Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Сентябрь
2023

Zašto Sjeverna Koreja povećava svoju mornaricu podmornicama i nuklearnim dronovima?

0
Zašto Sjeverna Koreja povećava svoju mornaricu podmornicama i nuklearnim dronovima?

Tokom prošle godine Sjeverna Koreja je krenula u jačanje svoje mornarice novim nuklearnim oružjem, uključujući podvodni dron, ratne brodove i svoju prvu operativnu raketnu podmornicu, predstavljenu u petak.

Mornarica Sjeverne Koreje je kroz povijest bila manja od kopnenih snaga te zemlje i zasjenjena njenim brzo napredujućim programom balističkih projektila.

Sada je vođa Kim Jong Un rekao da će mornarica igrati ključnu ulogu u nuklearnom odvraćanju zemlje, a analitičari kažu da bi to također moglo osigurati podršku među mornaričkim zapovjednicima i povećati nacionalni ponos, piše Reuters.

"Donedavno se činilo da Kim uglavnom zanemaruje pomorske nuklearne programe", rekao je Ankit Panda iz Carnegie Endowmenta za međunarodni mir sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama.

Korejska narodna mornarica vjerovatno je pozdravila nedavno ponovno fokusiranje na pomorske nuklearne sposobnosti.

Evo šta znamo o mornarici Sjeverne Koreje i njenim najnovijim dostignućima.

Koliko je velika mornarica Sjeverne Koreje?

Mornaričke snage Korejske narodne armije (KPANF) imaju oko 470 površinskih plovila, uključujući vođene raketne brodove, torpedne čamce, male patrolne brodove i čamce za vatrenu podršku, prema Bijeloj knjizi vojske Južne Koreje o odbrani iz 2022.

Ima oko 70 podmornica, uključujući brodove klase Romeo dizajna iz sovjetskog doba i male podmornice.

Mornarica također ima oko 40 pomoćnih i 250 desantnih plovila.

Mornarica je podijeljena na dvije komande flote koje pokrivaju istočnu i zapadnu obalu zemlje, a oko 60 posto snaga smješteno je južno od Pjongjanga, navodi se u Bijeloj knjizi.

"Pomorske snage Sjeverne Koreje posjeduju kapacitet da izvedu iznenadni napad u bilo kojem trenutku", navodi list.

"Međutim, njen kapacitet za operacije na dubinama je ograničen jer se njegove snage prvenstveno sastoje od malih brodova velike brzine."

Koje je novo oružje mornarice?

U martu i aprilu Sjeverna Koreja je testirala, kako je rekla, podvodno napadno oružje bez posade s nuklearnom sposobnošću.

Nazvan "Haeil" ili cunami, novi sistem dronova namijenjen je da izvrši prikrivene napade u neprijateljskim vodama i uništi pomorske udarne grupe i glavne operativne luke podvodnom eksplozijom, objavili su državni mediji.

Analitičari kažu da je operativni koncept oružja sličan ruskim nuklearnim torpedima Poseidon, novoj kategoriji oružja za odmazdu namijenjeno stvaranju destruktivnih, radioaktivnih eksplozija u obalnim područjima.

Međutim, tadašnji izvještaj 38 North sa sjedištem u Washingtonu navodi da je zbog male brzine i ograničenog dometa oružje znatno inferiornije u odnosu na postojeće nuklearno naoružane balističke i krstareće rakete Sjevera u smislu vremena do cilja, preciznosti i smrtonosnosti.

U augustu je Kim pregledao novu korvetu klase Amnok, patrolni brod za koji su državni mediji rekli da je sposoban da ispaljuje krstareće rakete s nuklearnim oružjem.

"Uprkos činjenici da je većina oružja i senzora na brodu ozbiljno zastarjela u poređenju sa zapadnim ili azijskim dizajnom, to je veliki korak naprijed za Sjevernu Koreju", navodi se u analizi specijalizirane web stranice Naval News, nazivajući njeno nuklearno krstarenje raketnom sposobnošću "promjene igre" za potencijalne protivnike.

Sjeverna Koreja je u petak saopštila da je lansirala svoju prvu operativnu "taktičku nuklearnu napadnu podmornicu" i dodijelila je istočnoj floti.

Čini se da je brod modificirana podmornica klase Romeo sa 10 lansirnih cijevi, najvjerovatnije naoružana i balističkim i krstarećim projektilima.

Južnokorejski zvaničnici rekli su da se čini da nova podmornica možda nije u potpunosti funkcionalna, ali nisu precizirali.

Poput nuklearnog drona, njegova upotreba u ratu može biti ograničena u poređenju sa snažnijim sjevernokorejskim raketama na kopnu, kažu analitičari.

"Njihove podmornice jednostavno neće biti u stanju da prežive kao njihove kopnene snage", rekao je Vann Van Diepen, bivši stručnjak za oružje američke vlade koji radi s 38 North. "I teško će im biti da rasporede dovoljno projektila na moru da naprave veliku razliku."











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *