Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Май
2023

Prioritet istraga o ubistvu novinara Jovanovića od prije 19 godina

0
Prioritet istraga o ubistvu novinara Jovanovića od prije 19 godina

Zbog opstrukcija u istrazi, nerazriješeno ubistvo urednika lista "Dan" Duška Jovanovića od prije 19 godina, je - na inicijativu Vlade - ponovo u fokusu istražnih organa Crne Gore.

Kako je saopštio premijer Dritan Abazović 3. maja nakon sastanka sa tužiocima i policijom, u slučaju istrage Jovanovićevog ubistva je bilo "epskih opstrukcija" svih državnih organa iz tog vremena.

Duško Jovanović je ubijen u noći 27. maja 2004. u Podgorici, nakon što je izašao iz redakcije, a do danas nije utvrđeno ko je i zbog čega izvršio ubistvo.

U to vrijeme, na vlasti je bila Demokratska partija socijalista (DPS) predsjednika Mila Đukanovića, a opozicija je ubistvo dovodila u vezu sa pisanjem lista o duvanskoj mafiji.

"Dan" je tada uglavnom prenosio tekstove zagrebačkog Nacionala, koji su objavljivani od 2001., a prema kojima su Milo Đukanović, Zoran Đinđić i Stanko Subotić bili dio "duvanske mafije" koja je krijumčarenjem cigarete zaradila ogroman novac.

Urednik Nacionala Ivo Pukanić ubijen je 2008. godine.

Za saučesništvo u ubistvu je do sada osuđen jedino Damir Mandić na 19 godina zatvora.

Policija je našla njegove otiske na pušci iz koje je Jovanoviću ubijen, kao i na limenci ostavljenoj u blizini automobila iz kog je pucano.

Bivši direktor policije Veselin Veljović je 2019. godine saopštio da taj slučaj nije zatvoren, ali da je "nepovratno izgubljen" zbog greške ili profesionalnog nesnalaženja tadašnjeg tužioca.

Veljović je rekao da je u noći ubistva Jovanovića policija imala "u rukama jednog od saučesnika, Damira Mandića", ali je tužilac odlučio da ga sasluša tek sjutradan, do kada je on, nakon konsultacija sa advokatom, odlučio da se brani ćutanjem.

U maju 2021. godine, nakon smjene DPS-a sa vlasti, Vlada tadašnjeg premijera Zdravka Krivokapića je obnovila istragu o ubistvu Jovanovića, ali bez konkretnih rezultata.

Abazović, koji je na mjestu premijera naslijedio smijenjenog Krivokapića, 3. maja je kazao da je slučaj ubistva Jovanovića prioritet.

Kako tvrdi, u Agenciji za nacionalnu bezbjednost ne postoje mnogi dokumenti o tom ubistvu te da je Vlada spremna da uputi apel međunarodnim partnerima za ekspertizu.

Objavio je i da je slučaj je preuzela nova tužiteljka, Danka Ivanović Đerić.

"Predmet o ubistvu Jovanovića je kod mene već neko vrijeme i intenziviraćemo rad u tom predmetu", rekla je tužiteljka novinarima nakon sastanka u Vladi o poboljšanju koordinacije u slučajevima napada na novinare.

Abazović je istakao i da su svi napadi na novinare u posljednje dvije godine riješeni.

Samo u posljednje dvije godine, u Crnoj Gori je zabilježeno 39 prijetnji i napada na novinare, saopšteno je iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) povodom 3. maja, Svjetskog dana slobode medija.

Iz CGO-a dodaju da u institucijama izostaje svijest o njihovoj ključnoj odgovornosti u stvaranju ambijenta za rad novinara.

"Tome ne doprinosi ni premijer u tehničkom mandatu, Dritan Abazović, koji je nastavio praksu prethodnika targetirajući medije koji negativno izvještavaju o njegovim i aktivnostima Vlade", ocjenjuju iz te organizacije.

I oni su podsjetili da neki od najozbiljnijih slučajeva, poput ubistva Jovanovića, napada na Oliveru Lakić i Tufika Softića i dalje nisu dobili adekvatan epilog.

Međunarodna organizacija Reporteri bez granica je objavila da je, na osnovu indeksa slobode medija, Crna Gora napredovala te da je sa 63. došla na 39. mjesto liste od 180 zemalja.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *