Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Ноябрь
2023

Pašinjan: Baku i Jerevan 'govore različitim diplomatskim jezicima' u mirovnim pregovorima

0
Pašinjan: Baku i Jerevan 'govore različitim diplomatskim jezicima' u mirovnim pregovorima

Iako su se Jerevan i Baku složili oko osnovnih principa mirovnog sporazuma, dvije strane "još govore različitim diplomatskim jezicima", rekao je premijer Armenije Nikol Pašinjan

Obraćajući se Parlamentarnoj skupštini Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u Jerevanu 18. novembra, Pašinjan je rekao da Azerbejdžan tek treba da se javno posveti principima za postizanje mira za koje je rekao da su već dogovoreni.

On također rekao da nedostatak posvećenosti produbljuje atmosferu nepovjerenja i da retorika azerbejdžanskih zvaničnika ostavlja otvorenu perspektivu za ponovnu "vojnu agresiju" protiv Armenije.

"Jerevan i Baku i dalje govore različitim diplomatskim jezicima", rekao je on i dodao da "često ne razumijemo jedni druge".

Pašinjan i azerbejdžanski predsjednik Ilham Alijev održali su nekoliko rundi mirovnih pregovora uz posredovanje Evropske unije prije nego što je Baku pokrenuo brzu ofanzivu u Nagorno-Karabahu kojim je okončana trodecenijska vladavina etničkih Armena na ovoj teritoriji.

Armenija i Azerbejdžan vodili su dva rata u posljednje tri decenije zbog regiona, koji je od raspada Sovjetskog Saveza etnički bio većinska armenska enklava i međunarodno je priznata kao teritorija Azerbejdžana.

Region je prvobitno bio pod kontrolom armenskih snaga, podržanih od armenske vojske, u separatističkim borbama koje su završene 1994. godine.

Međutim, tokom rata 2020. Azerbejdžan je vratio dijelove Nagorno-Karabaha zajedno sa okolnom teritorijom koju su armenske snage preuzele tokom ranijeg sukoba.

Nakon ofanzive Bakua u septembru skoro 100.000 etničkih Armena pobjeglo je u Armeniju, dok je Baku preuzeo kontrolu nad cijelim Nagorno-Karabahom.

"Imamo dobre i loše vijesti o mirovnom procesu Armenije i Azerbejdžana", rekao je Pašinjan.

"Dobro je da su dogovoreni osnovni principi mira sa Azerbejdžanom", rekao je on, govoreći o tri principa mira za koje je najavio da su krajem oktobra razrađena tokom razgovora sa Alijevim u Briselu.

Ti principi, rekao je on u armenskom parlamentu u to vrijeme, bili su: Armenija i Azerbejdžan međusobno priznaju teritorijalni integritet, da se granice zasnivaju na Deklaraciji iz Alma-Ate iz 1991. i da će regionalna trgovina, transport i komunikacija biti otvoreni uz poštovanje suverenih jurisdikcija.

Loša strana je u tome što nepriznavanjem sporazuma, rekao je Pašinijan, Baku produbljuje atmosferu nepoverenja.

Pašinjan je takođe optužio azerbejdžanske zvaničnike da Armeniju nazivaju "Zapadnim Azerbejdžanom".

"Ovo nam se čini kao priprema za novi rat, novu vojnu agresiju na Armeniju, i to je jedna od glavnih prepreka napretku u mirovnom procesu", rekao je Pašinjan.

Komentari armenskog premijera uslijedili su nakon što je Baku 16. novembra rekao da neće učestvovati u pregovorima o normalizaciji na nivou ministara vanjskih poslova s Jerevanom koji su planirani u Sjedinjenim Državama ovog mjeseca.

Ministarstvo vanjskih poslova Azerbejdžana saopćilo je da je ta odluka odgovor na, kako se naziva, "jednostrane i pristrasne primjedbe" koje je uputio pomoćnik američkog državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja James O'Brien protiv Azerbejdžana.

U septembru se Baku povukao sa dva sastanka koje je planirala Evropska unija. Istog mjeseca Alijev je odbio prisustvovati rundi pregovora s Pašinijanom u kojoj su posredovali francuski predsjednik Emmanuel Macron, njemački kancelar Olaf Scholz i Charles Michel iz EU.

Tokom zasjedanja Parlamentarne skupštine OSCE-a u Jerevanu 17. novembra, predsjednik armenskog parlamenta Alen Simonian rekao je da postoji istorijska prilika za uspostavljanje mira između Armenije i Azerbejdžana.

Simonian je takođe rekao da je Armenija iskreno zainteresovana za normalizaciju odnosa sa Turskom, da ima otvorene granice i saobraćajne veze u regionu i da se uključi u pregovore bez preduslova.

"Imam veliku nadu da će ovi pregovori dati željene rezultate u bliskoj budućnosti", rekao je Simonian, ističući da je regionu potreban mir.

Predsjednica Parlamentarne skupštine OEBS-a Pia Kauma je 17. novembra pozdravila iskazani interes Armenije za postizanje sporazuma sa Azerbejdžanom.

"Važno je održati zamah u mirovnom procesu i da Armenija i Azerbejdžan postignu potpuno rješenje", rekla je Kauma. "Svjesni smo da je pozadina vrlo bolna, ali uprkos poteškoćama, ovaj trenutak treba posmatrati kao priliku za sve da iskopaju novi put za region zasnovan na mirnom suživotu, međusobnoj sigurnosti i ekonomskom prosperitetu."











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *