Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Август
2023

Apel Srebreničana na Međunarodni dan nestalih da se ubrza traganje

0
Apel Srebreničana na Međunarodni dan nestalih da se ubrza traganje

Skoro tri decenije nakon rata u Bosni i Hercegovini se još uvijek traga za 7.597 nestalih, od čega 1.200 samo u Srebrenici a tu potragu je nužno ubrzati, rečeno je 30. avgusta tokom obilježavanja Međunarodnog dana nestalih u Memorijalnom centru Potočari pored Srebrenice.

Memorijalni centar u Potočarima osnovan je 2000. godine kao mjesto sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici koji je u julu 1995. počinila Vojska Republike Srpske.

U genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine je, prema presudama međunarodnih i sudova u BiH, ubijeno više od 8.000 Bošnjaka.

Obilježavanje su organizovala četiri udruženja koja okupljaju porodice srebreničkih žrtava- Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa, Srebreničke majke, Žene Srebrenice i Podrinje iz Bratunca.

Posmrtni ostaci ubijenih Bošnjaka iz Srebrenice i okolnih naselja su nakon rata pronađeni u više od 80 primarnih, sekundarnih i tercijarnih masovnih grobnica u opštinama srednjeg Podrinja. Tijela su nakon zločina prebacivana iz jedne u drugu masovnu grobnicu, što je otežalo njihovu identifikaciju i ukop.

Stoga su u Memorijalnom centru ukopani nekompletni posmrtni ostaci većine žrtava.

Šta kažu porodice nestalih?

Nura Begović iz Potočara je prije nekoliko godina u Memorijalnom centru Potočari ukopala samo dio ruke njenog brata Adila.

"Mi majke i sestre nećemo odustati od traganja za istinom i pravdom i zato apelujemo na institucije Bosne i Hercegovine da se potrude i pronalaskom i identifikacijom umanje našu bol“ rekla je Begović za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Nura Mustafić iz sela Bajramovići je u Memorijalnom centru Potočari ukopala je dva sina i muža. Još uvije traga za dokazima o sudbini njenog trećeg sina.

"Imala sam tri sina i muža. Svi su ubijeni nakon pada Srebrenice. Dva sina i muža sam pronašla, a srednjeg sina još nema. Živim sama sa svojom tugom koja traje punih 28 godina. Nije to mali period i svaki dan, svaka noć su mi teški", kaže Nura Mustafić.

Šuhra Sinanović, predsjednica Udruženja Podrinje iz Bratunca je apelovala na institucije BiH da "ubrzaju procest traženja nestalih".

"Ima mnogo majki koje nisu dočekale da saznaju istinu, a mnoge su stare i bolesne i svaki dan je za njih bitan“ rekla je Sinanović.

Prema riječima Hamdije Fejzića, predsjednika Upravnog odbora Memorijalnog centra Potočari, traganje za nestalim je težak proces, jer su tijela premještana više puta, zbog čega su posmrtni ostaci nekih osoba pronalaženi u više različitih masovnih grobnica.

"Mislim da će proraditi svijest kod pojedinaca i da će otkriti lokacije kako bi se proces traženja nestalih ubrzao“, rekao je Fejzić.

Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno oko 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *