Újra hallatott magáról Orbán Viktor Brüsszelben
- A megszólított lengyel kormányfő mellett Orbán Viktor és David Cameron is reagált csütörtökön az EU-csúcs előtt Martin Schulznak, az Európai Parlament elnökének a lengyelországi alkotmányos helyzetet illető kritikájára.
- Nem maradt visszhang nélkül az Európai Parlament elnökének a csütörtökön kezdődött EU-csúcs előtt Lengyelországgal összefüggésben megfogalmazott kritikája.
- A német szociáldemokrata politikus az EP nevében szólva hangsúlyozta, hogy „különösképpen nyugtalanítanak bennünket a közelmúltbeli lengyelországi események”.
Nem maradt visszhang nélkül az Európai Parlament elnökének a csütörtökön kezdődött EU-csúcs előtt Lengyelországgal összefüggésben megfogalmazott kritikája, miután a lengyel, a magyar és a brit kormányfő is lényegében Varsó oldalán szállt be a rövid pengeváltásba.
Martin Schulz – aki a főleg a migrációs válság kezelésének szentelt csúcsot megelőzően találkozott a szokásos keretek között az EU28-ak vezetőivel – beszédének utolsó részében a lengyel alkotmányos válság kérdésére is kitért. A német szociáldemokrata politikus az EP nevében szólva hangsúlyozta, hogy „különösképpen nyugtalanítanak bennünket a közelmúltbeli lengyelországi események”.
Emlékeztetett rá, hogy a Velencei Bizottság a közelmúltban publikált véleményében kemény kritikát fogalmazott meg a lengyel kormány által javasolt változtatásokban, amelyek az alkotmánybíróságot célozzák. „A független alkotmánybíróság a fékek és egyensúlyok rendszerének szerves része. A jelenlegi helyzet azt jelenti, hogy ezek a fékek és egyensúlyok most függőben vannak” – figyelmeztetett a parlament elnöke.
Schulz az EP nevében arra hívta fel a varsói kormányt, hogy találja meg a jelenlegi zsákutcából és kötelezze el magát a legutóbbi reformok hiányosságainak kiküszöbölését célzó átfogó vita mellett. Azt is hozzátette, hogy az EP számít az Európai Bizottságra, hogy az ellenőrizni fogja a Velencei Bizottság ajánlásainak lengyel kormány által történő maradéktalan végrehajtását.
Schulz később sajtótájékoztatóján egy újságírói kérdésre válaszolva közölte, hogy Beata Szydlo, lengyel kormányfő „nem túlzottan lelkesen fogadta a megjegyzéseit”. Azt is elmondta, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök is szót kért, ami Schulzot saját elmondása szerint egyáltalán nem lepte meg.
Nevük mellőzését kérő források szerint a magyar kormányfő rövid hozzászólásában arra hívta fel Schulz figyelmét, hogy ha Lengyelországot bírálja, akkor ezt azokkal az országokkal is meg kell tennie, ahol nincs az alkotmánybíróság.
David Cameron, brit miniszterelnök azonban nála is nyersebben fogalmazott, amikor arra figyelmeztette Schulzot, hogy nincs joga kioktatni demokráciából demokratikusan megválasztott vezetőket.
Schulz Cameron hozzászólásáról egyáltalán nem tett említést. Sajtótájékoztatóján azzal indokolta a lengyel téma felemlegetését, hogy Frans Timmermans, a Bizottság első alelnöke a héten tájékoztatta az elnökök konferenciáját a Velencei Bizottság lengyel alkotmánybírósági reformról szóló döntéséről és Brüsszel álláspontjáról.
„Mandátumot kaptam az Európai Parlamenttől arra, hogy kérjem fel Lengyelországot a Velencei Bizottság véleményének a figyelembe vételére és a párbeszéd folytatására” – közölte a képviselőtestület elnöke.