja gdje se nalaze njihovi najmiliji. Porodice imaju pravo da znaju sudbinu svojih rođaka kao i društvo u cjelini", stoji u Borrelovoj izjavi.

Petković: Srbija dvije godine insistira na usvajanju Deklaracije

Petar Petković, direktor Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije rekao je da je priložena izjava Vučića u kojoj su razjašnjene važne stvari u Deklaraciji.

"Izjava potvrđuje da smo zaštitili interese Srbije. Više od dve godine Srbija insistira na usvajanju ove deklaracije, Priština insistira na terminu "forced disappearance" - namerno na ovom terminu da bi ako bi se našao taj termin mogla da se poziva i traži odgovornost države Srbije kada je reč o prisilnom nestanku. Mi na to nismo pristali, već smo se saglasili i dogovorili i što je ušlo u tekst "forcibly disappeared" koji ne uključuje odgovornost Srbije u pravnom smislu već ukazuje samo na okolnosti pod kojima je neka osoba nestala”, rekao je Petković nakon usvajanja Deklaracije.

Dodao je da je "humanitarno i civilizacijsko pitanje da se konačno otkrije istina."

Petković je rekao i da su vlasti u Srbiji na zahtev Kosova proveravale 23 lokacije i da, kako tvrdi, zvanična Priština ne postupa po zahtevima Beograda kada je reč o devet lokacija.

I Zajednica na dnevnom redu

Druga tema susreta koji se održao 2. maja odnosila se na proces formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.

Danijela Vujičić iz Upravljačkog tima za nacrt statuta rekla je da su nakon "pet godina imali priliku da predstave Nacrt završen 2018. godine."

“Posle 30 minuta, koliko je EU dala za ovaj format, bilo je nemoguće da predstavim 67 člana i devet poglavlja Nacrta Statuta Zajednice. Veliki posao na samoj delegaciji sada je da iščita član po član.” Precizirala da je nacrt rađen četiri meseca, od aprila 2018 do avgusta 2018. godine.

Upravljački tim je predviđen Sporazumom o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije iz 2013., sa ciljem da napiše statut za formiranje Zajednica opština sa srpskom većinom. Upravlјački tim bi trebalo da čine predstavnici četiri opštine sa severa.

Ovo je prvi sastanak lidera nakon susreta u Ohridu gde su se 18. marta, usaglasli oko aneksa primene dogovora o putu ka normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije. Na sastanku u Briselu koji je održan 27. ferbuara oni su se usaglasli oko teksta dogovora.

Za razliku od ranijih sastanaka ovaj put domaćini susreta, šef evropske diplomatije Josep Borell i specijalni predstavnik EU za dijalog Miroslav Lajčak nisu obavili odvojene susrete sa delegacijama, već su direktno prešli na takozvani trilateralni sastanak.

I Escobar u Briselu zbog dijaloga

Specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan, Gabriel Escobar (Eskobar) se takođe nalazi u evropskoj prestonici.

U većini slučajeva tokom razgovora na najvišem političkom nivou i Escobar boravi u Brisel te ima sastanke sa uključenima, ali ne u prostoriji gde se zvanično održava dijalog budući da se radi o procesu koji vodi EU. Pre početka susreta Escobar sastao sa premijerom Kosova.

Američka strana od ovog sastanka očekuje napredak naročito po pitanju procesa formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *