Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Bosnian
Ноябрь
2023

Francuska šefica diplomatije: Kineska saradnja ključna u okončanju rata u Ukrajini

0
Francuska šefica diplomatije: Kineska saradnja ključna u okončanju rata u Ukrajini

Francuska ministarka spoljnih poslova, Katrin Kolona (Catherine Colonna) je u petak 24. novembra rekla da je saradnja vitalna na pitanju koje je podijelilo dobar dio Evrope – okončanje rata u Ukrajini.

Ohrabrila je Kinu da nastavi rad na svom prijedlogu za mir u Ukrajini, ali i da osigura da kineski entiteti ne pomažu Rusiji u, kako je navela, "tekućem ratu agresije na Ukrajinu" – što je izraz sa kojim se kineska strana ne bi složila.

"Francuska još jednom ističe da je njena saradnja sa Kinom ključna da bi smo došli do pravednog i trajnog mira", rekla je ona nakon razgovora sa kineskim ministrom spoljnih poslova, Vangom Jijem.

"Računamo na pažnju kineskih vlasti, da obezbijede da nijedna struktura u Kini, a posebno privatna, direktno ili indirektno ne doprinese ruskom ilegalnom ratu u Ukrajini", istakla je ona.

Njeni sastanci u Pekingu su potcrtali napore obje strane za nastavak dijaloga uprkos rastućim razlikama, bilo po pitanju rata u Ukrajini, rata između Izraela i Hamasa ili ogromnim spoljnotrgovinskim deficitom Evrope u razmjeni sa Kinom.

Razgovori su na nekin način najavili samit lidera Evropske unije i Kine idućeg mjeseca.

Tokom sastanka sa kineskim premijerom, Li Kijangom (Qiang) ranije tokom dana, Kolona je kazala da bi njihove zemlje trebalo da sarađuju na pitanjima kao što su klimatske promjene i biodiverzitet. Velika klimatska konferencija Ujedinjenih nacija iduće sedmice počinje u Dubaiju, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

"Kao velike sile, mi dijelimo odgovornost suočavanja sa globalnim izazovima, a možemo da uložimo zajedničke napore u smirivanju tenzija širom svijeta", rekla je ona.

Kina je kritikovala američke napore da traži pomoć svojih saveznika, uključujući one u Evropi, u svom takmičenju sa Kinom zbog trgovine, tehnologije i bezbjednosti. Optužila je SAD da grupiše nacije da bi zauzdala razvoj i uspon Kine.

Vang je upozorio na politizaciju pitanja i na protekcionizam. Evropska unija je počela da zauzima čvršći stav u odnosu na Kinu, pokrenuvši istragu oko subvencija koje su dobijali kineski proizvođači električnih vozila.

"Vjerujemo da, dok Kina i Evropa rade zajedno, neće biti suprotstavljanja između strana, neće biti podjela svijeta, neće biti novog Hladnog rata", kazao je Vang.

Kineska vlada se ustezala od kritikovanja ruske invazije ili Hamasovog napada, koji je započeo posljednji sukob ove militantne grupe sa Izraelom, zauzimajući drugačiji stav od mnogih u Evropi i Sjedinjenih Država. Optužili su Zapad za prolongiranje konflikta u Evropi snabdijevajući Ukrajinu oružjem te su pozvali na kraj borbi u oba rata.

Kolona je naglasila da bi dijalog sa Kinom oko situacije u Gazi, čak i saradnja, bili korisni. Pozvala je na oslobađanje svih talaca, među kojima je i osmoro državljana Francuske i Izraela, među kojima je i troje djece.

Njeno putovanje stiže nakon što je delegacija ministara spoljnih poslova iz većinski muslimanskih zemalja i teritorija posjetila Kinu i Francusku, u sklopu serije sastanaka sa stalnim članicama Savjeta bezbjednosti UN, da bi izdejstvovali prekid vatre u Gazi. Četvorodnevno primirje je započelo u petak.

Uprkos njihovim razlikama, Kina je pokušavala da popravi svoje odnose sa velikim trgovačkim partnerima uključujući Evropu, SAD i Australiju. Podizanje kineskih pandemijskih restrikcija prošlog decembra je pomoglo, čime su omogućeni sastanci uživo.

Francuski predsjednik Emanuel Makron je u Kini bio u aprilu, a nakon njega i ministar finansija, Bruno Le Mer, u julu.

"Odnosi između Kine i Francuske su sve bolji u svim oblastima. Posebno, naša robna razmjena je sada sve češća jer su mnogi mehanizmi ponovo uspostavljeni", rekao je premijer Li.

Vang je pokušao da ubijedi evropske kompanije da je Kina i dalje dobro i bezbjedno mjesto za vođenje posla. Nova regulativa je dodala neizvjesnost u poslovno okruženje, te učinila strane investitore podozrivim, u vrijeme kada Kina traži investicije da oživi ekonomiju koja je usporila.

Izvor: AP











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *