Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Июль
2023

U Srbiji zahtevi za smenom Vulina nakon sankcija SAD

0
U Srbiji zahtevi za smenom Vulina nakon sankcija SAD

Nakon što je američka administracija stavila na listu sankcija direktora Bezbednosno-informativne agencije(BIA) Srbije Aleksandra Vulina, zvaničnici u Srbiji nisu odgovarali na poruke i pozive.

Radio Slobodna Evropa (RSE) pokušao je da stupi u kontakt sa Vulinom, Vladom Srbije i predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, kao i sa više poslanika vladajuće stranke, ali oni nisu bili dostupni za hitan komentar.

U međuvremenu, deo opozicije tražio je hitnu smenu.

Opozicioni proevropski Pokret slobodnih građana (PSG) naveo je da zahteva od premijerke Ane Brnabić da na prvoj narednoj sednici vlade po hitnom postupku smeni Aleksandra Vulina sa mesta direktora Bezbednosno informativne agencije.

"Poznato je da je Aleksandar Vulin pretnja za bezbednost i Srbije i regiona i bilo je pitanje vremena kada će se ovakve optužbe pojaviti. To što je nekvalifikovana osoba poput Vulina na čelu BIA je prst u oko i celom svetu i svim građanima Srbije i on mora odmah biti smenjen", naveo je u pisanoj izjavi poslanik PSG Pavle Grbović.

On je dodao i da to što je pod sankcijama direktor BIA, odnosno "što je Srbija zbog toga bezbednosno kompromitovana i što je takav čovek na takvom mestu direktna pretnja po sigurnost je problem svih građana".

"Ne smemo da dozvolimo da u tu izolaciju uvuče i celu zemlju", zaključio je Grbović.

 

Vulin je sankcionisan zbog navodne korupcije i umešanosti u trgovinu drogom, kao i zbog veza sa Rusijom.

Podsekretar Ministarstva finansija SAD Brajan E. Nelson izjavio je u saopštenju da se Ministarstvo neće suzdržavati da cilja aktere koji "zloupotrebljavaju svoje položaje za ličnu korist, istovremeno podrivajući demokratsku vlasti na Zapadnom Balkanu".

Članica Odbora Skupštine Srbije za kontrolu službi bezbednosti i poslanica proevropske opozicione Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ocenila je da bi, kako je navela, u svakoj normalnoj državi Vlada danas pala, a predsednik države podneo ostavku.

 

"Šteta po međunarodni ugled Srbije je ogromna, a sada je hitno i neophodno da ozbiljne i nezavisne istrage otkriju do koje mere je bezbednosni sistem države kompromitovan zarad najsramnijih nelegalnih poslova u koje je Aleksandar Vulin bio umešan", navela je ona u pisanoj izjavi 11. jula.

Borko Stefanović iz iste stranke poručio je u svojoj objavi da se po prvi put u novijoj istoriji Srbije šef bezbednosne agencije našao na crnoj listi SAD zbog korupcije, umešanosti u trgovinu narkoticima.

"Vulin je ogromna šteta za državu i interes građana", poručio je Stefanović.

 

 

Poslanik sa proevropske liste "Moramo - zajedno", Nebojša Zelenović, kratko je poručio u svojoj objavi: "Obruč se steže!".

Bivši poslanik vladajuće SNS, Dragan Šormaz, ocenio je u svojoj reakciji da je ovo "samo početak", te da će biti "i bližih saradnika" predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

 

Specijalna izvestiteljka Evropskog parlamenta (EP) za Kosovo Viola fon Kramon (Viola von Cramon) napisala je u svojoj reakciji na Tviteru da bi EU trebalo da se uskladi sa sankcijama SAD protiv Vulina.

 

Šta kaže zakon?

U Zakonu o Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA) se navodi samo da direktora Agencije postavlja i razrešava Vlada, ali nisu navedeni uslovi koje bi direktor trebalo da ispunjava.

Propisima je takođe utvrđeno da Savet za nacionalnu bezbednost daje mišljenje Vladi o predlogu za postavljenje i razrešenje direktora službi bezbednosti.

U Savetu za nacionalnu bezbednost su, između ostalih, predsednik Srbije, premijer, ministar odbrane i ministar unutrašnjih poslova.

Kakve su posledice sankcija

Sjedinjene Američke Države(SAD) su navele da će, kao rezultat akcije, sva imovina i interesi u imovini Vulina, koji se nalaze u Sjedinjenim Državama ili u posedu ili kontroli američkih osoba biti blokirani i moraju biti prijavljeni OFAC-u, Kancelariji za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD.

Pored toga, blokirani su i svi subjekti koji su u vlasništvu, direktno ili indirektno, pojedinačno ili u zbiru, 50 posto ili više od strane jednog ili više blokiranih osoba.

Sve transakcije američkih osoba unutar ili u tranzitu Sjedinjenih Država koje uključuju bilo kakvu imovinu ili interese u imovini određenih ili na drugi način blokiranih osoba su zabranjene osim ako nisu odobrene opštom ili posebnom licencom izdatom od OFAC-a ili izuzete, dodaje se.

"Zabrane obuhvataju davanje bilo kakvog doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od strane, ili u korist bilo koje blokirane osobe, ili primanje bilo kakvog doprinosa ili pružanje sredstava, dobara ili usluga od bilo koje takve osobe", navodi se.

Pored toga, dodaje se, finansijske institucije i druga lica koja se bave određenim transakcijama ili aktivnostima sa kažnjenim licem mogu se izložiti sankcijama ili biti predmet izvršne radnje, zaključuje se u objavi na sajtu OFAC.

 

SAD su za sada pod sankcije stavile trgovca oružjem Slobodana Tešića, kao i 13 građana Kosova srpske nacionalnosti i preko 20 sa njima povezanih firmi.

Srbija se, međutim, do sada nije usklađivala sa tim sankcijama.

 

Saradnja na tekstu: Zoran Glavonjić, Ljudmila Cvetković, Miljana Miletić











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *