Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Hungarian
Октябрь
2015
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31

Beválnak-e az unortodox gazdasági megoldások?

0
  • Latin-Amerika legfontosabb feladata továbbra is a szegénység csökkentése, a beruházási kedv újraélénkítése (elsősorban a K+F+I és az infrastruktúra terén), a társadalmi egyenlőség biztosítása, valamint a klímaváltozás hatásai ellen való küzdelem.
  • Az IMF 0,3 százalékos gazdasági visszaesést irányoz elő a 2015-ös évre, amelyet 0,7%-os növekedés követhet 2016-ban.
  • A brazil válság hatásai továbbgyűrűznek a térség többi gazdaságára is.
  • Október elején néhány latin-amerikai ország is aláírta a Csendes-óceáni Partnerségi Megállapodást (TPP).

Egy október elején, a mexikói kormány és a CEPAL szervezésében tartott konferencián a latin-amerikai és karibi országok megállapodtak arról, hogy egy tervezetet nyújtanak be a népességre és a fejlesztésekre vonatkozó intézkedésekről. Tovább elhatározták, hogy akciótervet dolgoznak ki a 2013-ban, Uruguayban aláírt Montevideói Konszenzus végrehajtása érdekében. A haladó szellemben született konszenzus többek között felülvizsgálja az abortusszal kapcsolatos regionális politikákat, ösztönzi a szexuális nevelést, valamint magába foglalja a nők jogainak védelmét.

Az idén második alkalommal megrendezett  Népességi és Fejlődési Regionális Konferencián született kormányközi dokumentum olyan területekre koncentrál, mint a fiatalok fejlődési szakaszai, a szexuális egészség és reprodukció, nemek közötti egyenlőség, migráció, területi egyenlőtlenségek, az őslakos és az afrikai származású népességgel kapcsolatos ügyek.

A szociális jólét gazdasági alapjai

Latin-Amerikának az intézményrendszer megerősítésére kell koncentrálnia, világos szabályozást kialakítania, valamint a biztonság garantálására fektetni a hangsúlyt annak érdekében, hogy a befektetők érdemesnek tartsák a régiót a pénzük befektetésére. Ez egy nagyon fontos feladat, miután mára eljutott a térség arra a szintre, hogy Chilében vagy Peruban kevésbé kockázatos befektetni, mint Argentínában vagy Brazíliában.

A kolumbiai elnök, Juan Manuel Santos, valamint brazil kollégája, Dilma Rousseff szorosabbra fűzték az országaikat összekötő kereskedelmi szálakat, és megállapodtak abban, hogy azok továbbfejlesztésén, valamint a klímaváltozás káros hatásai ellen való harc érdekében fognak dolgozni. A két ország együttműködési megállapodást írt alá a befektetések elősegítéséről, a mezőgazdasági fejlesztésekről és a családi gazdaságokról, valamint a határ menti területek indián lakosságát érintő ügyekről. Benyújtottak továbbá egy programot a Globális Környezetvédelmi Alaphoz, amelyben megegyeztek az Amazonas-térség biodiverzitásának védelmében, amely terület Brazíliát, Kolumbiát és Perut is érinti.

A latin-amerikai kormányoknak és vállalatoknak a gazdasági lassulás ellenére is a technológia.fejlesztésbe kellene befektetniük annak érdekében, hogy a változó viággazdasági helyzetben versenyképesek tudjanak maradni. A technológiába való befektetés nem a gazdag országok luxusa, hanem a fejlődő országok szükségessége. Míg Ázsia a GDP-jének több mint 3,5%-át ebbe fekteti, Latin-Amerikában ez az arány a két százalékot sem éri el, amely tény szintén azt mutatja, hogy van hová fejlődnie a régiónak. A gyártók mindazonáltal továbbra is prioritásként tekintenek Mexikóra és Brazíliára főként méretüknél fogva, szerencsés körülmény továbbá, hogy a latin-amerikai lakosság relatíve fiatal, így az könnyebben adaptálhatná az új technológiákat.

Nemzetközi gazdasági kapcsolatok fejlesztése

Reménytelien zárult Új-Delhiben a latin-amerikai és karibi országok, valamint India közti évenként megrendezett konferencia hatodik fordulója, azonban nem hagyták figyelmen kívül azokat az akadályokat, amelyek még mindig korlátozzák a gazdasági kapcsolatokat. Indiának a Latin-Amerikával való kereskedelmi kapcsolatok formálásánál figyelembe kell vennie a BRICS-országokkal már kialakított irányvonalakat. Az ázsiai ország latin-amerikai és karibi országokból származó importja 2014-ben 34 millió dolláros forgalmat jelentett, míg az export mértéke alig haladta meg a 15 millió dollárt. Az egyenlőtlen kereskedelem oka egyesek szerint azon ismeretek hiánya mindkét fél részéről, hogy a másik szubkontinens milyen lehetőségeket kínál. Olyan indiai iparágak, mint az információs technológia, a gyógyszeripar vagy az építőipar magas potenciállal rendelkeznek Latin-Amerikában, ahol rengeteg a lehetőség például az élelmiszeriparban és az építőiparban.

Latin-Amerika és Ázsia kapcsolatának jelentősége már aspektusból is felmerül. A két régiót összeköti a kereskedelem, a nyersanyagok, valamint a világgazdasági folyamatok hirtelen változásának hatásai. Szakértők szerint azonban egymást segíthetnék a szegénység elleni küzdelem, a társadalmi fejlődés, a termelékenység és az innováció területein szerzett tapasztalatok megosztása útján.

Argentína is a technológia-fejlesztésbe fektet be annak érdekében, hogy a globális mezőgazdaság vezető szereplőjévé váljon. A Bioceres nevű argentin cég az első olyan cég az iparágában Latin-Amerikában, amely megjelenik a Wall Street-i tőzsdén. Olyan vetőmagokat állítanak elő, amelyek ellenállnak a szárazságnak és a szikes talajnak, és már 50 szabadalommal rendelkeznek. A térségben Brazília után Argentína költ a legtöbbet kutatás-fejlesztére: a GDP-je 0,65%-át. Argentína az első országok közt volt, amelyek beépítették a génmódosított termékek forgalmazását 1995-ben.

Az IMF vezető közgazdásza, Alejandro Werner szerint a latin-amerikai országok "nem spóroltak eleget az ínséges időkre". A befektetések mértéke, amely nagy jelentőségű növekedést mutatott az utóbbi évtizedben, most nagy mértékű csökkenést mutat, és Werner szerint aligha fognak visszatérni a kedvező időszakhoz. A latin-amerikai régió egésze nagy haszonra tett szert abban az időszakban, amikor a nyersanyagárak magasan voltak. De nem voltak elég előrelátóak: az ekkor keletkezett többletbevételt ugyanis nem takarították meg, nem képeztek vésztartalékok az ínségesebb időkre. Szintén nem forgatták bele az infrastruktúra, az oktatás fejlesztésébe, vagy a szegénység visszaszorításába (természetesen hozzá kell tenni, hogy mindegyik aspektus esetében van pozitív példa a régióban). Vannak országok, amelyek nem engedhetik meg maguknak, hogy ennyire sebezhető helyzetbe kerüljenek: a régióban a legtisztább példa erre Venezuela.

Az október 5-én, öt év tárgyalás eredményeként megkötött Csendes-óceáni Partnerségi Megállapodás (TPP) tovább mélyíti a latin-amerikai országok közötti szakadékot. Az IMF előrejelzése szerint Latin-Amerika mint régió 0,3%-os GDP csökkenést könyvelhet el ebben az évben, főként a brazil (-3%), a venezuelai (-10%) és az equadori (-0,6%) gazdasági visszaesésnek köszönhetően. Mindemellett Chile, Peru és Mexikó a régió átlagán felüli növekedést mutathatnak fel. A Csendes-óceáni Partnerségi Megállapodás részes országai közül csak a Mexikó-Chile-Peru országhármasnak van regionálisan szoros kapcsolata. Elhamarkodott volna messzemenő következtetéseket levonni a frissen megkötött szerződés várható hatásairól, mivel a hatályba lépéshez még minden részes állam parlamentjének ratifikálnia kell azt, amely nem feltétlenül könnyű feladat. Az IMF éves ülésén a mexikói, perui és chilei miniszterek üdvözölték a TPP létrejöttét, és elmondták, bíznak benne, hogy Kolumbia is rövidesen benyújtja majd csatlakozási kérelmét. Chile elnöke, Michelle Bachelet több ízben megemlítette, hogy arra törekszenek, hogy egyfajta egyensúlyt alakítsanak ki a Csendes-óceáni Partnerség és a Brazíliát, Argentínát, Paraguayt, Uruguayt és Venezuelát magában foglaló gazdasági tömb, a Déli Közös Piac (Mercosur) között.

Tovább kell csökkenteni a szegénységet

A Világbank figyelmeztetése szerint Latin-Amerika számára elengedhetetlen a szegénység elleni küzdelem. Latin-Amerika országaiban a felelős gazdasági vezetők nem engedhetik meg, hogy a lakosság visszaessen a szegénységbe - mondja a Világbank elnöke, Jim Yong Kim. A nemzetközi szervezet vezetője azt kérte a régió kormányaitól, hogy harcoljanak a szegénység ellen, amely súlyos terhet jelent bizonyos országoknak, és amelynek része a helytelen jövedelem újraelosztás okozta magas fokú egyenlőtlenség. Szükséges ezen kívül a fenntartható gazdasági növekedés elősegítése, amely hozzájárulhat a társadalmi egyenlőség kialakításához, amely végül kiemelheti a lakosságot a szegénységből.

Jim Yong Kim kifejtette továbbá, hogy az olyan fejlődő országok, mint Peru hatékonyabb és igazságosabb adópolitika kialakítására kell törekedjenek, mert az szintén hozzájárulna a szegénység elleni küzdelemhez. Biztosított a fejlődő országokat arról, hogy a Világbank-csoport kész technikai segítséget nyújtani annak érdekében, hogy az érintett országok adórendszerei igazságosabbak legyenek, mindazonáltal jelezte, hogy ennek ellenére eddig egy ország sem élt ezzel a lehetőséggel. Jim Yong Kim szerint ha az adórendszerek nagyobb egyenlőséggel működnek, az pozitív hatással lesz az országok GDP-jére is, az adózás ugyanis egy nagyon fontos forrás a fejlesztési célok elérése érdekében. A VB vezetője szerint a gazdasági visszaesés mindenképpen kihívást jelent, és ahhoz, hogy viselni tudják a következményeit, a latin-amerikai országoknak növelniük kellene a minőségi szolgáltalásokhoz (pl. oktatáshoz) való hozzáférhetőséget.

Gazdasági struktúraváltásra van szükség

Egyesek szerint a nyersanyagtermeléstől függő latin-amerikai országoknak, fel kellene venniük egy újfajta normalitást és lassabb mértékű növekedésre berendezkedni, ahelyett, hogy minél erősebben próbálják újra visszaállítani az elmúlt évek gyors ütemű gazdasági növekedését. A kormányoknak a források újraelosztását és strukturális reformokat kellene megcélozniuk, ezáltal a termelékenységet és a humán tőkét is megerősíthetnék. A nyersanyagárak csökkenése okozza a befektetések visszaesését a latin-amerikai országokban, amelyekben több mint egy évtizedig magas fokú növekedés volt megfigyelhető a kőolaj-és a nemesfémek exportjának köszönhetően. Az IMF becslése szerint a latin-amerikai régió gazdasága 0,3%-kal fog csökkenni ebben az évben, részben a nyersanyagárak kedvezőtlen alakulása miatt.

Latin-Amerika gazdasági visszaesésének másik mozgatórugója tagadhatatlanul a brazil válság, amely - révén a legnagyobb gazdaság Latin-Amerikában - a többi ország gazdaságára is hatással van; az argentin autópiacot már elérték a negatív következményei. Habár a régión belüli kereskedelem aránya jóval kisebb, mint az egyes országok kereskedelmének aránya Kínával vagy az Európai Unióval; a brazil gazdaság "jóléte" továbbra is rendkívüli fontosságú a Mercosur tagállamok számára. Emellett, a visszaesésnek, valamint a Petrobras körüli egyre szélesebb körű korrupciós botránynak köszönhetően, a térség országaiba való brazíliai befektetések száma is jelentősen csökkent, ami nem kedvező Latin-Amerika mint régió fejlődésének.

Annak ellenére, hogy erre az évre 0,3 százalékos visszaesést prognosztizál a Nemzetközi Valutaalap (IMF), 2016-ra 0,7 százalékos növekedéssel számolnak. Habár Latin-Amerika lassuló gazdasági folyamatokkal néz szembe, a régió országai eltérő dinamizmusokat mutatnak. A trendek azt mutatják, hogy azoknak az országoknak kell a legnagyobb visszaeséssel szembesülniük, amelyek gazdasága a nyersanyagok exportjára épül és kiterjedt kereskedelmi kapcsolatokat ápol Kínával. Ezek ebben az éven 1,3%-os csökkenést is elkönyvelhetnek, 2016-ban pedig 0,1%-os visszaesést. Ezzel szemben, a latin-amerikai térség azon országai, amelyeknek inkább az Egyesült Államokkal vannak szélesebb gazdasági kapcsolatai, várhatóan fenn tudják majd tartani növekedési ütemeiket: Mexikó és Közép-Amerika 2,6%-os növekedésre számíthat 2015-ben (2016-ban 2,9%), a karib-térségbeli országok pedig 1,6%-kal növekedhetnek, és 1,8%-os fejlődést érhetnek el 2016-ban. A befektetések újraélesztése és felélénkítése tehát rendkívüi fontosságú lenne annak érdekében, hogy a visszaesést a régió országaiban megállítsák, valamint szintén elengedhetetlen a fenntartható gazdasági növekedés elérése érdekében.







Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»

Команда Центрального округа Росгвардии стала призером на чемпионате по пожарно-спасательному спорту в Москве (видео)

Выгодно ли покупать квартиру в новостройке?

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты


Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Eleganzza весна-лето 2024

Третья Московская неделя моды: масштабное событие с участием дизайнеров из России и мира пройдет в октябре


When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Fentanyl distribution indictment follows Westminster traffic stop

‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced


Распределяй и управляй: водители «Грузовичкоф Бизнес» – о преимуществах работы и трудовых буднях  

Губернатор ХМАО Комарова объявила, что уходит в отставку

Доступный, летний, твой – StarLine A60 BT GSM ECO

НА ДЕТСКОМ ФЕСТИВАЛЕ ИСКУССТВ «НЕБО» СОСТОИТСЯ 5 ПРЕМЬЕР И ПОКАЖУТ НОВИНКИ ОТ ВЕДУЩИХ МОСКОВСКИХ ТЕАТРОВ


Конец близок в релизном трейлере Destiny 2: The Final Shape

Зомби-экшен Zombiehood позволяет погрузиться в эпоху 90-х

Supercell выпустил игру Squad Busters на смартфоны

Today's Wordle answer for Thursday, May 30


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

НА ДЕТСКОМ ФЕСТИВАЛЕ ИСКУССТВ «НЕБО» СОСТОИТСЯ 5 ПРЕМЬЕР И ПОКАЖУТ НОВИНКИ ОТ ВЕДУЩИХ МОСКОВСКИХ ТЕАТРОВ

Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.


Источник 360.ru: закрытую в машине москвичку спасли с затопленной парковки

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

SHOT: серьезный потоп после ливня произошел в Москве

Жительнице Мытищ помогут узнать судьбу деда, погибшего во время ВОВ


Жители Подмосковья могут онлайн узнать о сроках включения света после отключения

В подмосковном ЖК «Мытищи Парк» заложили капсулы с посланием потомкам

Капитальный ремонт объектов Коломенской больницы идет полным ходом

"Чемпионат": экс-тренер "Локомотива" Николич может возглавить ЦСКА


Лишь две теннисистки моложе Свёнтек выигрывали 16 матчей подряд на «Ролан Гаррос»

Медведев пошутил о том, что часто проводит ночные матчи на турнирах «Большого шлема»

Теннисистка Петрова: Хачанов совершил недопустимую ошибку на "Ролан Гаррос"

Азаренко не смогла выйти в 1/16 финала открытого чемпионата Франции по теннису


Департамент городского имущества оповещает об изъятии для государственных нужд объектов недвижимого имущества

ТАСС: пассажиров эвакуируют на станции "Спортивная" после сообщения о задымлении

В Истре начали ремонтно-восстановительные работ объектов культуры

Прогноз по замедлению инфляции в США и снижение индикаторов на Мосбирже .Обзор финансового рынка от 31 мая


Музыкальные новости

Аномалия как у МакSим. Младенец с шестью пальцами попал в больницу

Тимати проучил нового владельца “Black Star Burger” и перепродал его долги

Возлюбленная Тимати опубликовала фото топлес

Лоза оценил перспективы музыкальной карьеры Валиевой


НА ДЕТСКОМ ФЕСТИВАЛЕ ИСКУССТВ «НЕБО» СОСТОИТСЯ 5 ПРЕМЬЕР И ПОКАЖУТ НОВИНКИ ОТ ВЕДУЩИХ МОСКОВСКИХ ТЕАТРОВ

Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

POMPEYA и O! МАРГО выступят на фестивале «НЕБО»


В Подмосковье стартует Кубок чемпионов Swimcup по плаванию на открытой воде

Заявление Союза армян России

«Заставлял Костомарова мыть свою машину, чтоб потом он на ней покатался по парковке!» Илья Авербух рассказал о дружбе с Романом Костомаровым в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» на ТВ-3

Концерт группы "Пикник" состоится 1 июня в Москве


Первые покупатели получили ключи от SWM G01F

Распределяй и управляй: водители «Грузовичкоф Бизнес» – о преимуществах работы и трудовых буднях  

Очень дорого: во сколько обходится владение электромобилем в крупных городах

Первые покупатели получили ключи от SWM G01F


Лучшие фото недели // Запоминающиеся кадры 27–31 мая

Путин оценил идею создания в Москве памятника из советских монет к юбилею Победы

Путин провел совещание с членами Совета безопасности России

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о суверенной финансовой системе в России




Вышел второй подкаст онлайн-лектория «Иннагрика» о возможностях аграрной генетики для молодых исследователей

Новости фармацевтики в России и в мире

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


НАТО оказалась не готова к войне с Россией. Тайное соглашение США и Киева: Враг нацелился на Белгород - источники


Команда Центрального округа Росгвардии стала призером на чемпионате по пожарно-спасательному спорту в Москве (видео)

Представители KAMA TYRES приняли участие в 57-й легкоатлетической эстафете

Вышел второй подкаст онлайн-лектория «Иннагрика» о возможностях аграрной генетики для молодых исследователей

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России


БЕЛТА: Лукашенко и Путин обсудили представительство России на параде в Минске

Путин и Лукашенко обсудили по телефону предстоящий саммит ШОС

Путин и Лукашенко обсудили парад в Минске


Собянин: 1 июня начнется фестиваль «Лето в Москве. Все на улицу!»

Собянин: Более трех миллионов человек посетили фестиваль «Москва на волне. Рыбная неделя»

Сергей Собянин посетил фестиваль «Москва — на волне. Рыбная неделя»

Собянин посетил фестиваль "Москва – на волне. Рыбная неделя"


В арктическую экспедицию Росатома может отправиться школьник из Приамурья

«Восход», Тинькофф Банк и Альфа объявили о совместном pre-IPO фонде в секторе tech на 4 млрд рублей

Руководство Краснодара посетило китайский Харбин. Рассказываем подробности

«Компьютерный 3D-переводчик на жестовый язык» стал одним из победителей конкурса цифровых проектов и идей для людей с нарушением слуха «Мы услышим»


Размер займа в микрофинансовых организациях на Ставрополье за год вырос на 7%

Прогноз по замедлению инфляции в США и снижение индикаторов на Мосбирже .Обзор финансового рынка от 31 мая

Департамент городского имущества оповещает об изъятии для государственных нужд объектов недвижимого имущества

ТАСС: пассажиров эвакуируют на станции "Спортивная" после сообщения о задымлении


Развитие центров экономического роста и создание аварийно-спасательных центров на территории АЗРФ обсудили на заседании президиума госкомиссии по Арктике

Ученые Президентской академии в Санкт-Петербурге разработали способ повышения экологичности целлюлозно-бумажной промышленности

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

ТСД промышленного класса Saotron RT-T60


Выставка-предупреждение «Пожарная безопасность», В рамках Федеральной информационной противопожарной кампании «Останови огонь».

Банки начали выдавать ипотеку на жилье в Крыму

Литературно-музыкальный вечер «Песня как признание в любви»

Сожалеют, что бросающих черепах не бросили в тюрьму


«Фобос»: температура Москвы-реки поднялась выше, чем на курортах Черного моря

Родильному дому в Химках исполнилось 50 лет

Администрация Лобни усилила контроль за управляющими компаниями

Федорищева "забрали" из Тулы в Самару: стенограмма общения с Путиным














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *