Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Июль
2023

Ambasador BiH u Srbiji odbacuje zahtjev iz Predsjedništva BiH za konsultacije

0
Ambasador BiH u Srbiji odbacuje zahtjev iz Predsjedništva BiH za konsultacije

Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ kaže da je nelegalan zahtjev dva člana Predsjedništva BiH da ga se pozove na konsultacije jer je podržao nastavak studija u Srbiji studentkinja iz Sarajeva koje su veličale Ratka Mladića.

Zahtjev da ga se pozove na konsultacije Ministarstvu vanjskih poslova BiH uputili su članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, što on smatra nelegalnim jer poziv nije i od trećeg člana, Željke Cvijanović.

"Ne mogu dva člana Predsjedništva BiH donijeti bilo kakvu odluku bez trećeg, odnosno srpskog člana Predsjedništva, jer time se krši Ustav", kazao je Vranješ za Radio-televiziju Republike Srpske (RTRS).

Komšić i Bećirović zatražili su da ga se pozove na konsultacije jer se nedavno na sastanku u Beogradu zahvalio direktoru Bezbjednosno-informativne agencije (BIA) Aleksandru Vulinu jer je omogućio nastavak studija dvjema srpskim studentkinjama iz Sarajeva isključenim sa Univerziteta u Sarajevu.

Studentice Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA Valentina Vujičić i Slađana Todić, isključene su s nastavka studija na tom fakultetu u trajanju od tri godine, saopšteno je iz Univerziteta u Sarajevu 26. jula.

Protiv njih je bila pokrenuta disciplinska prijava, jer su 11. jula, na dan obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici, veličale Ratka Mladića, koji je presudom u Hagu osuđen, između ostalog, i za genocid u Srebrenici.

Veličanje ratnih zločina je, prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine, krivično djelo.

Čitajte: Veličanje Mladića 'prijemni' ispit u Srbiji za dve studentkinje iz BiH

Vranješ je ocijenio da se su "studentkinje samo zato što su iskazale stav suprotan stavovima bošnjačke političke elite izgubile pravo na obrazovanje u Sarajevu i gotovo linčovane u gradu u koji su došle da studiraju".

"Ako se kaže nešto što ne treba, može se odgovarati krivično, ali sada nije ni to dovoljno, već treba gledati šta nam djeca objavljuju na društvenim mrežama i onda pokrenuti linč, ako se to nekome sviđa ili ne", kazao je Vranješ.

Prema njegovim riječima, postoji masa ljudi koja se zalaže za ljudska prava, slobodu govora, a, s druge strane, "kada djevojka digne tri prsta, to je skandal"."

"Narative Sarajeva ne prihvata RS, jer ovde je general Ratko Mladić heroj", dodao je Vranješ, koji smatra da nije pogriješio zbog sastanka s Aleksandrom Vulinom, već je to bila njegova obaveza.

Naveo je da je studentkinjama "putpuno nelegalno ukinuto pravo na školovanje, a neko je prišao i pružio im ruku".

Studentice Vujičić i Todić su nakon isključenja sa Univerziteta u Sarajevu dobile poziv da studiranje nastave na Akademiji za nacionalnu sigurnost u Beogradu. Poziv je uputio direktora BIA Srbije Aleksandar Vulin, koji je inače na američkoj "crnoj listi" zbog navodne korupcije i umiješanosti u trgovinu drogom, kao i zbog veza sa Rusijom.

Na konferenciji za novinare 19. jula rektor sarajevskog Univerziteta Rifat Škrijelj izjavio je kako će sarajevski Univerzitet razmotriti saradnju sa beogradskim, ukoliko dvije studentice sarajevskog Fakulteta za kriminalistiku budu studirale, kako je najavljeno, u susjednoj zemlji.

Isti dan je na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) iz beogradskog univerziteta rečeno kako Akademija za nacionalnu bezbjednost u Beogradu gdje dvije studentice nastavljaju školovanje nije u njihovom sastavu.

Iz Akademije za nacionalnu bezbjednost u Beogradu navedeno je tada za RSE da "nisu upoznati sa navodima" iz upita u vezi sa dvije studentkinje iz Sarajeva, te da stoga "nisu u mogućnosti da odgovore na pitanja".

RSE je zatražio od Akademije odgovore na pitanja zbog čega je upućen poziv da one nastave školovanje u njihovoj ustanovi i na osnovu kog kriterijuma je donesena odluka da budu stipendistkinje države Srbije nakon njihovih objava na društvenim mrežama.

Kako je odgovoreno 18. jula da nemaju saznanja o tim navodima, RSE je istog dana uputio dodatno pitanje da li su studentkinje upisane u tu ustanovu, odnosno da li su obaviješteni da će kod njih nastaviti školovanje.

Akademiju za nacionalnu bezbednost osnovala je Vlada Srbije na prijedlog Bezbjednosno-informativne agencije.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 13. jula formiralo predmet protiv studentica na osnovu prijave Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *