Nemačka odbacuje optužbe Rusije o navodnim pritiscima na ruske novinare
Nemačko Ministarstvo spoljnih poslova odbacilo je u petak optužbe Rusije u vezi s navodnim "pritiscima" nemačkih vlasti na novinare ruskih državnih medija.
Rusija je u petak pozvala nemačkog ambasadora u Moskvi kako bi protestovala zbog slučaja novinara ruskog državnog medija, za kojeg su ruski mediji naveli da mu imigracione vlasti u Berlinu nisu produžile vizu.
Nemačka je te optužbe odbacila kao "neosnovane".
"Za razliku od sve oštrije represije prema novinarima u Rusiji, principi vladavine prava i slobode medija važe u Nemačkoj", saopštilo je nemačko Ministarstvo spoljnih poslova.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je na razgovor nemačkog ambasadora Aleksandera Grafa Lambsdorfa (Alexander Graf Lambsdorff) povodom slučaja dopisnika ruskih državnih medija.
Lambsdorf je posle sastanak rekao da je razgovor bio dug i zanimljiv i da su razmatrani preduslovi za rad dopisnika, naveli su ruski mediji. On je rekao da će se dijalog nastaviti, ali nije izneo nikakve detalje.
U saopštenju nemačkog Ministarstva spoljnih poslova navedeno da je Lambsdorf u ruskom Ministarstvu nedvosmisleno naglasio da za razliku od represije prema novinarima u Rusiji, u Nemačkoj važe principi vladavine prava i slobode štampe.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je Lambsdorfa da ga "obavesti o merama odmazde kao odgovor na progon ruskih novinara", rekao je portparol ministarstva ruskoj državnoj novinskoj agenciji TASS.
Povodom slučaja novinara ruskog državnog medija čija viza u Nemačkoj nije produžena, Berlinska državna kancelarija za imigraciju saopštila je da mu je odbijeno produženje istekle boravišne dozvole.
Pasoši njegove supruge i ćerke su oduzeti, rekao je portparol kao odgovor na upit, navela je dpa.
U četvrtak je predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova optužila nemačke vlasti da čine sve što mogu kako bi osigurale da ruski novinari odu iz te zemlje.
Na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu prošle nedelje, Zaharova je pretila kontramerama protiv nemačkih novinara u Rusiji. U novembru je Rusija proterala dva zaposlena u nemačkom javnom emiteru ARD usred sličnog spora.
U to vreme, dozvole boravka dvojici muškaraca koji rade za rusku državnu televiziju u Berlinu nisu obnovljene.
Odnosi Moskve i Berlina su se pogoršali otkako je Rusija poslala trupe u Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Nemačka je jedan od najvećih dobavljača vojne i finansijske pomoći Ukrajini.
Ranije u junu, šef berlinskog biroa ruskih državnih medija, Sergej Feoktistov, rekao je da je policija došla u stan njegove porodice i oduzela im pasoše.
On je rekao da je policija želela da spreči porodicu da se sakrije, nakon što je Feoktistovu naređeno da napusti zemlju, objavila je ruska novinska agencija RIA.
Rusija je više puta optuživala zapadne zemlje da nameću ograničenja njenim medijima u inostranstvu i zlostavljaju njene novinare.
Evropska unija je zabranila vodeći moskovski novinski kanal RT 2022. godine, optužujući Kremlj da ga koristi za širenje "dezinformacija" o vojnoj kampanji u Ukrajini.
Rusija je blokirala pristup desetinama zapadnih medija, zabranila nekolicini novinara ulazak u zemlju i uvela ograničenja u izveštavanju o sukobu.
Izvori: dpa, AFP