Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Июль
2023

Čudnovato pogranično selo između dvije Koreje

0
Čudnovato pogranično selo između dvije Koreje

Izvor: AP

Kolibe s plavim krovovima, uzdignuta betonska ploča i malo šljunka su sve što razdvaja dvije Koreje u Panmunjomu, rijetkoj tački bliskog kontakta duž najnaoružanije granice na svijetu.

Ljudi su prelazili tu tanku liniju podjele, ali samo pod posebnim okolnostima, prelazeći između dvije nacije koje su tehnički još uvijek u ratu.

Učinili su to bivši američki predsjednik Donald Trump i sjevernokorejski lider Kim Jong Un. Bivši južnokorejski predsjednik Moon Jae-in hodao je ruku pod ruku s Kimom preko te granice. Godine 2017., jedan sjevernokorejski vojnik koji je prebjegao, prešao je granicu pod paljbom, u ludoj trci za utočištem.

A ove sedmice je američki vojnik suočen s mogućim vojnim disciplinskim postupkom prešao crtu.

Uzrokovao je tako međunarodni incident koji bi mogao pogoršati ionako zaoštrene odnose na Korejskom poluotoku, sa koga je Sjeverna Koreja ove godine izvela desetine raketnih testova. Nastavlja raditi na unapređenju svog nuklearnog programa usmjerenog na ciljanje kontinentalnih Sjedinjenih Država.

Veći dio demilitarizovane zone široke četiri kilometra je divljina, okružena minama, bodljikavim ogradama, zamkama za tenkove i borbenim trupama s obje strane. Zajednički je nadgledaju komanda Ujedinjenih nacija, predvođena Amerikancima, i Sjeverna Koreja.

Ali Panmunjom, nekada malo poznato poljoprivredno selo unutar DMZ-a koje je sada domaćin "Zajedničke sigurnosne zone", je drugačije. To je turističko mjesto, jedno od najčudnijih u svijetu.

Sedam decenija podjele od kraja Korejskog rata simboliziraju južnokorejski vojnici koji stoje na straži i gledaju preko granice. Vojnici Sjeverne Koreje su također tamo, ali manje vidljivi većinu dana.

Korejsko poluostrvo je na kraju Drugog svjetskog rata podijeljeno na Sjever koji je kontrolisao Sovjetski Savez i Jug koji podržavaju SAD. U Panmunjomu su američke i sjevernokorejske snage pregovarale i na kraju potpisale primirje iz 1953. kojim su okončane borbe u Korejskom ratu i stvorena DMZ. Nikada nije bilo formalnog mirovnog sporazuma.

Karnevalska atmosfera povremeno može zavladati u okolini Panmunjoma, sa suvenirnicama, restoranima brze hrane i gomilom turista, iako je Sjeverna Koreja zatvorena za turizam zbog pandemije od početka 2020. Južnokorejska strana ima zabavni park nedaleko od sela, a nekada je imala i lanac restorana brze hrane Popeyes.

Obilasci južne strane navodno su privukli oko 100.000 posjetitelja godinu dana prije pandemije, kada je Južna Koreja ograničila okupljanja kako bi usporila širenje COVID-19. Ture su u potpunosti nastavljene prošle godine.

Ovo područje podsjeća na Hladni rat, vrijeme tinjajućeg neprijateljstva između nuklearno naoružanih rivala. Bilo je ubistava sjekirom, prelijetanja američkih bombardera i očajnih prebjega preko granice.

Američki predsjednici i visoki zvaničnici redovno odlaze na južnu stranu DMZ-a radi fotografisanja.

Turističko područje udaljeno je kratku vožnju od Seula i nalazi se u dometu lake artiljerije sjevernokorejskih trupa, kojih zemlja ima oko 1,2 miliona.

Dese se povremeno verbalne razmjene između američkih vojnika i njihovih sjevernokorejskih kolega, često poslovne, na demarkacionoj liniji u selu.

To je možda uzbuđenje za turiste, ali je opasno za vojnike koji čuvaju stražu, često udaljeni samo nekoliko metara.

Mjeseci i godine često prođu bez incidenata, ali kada se nešto dogodi, može biti nasilno.

Godine 1976., sjevernokorejski vojnici su usmrtili dva oficira američke vojske, a Sjedinjene Države su odgovorile letom nuklearnim bombarderima B-52 prema DMZ-u u pokušaju da zastraše Sjever.

1984. godine, vojnici Sjeverne Koreje i Komande UN-a razmijenili su metke kada je sovjetski građanin prebjegao sprintom na južnu stranu. Ubijena su tri sjevernokorejska vojnika i jedan južnokorejski vojnik.

Godine 2017., kada je sjevernokorejski vojnik koji je bježao prvo udario džipom, a zatim sprintao preko granice, sjevernokorejski vojnici su pucali iz pištolja i pušaka prije nego što su vojnici juga mogli odvući ranjenog vojnika na sigurno. Južnokorejski vojnici nisu uzvratili vatru.

Građani Sjeverne Koreje koji bježe na jug, procjenjuje se da ih je bilo oko 30.000 od kraja Korejskog rata, uglavnom su koristili porozniju granicu između Sjevera i Kine.

U 2019. godini, u periodu u kojem su diplomatske veze između Sjeverne Koreje i Sjedinjenih Država i Južne Koreje bile bez presedana, Trump i Kim rukovali su se na granici. Trump je prešao preko betonske ploče, postavši prvi američki predsjednik koji je kročio na teritoriju Sjeverne Koreje.

U utorak je Travis King (23) postao je prvi poznati Amerikanac priveden na sjeveru u skoro pet godina, nakon što je prešao granicu u Panmunjomu.

King, koji je služio skoro dva mjeseca u južnokorejskom zatvoru, držan je pod optužbom za napad i u ponedjeljak je poslan u Fort Bliss u Teksasu, gdje je mogao biti suočen s dodatnim vojnim disciplinskim mjerama i otpuštanjem iz službe. No, zvaničnici kažu da je umjesto da uđe u avion, napustio aerodrom i kasnije se pridružio turističkom obilasku Panmunjoma.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *