Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Hungarian
Ноябрь
2015
1
2
3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Putyin: pária vagy csak külön utakon jár?

0
  • Oroszországról egyre inkább egy nemzetközileg aktív kép kezd kialakulni.
  • Az Egyesült Államokkal képtelen együttműködni Ukrajnában, de Szíriában fordulhat a kocka.
  • Európa próbálja fenntartani a normális kapcsolatokat az oroszokkal nyomós gazdasági indokok miatt.
  • Putyin nyugaton partnereket veszít, de kelet felé fordulva (régi)újakat találhat.
  • Pária helyett inkább egy határokat feszegető és kiszámíthatalan Oroszországgal találkozhatunk. 

Oroszország az utóbbi években - de Putyin hatalomra kerülése óta biztosan – egyre komolyabban bontogatja (újra) a szárnyait. A 2008-as grúz konfliktus, a 2014-es ukrán események, a Krím-félsziget annektálása és legutóbb a szíriai polgárháborúba való beavatkozás egy egyre aktívabb Oroszország képét festi meg. De vajon hogyan nézik az oroszok „szorgoskodását” más államok, mi a véleményük és hogyan állnak Putyinhoz a világ vezetői?

Egyesült Államok

Az Egyesült Államok és Oroszország kapcsolata mindig az egyik sarokköve - ha nem az egyik legfontosabb - a nemzetközi rendszernek. Ezek a kapcsolatok a hidegháború lezárulta és a Szovjetunió felbomlása óta, a 2014-es ukrán események miatt az egyik legmélyebb pontján vannak.

A Krím-félsziget annektálásával és az oroszbarát szeparatisták támogatásával Ukrajnában Putyinnak sikerült elérnie, hogy a kapcsolatai az USA-val meglehetősen fagyossá váljanak. Joe Biden, az Egyesült Államok alelnöke meglehetően kemény szavakkal ítélte el a Krím annektálását. Egy Ukrajnában tett látogatása alatt nyilatkozta, hogy országa sem most, sem a jövőben nem fogja elismerni az orosz területszerzést. Az Obama adminisztráció egyértelműen az oroszok tudtára adta, hogy azt sem nézi jó szemmel, hogy fegyverekkel, lőszerrel és technikával támogatják a Kelet-Ukrajnában önhatalmúlag kikiáltott népköztársaságokat. Számos alkalommal szólították fel Oroszországot, hogy vonja ki az ott állomásozó katonáit és technikáját, de mindhiába, hiszen Putyin szerint az orosz fegyveres erők nem vettek és nem is vesznek részt a konfliktusban, csupán önkéntesek harcolnak a szeparatisták oldalán, akik fölött neki nincs hatalma.

Mindezek mellett az Egyesült Államok továbbra is az oroszokat vádolja a 2014 júliusában lelőtt MH17-es járat tragédiájával, nem alaptalanul. Az orosz kardcsörtetés miatt az USA számos orosz vállalat és személy ellen vezetett be gazdasági szankciókat. Köztük van a Putyinhoz közel álló „belső kör” számos tagja, például Igor Szecsin, a vezető orosz gáz és olajvállalt, a Rosneft feje vagy Szergej Csemezov, az állami high-tech cég, a Rostech igazgatója. Az említetteken kívül több más céget is érintenek a szankciók, mint például a Kalasnyikov vállalatot vagy a Sberbank-ot.

A Kelet-európai események mellett a másik fő törésvonal az Egyesült Államok és Oroszország között Szíria. Az évek óta folyó polgárháborúban az USA vezette koalíció nem sok sikert ért el, az ország még mindig teljes káoszban vergődik, Bassár el-Aszad kormánya még mindig hatalmon van. A kormányerők, az amerikaiak által támogatott és kiképzett felkelők, a különböző törzsi alakulatok és az Iszlám Állam kavalkádjába szállt be Putyin ez év szeptemberében. Az eredeti indok, miszerint a beavatkozás a felkelők és az Iszlám Állam visszaszorítására irányul, valahogy nem igazán sikerült, ugyanis Moszkva inkább a nyugati koalíció által támogatott alakulatokat bombázta. De Obama és Putyin között a legnagyobb nézeteltérés Szíria kapcsán nem is ebben, hanem Aszad személye körül alakult ki. Moszkva a jelenlegi szír „vezetést” támogatja, mondván hogy nincs más olyan erő, amely viszonylagos rendet tudna tartani az országban, míg Washington addig nem adja be a derekát semmilyen együttműködésre, amíg Aszad el nem távozik, bár úgy tűnik, Putyinnak mégsem feltététel az együttműködésre, hogy a szír elnök maradjon. A szír polgárháborúval és Ukrajnával kapcsolatban Obama és Putyin az ENSZ Közgyűlés előtt ugyan másfél órán át tárgyalt, ám eredményre nem igazán jutottak azon kívül, hogy ismertették egymással álláspontjukat és terveiket.

Európa

Az európai országok viszonya Oroszországgal sokkal inkább gazdasági alapokra épül, mintsem politikaira, ahogy az Egyesült Államokkal. Az ukrán események ugyan vitathatatlanul megtépázták a kapcsolatokat, de korántsem annyira drasztikusan, még az uniós szankciók ellenére sem. Az Európai Uniónak Oroszország, mint gazdasági partner és piac mindig is fontosabb volt, így talán az uniós államok nagy része gyorsabban át tud lendülni ezeken a diplomáciai viharokon.

Ennek egyik legjobb példája Németország. Ugyan a németek támogatták az uniós szankciók bevezetését a Krím annektálása miatt, de se politikai se gazdasági kapcsolataik nem szenvedtek helyrehozhatatlan károkat. Ennek a kapcsolatnak, mint oly sok uniós országnak, az energiahordozók az alapja. Az Északi Áramlat gázvezeték építése a kelet-közép-európai útvonal kikerülése a célja, pontosan az olyan válságok miatt, mint ami most Ukrajnában zajlik. Németországnak ráadásul Oroszország fontos exportpartner, nem a legnagyobb felvásárló piac ugyan, de kiesését azért mindkét ország megérezné. Kétségtelen, hogy a szoros gazdasági kapcsolatok miatt vészelhették át viszonylag zökkenőmentesen a Krím annektálását és a kelet-ukrajnai eseményeket az orosz-német kapcsolatok. Emellett Angela Merkel német kancellár mindig is pragmatikusan állt ehhez a viszonyhoz. De nem csak financiális téren viszonyulnak a németek másképpen Putyinhoz. A minszki tárgyalások egyik motorja Németország, aki inkább konszenzuskereső és a válság csillapítását kívánja elérni pontosan a fenti indokok miatt.

Ahogy a németek, úgy Franciaország is igyekszik fenntartani normális kapcsolatokat Oroszországgal. Az uniós szankciókat ugyan támogatta, és pénzügyi bonyodalmakba keveredett egy hadihajó megrendelésről szóló szerződés miatt Putyinnal, de a franciák is inkább a konszenzust keresik. Franciaország fontos tagja a normandiai négyeknek és a német kollégáikkal egyetértve ők is a minszki megállapodásokban látják az ukrán válság rendezésének zálogát. A Mistral osztályú hadihajókat végül nem kapják meg az oroszok (heves uniós nyomásra), de cserébe kamatostul kifizetik a veszteségüket.

Intő jelként szolgálhat Putyinnak, hogy Svédország ismét felvetette a teljes jogú NATO-tagság ötletét, persze amennyiben Finnország is belépne vele. A szövetséghez való csatlakozás már nem először merül fel az északi államoknál, de látva az agresszív orosz retorikát, a svédek és a finnek könnyen érezhetnek késztetést arra, hogy komolyabban megfontolják a viszonylagos semlegességük feladását (Svédország ugyan tagja a NATO Partnerség a Békéért Programjának, részt vesz a szövetség munkájában, de eddig még nem vállalta a teljes jogú tagságot).

A balti országok politikáján és véleményén mondhatni semmi nem változott, továbbra sem érzik magukat biztonságban Oroszország mellett. A Krím annektálása és a Kelet-ukrajnai harcok kitörése óta viszont fokozták a határellenőrzést, a NATO több hadgyakorlatot is tartott a határ mentén, a fegyveres erők fenntartják a készültséget.

Hasonló a helyzet Lengyelországban is, ahol - ahogy a balti államoknál is - a kemény orosz politika rossz emlékeket idéz fel. A lengyelek voltak azok, akik a legvehemensebben ellenezték a Fekete-tengeri félsziget bekebelezését és a szeparatisták támogatását. A lengyel-orosz kapcsolatok eddig sem voltak túl aktívak, várhatóan a jelenlegi helyzet sem fog pozitív irányban változtatni ezen.

Kérjük lapozzon, a cikk a következő oldalon folytatódik!
 

Szaúd-Arábia és Irán

Sem az arab országokat, sem pedig a perzsa államot nem döbbentették meg különösebben az európai események. A kapcsolataikat Oroszországgal sokkal inkább a szeptemberi szíriai orosz intervenció és az energiahordozók határozzák meg.

Szaúd-Arábia, az Egyesült Államok régi szövetsége az elsők között volt, aki kifejezte rosszallását az orosz légicsapások láttán, ráadásul a szaúdi vezetés Aszad távozását követeli Szíriából. Kapcsolatukat az alacsony olajár is megterheli, ugyanis az orosz gazdaság egyik, ha nem legfontosabb pilléréről van szó. Az olcsó olaj nem kedvez az oroszoknak és úgy tűnhet, mintha a szaúdiak szándékosan tartanák alacsonyan a fekete arany árát. Bár az intervenció előtt mintha felmelegedtek volna a kapcsolatok, ugyanis Szaúd-Arábia szerződést írt alá, hogy tíz milliárd dollár értékben fektet be Oroszországban, illetve aktív érdeklődés mutatkozott az orosz rakétatechnológia (Iskandar) iránt is. Az is Moszkva malmára hajthatja a vizet, hogy az öböl menti királyság egyáltalán nincs megelégedve az Iránnal köttetett nukleáris alkuval.

Irán kapcsolata Oroszországgal sosem volt túl szoros, azonban a szíriai intervencióval és a nukleáris energia terén kötött megállapodással közeledhetnek az álláspontok annak ellenére, hogy mindkét állam gazdag szénhidrogénekben, így gazdaságilag egymás versenytársai. A bonyolult és közel sem felhőtlen kapcsolataik a nyugattal illetve a “közös” szankciók késztethetik őket arra, hogy jobban koordinálják lépéseiket. A nyugati szankciók miatt Moszkva más piacokat keres a termékeinek és Irán potenciális vevő lehet a fegyverek és most már a nukleáris technológia terén is. Az elmúlt hónapokban rendkívül aktív, magas szintű diplomáciai kapcsolattartás is jellemezte a két ország viszonyát, Putyin és Roháni számos alkalommal találkozott, például a júliusi BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-afrikai Köztársaság) csúcstalálkozón vagy a Sanghaji Együttműködés Szervezetének Ufa-i gyűlésén. Ezeken túl Teherán számos hadihajója látogatott el Oroszországba, és az oroszok sem voltak restek viszonozni a gesztust, ami növekvő katonai együttműködésre utal.

A keleti óriás

Oroszország és Kína újra egymásra találtak hála a közös ellenségnek, az Egyesült Államoknak. A nyugati szankciók hatására Putyin kelet felé fordult, hogy pótolja a gazdasági kiesést és erősítse az orosz-kínai kapcsolatokat. Két megállapodást is kötettek a felek, amelyek szerint egyrészt a orosz Gazprom 2014-ben körülbelül 400 milliárd dollár értékben szállít gázt déli szomszédjának, másrészt körvonalazódni látszik egy Szibérián keresztül húzódó gázvezeték terve is, amely igencsak megerősítené a két ország közti “energiaszövetséget”. Katonai téren sem tétlenkednek az újra egymásra találó államok, ugyanis augusztus környékén tartották meg az eddigi legnagyobb közös haditengerészeti gyakorlatot a Japán-tengeren, amelyen több tucat orosz és kínai hadihajó vett részt. Mindezek mellett a kiberbiztonság területén is kezd kibontakozni a közös koordináció, a felek megegyeztek, hogy nem fogják egymás rendszereit támadni.

Pária vagy csak feszegeti a határokat?

Putyin láthatólag úgy döntött, hogy birokra kel a Nyugattal ahelyett, hogy együttműködne vele. Az ukrán események és a Krím-félsziget annektálása megmutatta, hogy Oroszország nem fél attól, hogy esetleg egyedül marad a nemzetközi téren és láthatólag a gazdasági szankciók sem tántorították el semmitől. Mindezek mellett viszont a szíriai beavatkozással azt is bebizonyította, hogy nem elhanyagolható tényező és az orosz hadsereg hatalmas fejlődésen ment keresztül (látva a precíziós rakétatámadásokat Szíriában). Az ukrán válsággal ugyan mélyponton vannak a kapcsolatok az USA-val, a balti államokkal és Lengyelországgal, és számos más európai állammal megromlott a viszonya Oroszországnak, a normandiai négyekben betöltött szerepével viszont fenntartja a kommunikációs csatornáit Franciaországgal és Németországgal, az Unió pilléreivel.

Míg az USA-val európai téren meglehetősen elmérgesedett a viszony, addig Szíria kapcsán úgy tűnik képes együttműködni Putyin és Obama. Ez viszont hogy láthatólag nem azt jelenti, hogy Oroszország fejet hajtana bárhol is, hiszen (régi)új szövetségeket köt például Iránnal vagy Kínával, akik egyébként sem ápolnak minőségi kapcsolatokat az Egyesült Államokkal. Putyin egyáltalán nem tekinthető páriának a teljes nemzetközi rendszerben, inkább csak talán nem fél feszegetni a határokat, szembemenni a nemzetközi normákkal és „kipuhatolni”, hogy meddig mehet el. Ez a taktika úgy látszik, ez idáig működik és nem elképzelhetetlen, hogy Oroszország a jövőben is ehhez a fajta manőverezéshez fogja tartani magát, legalábbis addig biztos, amíg Putyin vezeti az országot.







Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Выгодно ли покупать квартиру в новостройке?

Команда Центрального округа Росгвардии стала призером на чемпионате по пожарно-спасательному спорту в Москве (видео)


Представители KAMA TYRES приняли участие в 57-й легкоатлетической эстафете

Ozon открывает новый фулфилмент-центр в Ставрополье

Eleganzza весна-лето 2024

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”


‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival

Fentanyl distribution indictment follows Westminster traffic stop

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced

When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'


Девятый вал...

Прокуратура не будет требовать уничтожить “Вредные советы” Остера

Завершен монтаж пролетного строения моста через Волгу на обходе Твери

Доступный, летний, твой – StarLine A60 BT GSM ECO


Конец близок в релизном трейлере Destiny 2: The Final Shape

Зомби-экшен Zombiehood позволяет погрузиться в эпоху 90-х

Supercell выпустил игру Squad Busters на смартфоны

Today's Wordle answer for Thursday, May 30


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.


Стартует капитальный ремонт зданий московских школ

Грозы и освежающие ливни придут в Москву вечером 31 мая

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

Стали известны самые популярные детские книги в Москве и МО


SITRAK с разнопрофильными транспортными средствами принял участие в выставке СТТ-2024

"ПроКвант" запускает производство в новом корпусе в ОЭЗ "Томск"

День Ивана Долгого отмечают 1 июня 2024 года: приметы, традиции, обряды праздника

Кавер-группа Blitz выступит на фуд-корте ТРЦ «Нора»


Касаткина о романе Синнера и Калинской: рада, больше ничего не хочу говорить

Андреева назвала важнейшей в карьере победу над Азаренко на "Ролан Гаррос-2024"

Надаль пропустит Уимблдон из-за желания сыграть на Олимпиаде

Елене Рыбакиной поставили неожиданный «диагноз»


Дума предложила дать многодетным право бесплатного проезда по платным дорогам

Мэр Москвы: Музею-заповеднику «Царицыно» исполнилось 40 лет 

Свыше 16,6 тыс. москвичей получили квартиры по программе реновации с начала года

Пожар на нефтебазе в Темрюкском районе Краснодарского края после удара БЛПА полностью ликвидирован


Музыкальные новости

Виктор Астафьев, Булат Окуджава, Юлия Друнина, Борис Васильев – 100-летие литераторов-фронтовиков отметили в Стамбуле

Звездная пара Джиган и Оксана Самойлова примут участие в шоу «Выжить в Дубае»

Уссурийский ЛРЗ расширяет форматы промышленных экскурсий на предприятие

Mash: певица Алсу и ее супруг Абрамов поделят при разводе 2 дома и 2 квартиры


Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» легально изготавливает армии и спецслужбы. 6 серия. СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


Книжные новинки, лаборатория текста и иллюстраций — ждут гостей Московского детского фестиваля искусств «НЕБО»

Конец близок в релизном трейлере Destiny 2: The Final Shape

Команда Центрального округа Росгвардии стала призером на чемпионате по пожарно-спасательному спорту в Москве (видео)

Почта России помогла маленькому жителю Перми встретиться с футболистами ЦСКА


Первые покупатели получили ключи от SWM G01F

МегаФон привёз спасателям и пожарным грузовик связи

Студенческий педагогический отряд МГППУ «Инфинити»: готовы покорять целину!

Аналитики назвали самые популярные по цвету б/у авто


Путин оценил идею создания в Москве памятника из советских монет к юбилею Победы

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о суверенной финансовой системе в России

Руководство Краснодара посетило китайский Харбин. Рассказываем подробности

Создать комфортные условия для исследований и обучения



Раз нет протестов, будут санкции: как навальнисты и команда Ходорковского меняют стратегию борьбы с Россией


В РУМЦ МГППУ действует правовой просветительский лекторий для студентов с инвалидностью и сотрудников вузов-партнеров

Онколог Марина Шорина: «Раковая опухоль потребляет колоссальное количество энергии из запасов человека»

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты


В Польше заявили о зловещем плане Киева


Представители KAMA TYRES приняли участие в 57-й легкоатлетической эстафете

Волонтеры Президентской академии в Санкт-Петербурге вносят свой вклад в развитие и повышение доступности спорта для граждан

Больше всего работников с креативными идеями работает в ритейле и спорте

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России



Собянин: Число пользователей портала «Малый бизнес Москвы» превысило 200 тысяч

Пожарной охране Москвы исполнилось 220 лет — Сергей Собянин

Собянин: 10 тыс. человек получили медпомощь в обновленных приемных отделениях

Собянин: Фонд музея-заповедника «Царицыно» собрал 61 тыс. произведений искусства


В арктическую экспедицию Росатома может отправиться школьник из Приамурья

«Компьютерный 3D-переводчик на жестовый язык» стал одним из победителей конкурса цифровых проектов и идей для людей с нарушением слуха «Мы услышим»

Электромобиль Xiaomi SU7 начали продавать в России

Проверку начали после загрязнения реки Сетунь в Москве


Свыше 16,6 тыс. москвичей получили квартиры по программе реновации с начала года

Туман над «Балтикой»

"Евро-Футбол.Ру": ЦСКА намерен приобрести нападающего в летнее трансферное окно

WP: Трамп заявлением о России вызвал тревогу в Евросоюзе и США


Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

Прокуратура Архангельской области и Ненецкого автономного округа 31 мая 2024 года в г. Нарьян-Мар проведет прием граждан и «Горячую линию» по вопросам защиты прав и законных интересов несовершеннолетних

ТСД промышленного класса Saotron RT-T60

XXXIII Церемония «Хрустальная Турандот» объявит победителей сезона 2023/2024


Портативный сканер штрих-кодов Heroje H133U на базе CMOS-матрицы

Литературно-музыкальный вечер «Песня как признание в любви»

Сожалеют, что бросающих черепах не бросили в тюрьму

Выставка-предупреждение «Пожарная безопасность», В рамках Федеральной информационной противопожарной кампании «Останови огонь».


Подвели итоги регионального этапа Всероссийского конкурса «Экспортер года»

В Московской области сотрудники Росгвардии провели мероприятия для детей

Что изменится в жизни россиян с 1 июня

Пять домов по реновации построят в Западном Дегунине














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *