Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Август
2023

Nema zloupotrebe fentanila u Srbiji, saopštila Kancelarija za borbu protiv droge

0
Nema zloupotrebe fentanila u Srbiji, saopštila Kancelarija za borbu protiv droge

Fentanil se u Srbiji ne koristi kao droga i zaplena te supstance za sada nije bilo, saopštila je Kancelarija za borbu protiv droga (KBPD) za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Ova Vladina kancelarija navela je 8. juna da se koristi u statistički zanemarljivom procentu.

"U našoj zemlji nije aktuelna zloupotreba fentanila. Većinu iskustava sa tom supstancom pojedinci su imali van granica naše zemlje", rekao je za RSE Milan Pekić, direktor KBPD-a.

Globalni mediji javili su nedavno da se psihoaktivna supstanca fentanil pojavila u zemljama Zapadne Evrope, te da je stigla i na balkansko tržište narkotika, među kojima je i bugarsko.

Prema registru Kancelarije Ujedinjenih nacija za borbu protiv droge i kriminala (UNODC), u pitanju je sintetičko sredstvo protiv teških bolova, slično je morfijumu ali je višestruko jače od njega i smrtonosno u maloj dozi od samo dva miligrama.

Londonski Tajm pisao je u maju da su meksički narko-karteli fentanil počeli da distribuiraju u Evropu preko luka u Belgiji.

Marihuana najčešća

Milan Pekić iz KBPD kaže da je u Srbiji marihuana i dalje najrasprostranjenija droga.

"Srbija je tranzitna zemlja na balkanskoj ruti. Njom se krijumčari marihuana koja dolazi sa područja Albanije, dok se iz Avganistana švercuje heroin za zemlje EU", dodao je Pekić.

Kao opioidni analgetik, fentanil se u Srbiji nalazi na listi strogo kontrolisanih lekova koji se u promet stavljaju samo uz recept nadležnog lekara.

Po Pravilniku o utvrđivanju spiska psihoaktivnih kontrolisanih supstanci, objavljenom u Službenom glasniku 17.maja 2023, na listi je opojnih droga koje se koriste u terapijske i naučnoistraživačke svrhe.

"Zloupotreba je primećena u evroazijskim zemljama, kako zbog jeftine proizvodnje tako i zbog jakog dejstva. Meša se sa drugim drogama kao što su kokain i heroin", naveo je Pekić.

Veliki problem u SAD

Prema izveštajima UNOCD za 2022, najveći problem sa fentanilom je u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) jer je u 2021. od zloupotrebe te supstance preminulo 107.000 ljudi, što je porast u odnosu na 2020, kada je koristeći ga kao drogu umrlo 92.000 građana.

 

Američke službe su u tom periodu zaplenile oko 50 miliona pilula i oko 4,5 tone fentanila što je količina, kako su procenili nadležni, dovoljna da ugrozi život svih stanovnika SAD.

Američko ministarstvo pravde u junu je podnelo krivične prijave protiv nekih kompanija u Kini i njihovih zaposlenih optužujući ih da proizvode sirovine za proizvodnju fentanila.

"Otvoreno su se reklamirali i hemikalije slali kupcima", rekao je državni tužilac SAD Merik Garland (Merrick Garland).

Američka agencija za borbu protiv droge (DEA) saopštila je da su optuženi mušterijama davali nacrte kako da sami proizvode fentanil i da su se reklamirali u Meksiku, gde rade karteli koji prave većinu tog opijata koji završi u SAD.

Peking je ponudio saradnju na rešavanju problema sa drogom i optužio Vašington da koristi svoj problem sa fentanilom za uvođenje sankcija kineskim kompanijama.

Američki stručnjaci za bolesti zavisnosti naveli su da fentanil mnogo lakše stvara zavisnost nego heroin, kao i da je vodeći uzrok smrtnosti kod Amerikanaca između 18 i 49 godina.

 

UNOCD je konstatovao da je 2022. drastično porasla upotreba sintetičkih droga u svetu, posebno metamfetamina, u Severnoj Americi sedam odsto, u Jugoistočnoj Aziji za trećinu.

Prema izveštaju UN, proizvodnja kokaina veća je za 11 odsto i bila je u količini od 1982 tone.

MUP zaplenio skoro tri tone

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) je u prvih sedam meseci 2023. zaplenio 2.861 kilogram narkotika.

Prema istraživanju Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", najčešća droga u Srbiji je kanabis (koristilo je 1,2 odsto stanovnika u godinu dana), a upotreba ostalih vrsta narkotika je od 0,1 do 0,2 odsto.

Kanabis, amfetamin/metafetamin, kokain, heroin, ekstazi ili druge psihoaktivne supstance ikada u životu koristilo je 4,2 odsto građana Srbije, navodi se u analizi Batuta iz 2019.

Srbija zvanično broji 6.647.003 stanovnika.

Prema izveštajima Ujedinjenih nacija, u toku 2022. godine 296 miliona ljudi u svetu starosti od 15 do 64 godine je koristilo neku vrstu droga.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *