Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Август
2023

Podignuta optužnica protiv direktora Bosnalijeka i još 14 osoba za kriminal i pranje novca

0
Podignuta optužnica protiv direktora Bosnalijeka i još 14 osoba za kriminal i pranje novca

Državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Nedima Uzunovića, direktora kompanije Bosnalijek, najvećeg proizvođača lijekova u Bosni i Hercegovini (BiH) zbog organiziranog kriminala, pranja novca i drugih djela. Uzunović je bio i stvarni vlasnik offshore kompanija i direktor Predstavništva Bosnalijeka u Rusiji. Uz njega je optuženo još 14 osoba.

Optužnica koja je objavljena 31. avgusta se odnosi na krivična djela organiziranog kriminala, zlouporabe položaja ili ovlasti, sklapanje štetnog ugovora i pranje novca, koja su počinjena između 2005. i 2016. godine, za koja se terete 11 fizičkih i četiri pravne osobe.

Prema prikupljenim dokazima, nezakonita imovinska korist u ovom predmetu sa koruptivnim krivičnim djelima, kao i pričinjena šteta iznosi više od 10,8 miliona konvertibilnih maraka (više od pet miliona eura), saopštilo je Tužialštvo BiH 31. avgusta.

U optužnici se navodi da je Uzunović u organiziranoj skupini sa više drugih osoba sa kojima je povezan rodbinskim vezama ili na drugi način u svoju korist, a suprotno interesima kompanije Bosnalijek vršio financijske transakcije putem više offshore kompanija.

Offshore kompanije su registrovane na Britanskim Djevičanskim Otocima i Sejšelima, a transakcije su vršene "u korist računa kompanija u Latviji, Kipru i drugim zemljama, a za navodne marketinške ili konsultantske usluge koje nisu izvšene", navelo je Tužilaštvo BiH.

"Prvooptuženi Uzunović Nedim, kao stvarni vlasnik offshore kompanija i direktor Predstavništva kompanije Bosnalijek d.d. u Moskvi, u namjeri da prikrije stvarni izvor, prirodu i porijeklo novca te isti nezakonito ubaci u legalne financijske tijekove, je uplaćivao velike novčane iznose na račune kojima je raspolagao, kao i račune sebi bliskih osoba, koji je nakon toga korišten za različite namjene, uključujući i kupovinu nekretnina, dionica, vozila i drugih vrijednosti", saopštilo je Tužilaštvo BiH.

Uznunović je krajem 2021. godine proveo mjesec dana u pritvoru kojeg je bio odredio Sud Bosne i Hercegovine zbog sumnje na koruptivna krivična djela u višemilionskom iznosu u predmetu "Bosnalijek".

Sud BiH odredio pritvor direktoru 'Bosnalijeka'

Korupcija i pranje novca u 'Bosnalijeku'

Iz Tužilaštva navode da će u ovom slučaju biti pozvana 24 svjedoka, stručni vještak, a biće priloženo i više stotina dokaznih materijala, uključujući i dokumente međunarodne pravne pomoći dobijene iz pravosudnih institucija Latvije, Kipra, Hrvatske, Slovenije.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Uzunović u Panamskim dokumentima

Međunarodni konzorcij novinara-istražitelja objavio je još 2016. godine dio iz takozvanih Panamskih dokumenata, u kojim je na listi offshore vlasnika bio i Uzunović, o čemu je detaljno pisao i Radio Slobodna Evropa (RSE). On je bio predstavnik Bosnalijeka u Rusiji, a smijenio ga je bivši direktor kompanije Edin Arslanagić zbog navodne pronevjere u iznosu od tri miliona eura.

Panamski dokumenti: Na listi direktor Bosnalijeka

"On se pojavljuje kao vlasnik i direktor firme 'Seretta Investments Limited', osnovane u januaru 2009. godine na Britanskim djevičanskim ostrvima. Firma je još uvijek aktivna i vlasnik je firma u BiH koja se zove 'Seretta Investing' i direktor te firme je Uzunovićeva žena", kazala je tada Miranda Patrucić, regionalna urednica Projekta za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije OOCRP-a, međunarodnog konzorcija novinara-istraživača.

"Taj slučaj je veoma zanimljiv jer u vrijeme dok je on bio direktor predstavništva Bosnalijeka u Rusiji su sklapani ugovori koji su bili bez popratne dokumentacije. Također revizori su pronašli i čitav niz sumnjivih transakcija", navela je Patrucić.

Uzunović je tada za novinsku agenciju Fena kazao kako offshore poslovanja nisu nelegalna, te da je sve radio po zakonu. Njegova kompanija, izjavio je tada Uzunović, s Bosnalijekom nije imala bilo kakav poslovni odnos.

Kako je RSE tada objavio, Revizorska kuća koju je svojevremeno angažovala kompanija Bosnalijek kako bi kontrolisala poslovanje predstavništava u svijetu utvrdila je da postoje sumnjivi ugovori koje je Uzunović sklapao s fiktivnim partnerima, a koji su teški milione. Interesantan je i detalj da je Uzunovićeva offshore kompanija registrirana preko ruskog partnera Unitrust corporate services.

Nakon što je Haden grupacija iz Luxemburga preuzela Bosnalijek Uzunović se ponovo vratio, ovaj put na čelo kompanije.

Na ovu poziciju došao je nakon što je 2015. godine otkrivena afera njegovog prethodnika Arslanagića koja je potresla BiH i završila optužnicom i sudskim postupkom teškim milione, o čemu je RSE takođe izvještavao.

Panamski dokumenti su povjerljivi dokumenti panamske pravne tvrtke Mossack Fonseca koja se specijalizirala za usluge otvaranja i vođenja offshore računa i kompanija. Radi se o milionima pojedinačnih dokumenata koji su procurili u javnost iz ove firme koja je upravljala off shore računima mnogih poznatih ljudi, a među kojim je pominjan i ruski predsjednik Vladimir Putin.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *