Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Сентябрь
2023

Svečlja: Bačena ručna bomba u Severnoj Mitrovici 'revolt' zbog hapšenja trojice Srba

0
Svečlja: Bačena ručna bomba u Severnoj Mitrovici 'revolt' zbog hapšenja trojice Srba

Ministar unutrašnjih poslova Kosova Dželjalj Svečlja (Xhelal Svecla) tvrdi da je eksplozija ručne bombe u Severnoj Mitrovici 21. septembra naveče bila znak revolta zbog hapšenja trojice Srba, osumnjičenih za ratne zločine.

„Zločini počinjeni tokom rata na Kosovu biće istraženi do kraja, a bacanje vojnih ručnih bombi od strane kriminalnih grupa ne može da otera pravdu“, rekao je Svečlja.

U dnevnom izveštaju Policije Kosova se navodi da je eksplozija ručne bombe prijavljena u 22:40, te da nema povređenih ali da je pričinjena materijaln šteta.

Trojica Srba uhapšena su 20. septembra na severu Kosova, pod sumnjom da su počinili ratne zločine, kojima je potom određen i jednomesečni pritvor.

Srpska lista, najveća partija Srba na Kosovu koja ima podršku Beoghrada, i Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije su ova hapšenja okarakterisali kao "politički motivisana".

Međutim, kosovski ministar policije tvrdi da su uhapšenji “bili saučesnici u mučenju, ranjavanju, ubistvima, deportacijama i masakrima nad Albancima u Vučitrnu i okolnim selima i zatvoru u Smrekovnici“.

Svečlja je rekao i da je "inspiracija, podrška i nalog" za bacanje ručne bombe u Severnoj Mitrovici “stigla od (predsednika Srbije) Aleksandra Vučića". Za ovakve svoje tvrdnje, međutim, nije izneo nikakve dokaze.

EU zabrinuta zbog incidenta

Zvanični Beograd i Srpska lista su i ranije hapšenja za ratne zločine ocenjivali "politički motivisanim".

U vezi sa današnjim incidentom, oglasio se portparol Evropske unije (EU) Peter Stano koji ne poručio da EU veoma pažljivo prati situaciju. 

“Naravno, zabrinuti smo zbog nastavka situacije u kojoj nema jasne deeskalacije. Veoma pažljivo pratimo situaciju I u kontaktu smo sa kolegama i nadležnim organima i ako postoji potreba, reagovaćemo u trenutku po našem izboru”, naveo je Stano. 

Od završetka rata na Kosovu, oko 70 osoba je osuđeno za ratne zločine ispred domaćih i međunarodnih institucija.

Od 2000. do 2008. godine, ratne zločine na Kosovu je istraživala Misija Ujedinjenih nacija (UNMIK), dok je od 2008. godine za istrage ratnih zločina bila odgovorna Misija Evropske unije za vladavinu prava (EULEX).

Ova misija je 2018. godine dokumenta predala kosovskom tužilaštvu i lokalnim sudovima.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *