Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Сентябрь
2023

Hapšenja za ratni zločin na Kosovu, Srbija kaže da su 'politički motivisana'

0
Hapšenja za ratni zločin na Kosovu, Srbija kaže da su 'politički motivisana'

Specijalno tužilaštvo Kosova je saopštilo da su u sredu, 20. septembra uhapšene tri osobe iz redova srpske zajednice zbog "ratnog zločina protiv civilnog stanovništva". 

"Odlukom tužioca Specijalnog tužilaštva, trojici uhapšenih je određeno zadržavanje do 48 sati", navodi se u saopštenju ali se ne precizira za koje ratne zločine se oni tačno terete. 

Zamenik direktora kosovske policije za region sever Veton (Elshani) Eljšani je za Radio Slobodna Evropa potvrdio da su dve od tri uhapšene osobe iz opština sa srpskom većinom na severu – Severne Mitrovice i Zvečana.

Na ova hapšenja je ranije reagovala Srpska lista, najveća stranka Srba na Kosovu, te Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije, uz ocenu da se radi o "politički motivisanim hapšenjima".

"Očigledno da (premijer Kosova Aljbin) Kurti nastavlja sa svojim planom da nasiljem i silom rešava otvorena politička pitanja i Srbe na Kosovu tretira kao taoce u procesu pregovora", naveli su u saopštenju Srpske liste bez pominjanja da se optuženi terete za ratne zločine.

Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije je takođe navela kako su ova hapšenja izvršena "u cilju izazivanja novih tenzija i krize na terenu".

"O seriji politički motivisanih hapšenja Kancelarija za Kosovo i Metohiju će obavestiti međunarodne predstavnike i misije koji deluju na prostoru KiM, jer sve što Priština svakodnevno radi i čini jeste u cilјu izazivanja novih tenzija i problema na terenu, zbog čega ne preza od brojnih eskalatornih poteza kojima direktno preti da uruši mir na ovim prostorima", kažu iz Kancelarije.

Zvanični Beograd i Srpska lista su i ranije hapšenja za ratne zločine ocenjivali "politički motivisanim".

Od završetka rata na Kosovu, oko 70 osoba je osuđeno za ratne zločine ispred domaćih i međunarodnih institucija. 

Od 2000. do 2008. godine, ratne zločine na Kosovu je istraživala Misija Ujedinjenih nacija (UNMIK), dok je od 2008. godine za istrage ratnih zločina bila odgovorna Misija Evropske unije za vladavinu prava (EULEX). 

Ova misija je 2018. godine dokumenta predala kosovskom tužilaštvu i lokalnim sudovima.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *