Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Июль
2023

Protestne šetnje 'Srbija protiv nasilja' u više gradova Srbije

0
Protestne šetnje 'Srbija protiv nasilja' u više gradova Srbije

Deveto okupljanje na protestu "Srbija protiv nasilja", 1. jula, u Beogradu počelo je, kao i svake nedelje, ispred zgrade Parlamenta Srbije. Krajnji cilj šetnje je odlazak do zgrade televizije Pink.

Oduzimanje nacionalne frekvencije ovoj privatnoj televiziji zbog promovisanja nasilja je jedan od zahteva demonstranata od početka protesta.

Oni takođe traže oduzimanje nacionalne frekvencije i privatnoj televiziji "Hepi", kao i hitno ukidanje programa koji "promovišu nasilje, nemoral i agresiju", poput rijaliti programa.

Osim u glavnom gradu, organizatori su naveli da će ovog vikenda protesti biti održani u još oko 15 gradova Srbije.

'Protest je kolektivna nega'

Glumica Bojana Novaković poručila je sa protesta u Beogradu da nikada ne smeju da se zaborave žrtve dva masovna ubistva u kojima je stradalo 19 ljudi.

"Nasilje nije kad se bes kanališe u protest, kada pevamo na ulicama i šetamo. To je odbrana ljudskih prava. To je kolektivna nega", rekla je Novaković.

Protesti "Srbija protiv nasilja" se, na poziv dela opozicionih stranaka, organizuju jednom nedeljno već gotovo dva meseca i predstavljaju reakciju građana i dela opozicije na odgovor države nakon dva masovna ubistva koja su se dogodila početkom maja.

Studentkinja Fakulteta političkih nauka Emilija Milenković rekla je da građani moraju da shvate šta je demokratija.

"Više od pola mog života, na vlasti je Srpska napredna stranka i autokratija. Kada ćemo da shvatimo šta je demokratija? To će se desiti kada mi mladi izađemo na ulicu", rekla je ova studentkinja.

Milenković je poručila, kako je istakla, "ucenjenim ljudima da ustanu i da znaju nisu sami".

"Ako ne zbog sebe, onda zbog nas mladih", rekla je ona.

Organizatori: Mirna šetnja do 'Pinka'

Nakon obraćanja ispred zgrade parlamenta, učisnici protesta uputili su se ka sedištu televizije Pink.

Narodni poslanik opozicione grupe "Moramo - Zajedno", Aleksandar Jovanović Ćuta izjavio je uoči protesta da građani žele mirno da prošetaju do te televizije a ne da je "ruše".

Vlasnik ove televizije Željko Mitrović rekao je 25. maja da će u narednih deset dana ukinuti rijaliti program "Zadruga" na toj televiziji, na preporuku predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Međutim, on je mesec dana kasnije najavio novu sezonu ovog rijaliti programa na kojem se gotovo svakodnevno emituju scene nasilja i govor mržnje.

Prethodno je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da je zamolio Mitrovića da ukine ovaj rijaliti program, a potom je premijerka Srbije Ana Brnabić kazala da je 'Pink' ukinuo emisiju "Zadruga".

Komentarišući najavu da će protest biti održan ispred zgrade "Pinka", Željko Mitrović je na Tviteru napisao da uređivanje programa ""ne može biti tema", jer program "Pinka" ne uređuje ulica.

"Ako je bilo šta sporno programski, Republika Srbija ima institucije koje bi me svakako upozorile na bilo koju nepravilnost koja je u sukobu sa postojećim zakonima i propisima", napisao je, između ostalog, Mitrović 28. juna.

On je dan uoči protesta, raširio duž cele zgrade televizije veliku zastavu Srbije.

Organizatori protesta traže i smenu Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i gašenje štampanih medija i tabloida koji promovišu mržnju i nasilje.

Od vlasti su zatražene ostavke ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Blokada autoputa

Ovi protesti razlikuju se u odnosu na prošlonedeljne zbog toga što su im prethodile blokade autoputa.

Naime, u petak je organizovana blokada autoputa E-75 kod Beograda i Novog Sada.

Demonstranti su vozilima na nekoliko sati blokirali kretanje saobraćaja na ovim deonicama. Pored više desetina vozila, u blokadi su učestvovali pešaci i biciklisti.

Radomir Lazović, poslanik opozicionog pokreta "Ne davimo Beograd-Zeleno-levi front", rekao je tom prilikom za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je blokada vid "pritiska na vlast", kao i da one predstavljaju "samo jedan od vidova borbe ka ispunjenju zahteva".

Zašto su počeli protesti?

Prvi protesti su organizovani 8. maja u Beogradu, Novom Sadu i još nekoliko gradova kao reakcija građana i dela opozicije na odgovor države nakon dva masovna ubistva koja su se dogodila 3. i 4. maja.

Devetoro dece i radnik obezbeđenja ubijeni su 3. maja u oružanom napadu 13-godišnjeg učenika u beogradskoj Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar". Dan kasnije je u odvojenom incidentu napadač ubio osam i ranio 14 osoba u selima Malo Orašje i Dubona kod Mladenovca.

Vlast je nakon toga pojačala prisustvo policije u školama i pozvala građane da policiji predaju oružje.

Proteste organizuju proevropske parlamentarne stranke opozicije.

Vlast je optužila opoziciju da protestima "politizuje tragediju".

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je ranije da organizatori "zaslužuju samo prezir", ali i pozvao na dijalog i najavio mogućnost prevremenih parlamentarnih izbora.

Premijerka Srbije Ana Brnabić je 7. juna ponudila svoju ostavku i ocenila da su vanredni parlamentarni izbori rešenje za krizu.

Predstavnici opozicije odgovorili su da vanredni izbori nisu tema i da vlast treba da ispuni zahteve demonstranata.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *