Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Hungarian
Май
2016

Az amerikai demokráciaépítés múltja és jelene

0
  • Az amerikai külpolitikai gondolkodásnak évtizedek óta szerves része a liberális demokrácia, az amerikai értékrend és erkölcs terjesztése
  • A Közel-Keleten azonban e törekvések kudarcba fulladtak és még több káoszt okoztak
  • Az intézmények exportja katonai erővel és kellő elkötelezettség nélkül megvalósíthatatlan
  • Mindenekelőtt az Egyesült Államok megújulására és megfelelő eszközök alkalmazására van szükség

A Szovjetunió bukásával az Egyesült Államok és az általa vezetett liberális világrend vált egyeduralkodóvá, amellyel párhuzamosan a demokráciák száma is jelentős növekedésnek indult. Közép- és Kelet-Európa országai sorra szabadultak meg a szovjet diktatúra béklyóitól, egyesek egyenesen a "történelem végét", a liberális demokráciák végérvényes győzelmét és az egész világon való elterjedését jósolták. 

A bipoláris világrend felbomlását követő amerikai elnökök sem tétováztak, ha a demokrácia terjesztéséről volt szó. Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama az amerikai külpolitikában oly meghatározó wilsoni hagyományokat hol aktívan, hol kevésbé hangsúlyosan, más és más eszközöket alkalmazva, de a külpolitika-alakítás szerves részévé tették. 

A nemzetközi politikát és a nemzetközi politikai környezetet, közbeszédet jellemző 90-es évekbeli eufórikus hangulat ugyanakkor legalább egy térségben kevésbé volt érzékelhető. A tágabban értelmezett Közel-Kelet a második Öböl-háborútól, a tálib hatalomátvételtől, az arab-izraeli konfliktustól, sorozatos merényletektől és belső konfliktusoktól volt hangos, nyoma sem volt a demokratikus intézmények megjelenésének és megszilárdulásának.

A közel-keleti térség a Nyugathoz képest egy jelentősen eltérő, illetve időben jóval később megvalósuló modernizációs folyamaton ment keresztül. Mindezt tetézi, hogy a régió társadalmai, hagyományai, kulturális és vallási szokásai és az ezekből fakadó szabályok merőben eltérnek attól, amit mi, Európában, vagy éppen Észak-Amerikában tapasztalhatunk. Ez veti fel azt a kérdést, hogy vajon egyáltalán meghonosítható a nyugati értelemben vett demokrácia a térség országaiban?

A nyugati és benne kiváltképp az amerikai elméletek szerint - a kanti elvek és a demokratikus béke koncepciójának talaján állva - a demokráciák terjesztése kívánatos és követendő. Ugyanis a demokratikus államok kevésbé hajlamosak háborúk kezdeményezésére, hosszú távon kizárólag demokráciákban biztosítható stabil, fenntartható gazdasági növekedés, csak a demokratikus intézmények garantálhatják az emberi jogok érvényesülését, a vezetők elszámoltathatók és leválthatók, a nép számára biztosított a lehetőség a véleményformálásra és vezetőinek megválasztására. 

Amikor az Egyesült Államok vezetőinek azon törekvése kerül a reflektorfénybe, hogy terjessze a liberális eszméket, erkölcsöt és értekrendet, valamint a demokratikus intézményeket a világban, legtöbb esetben valamilyen pejoratív, negatívan megítélt jelentéstartalmat tulajdonítunk ennek.

Érdemes azonban látni, hogy az amerikai külpolitikát a világos nemzeti érdekek mellett, részben egyfajta kivételesség- és küldetéstudat vezérli. Amerika büszkén a világ első írott alkotmányára, demokratikus fejlődésére, a különböző kultúrák, vallások együttélésének biztosítására "lenézte" a folyamatos európai vetélkedést és a hatalmi egyensúlyon alapuló külpolitika-alakítást. Lényegében Woodrow Wilson elnöksége óta az amerikai külpolitikai gondolkodás középpontjában ott áll a világ jobbá, békésebbé tétele az amerikai erkölcs, értékrend és eszmék terjesztése révén, de sosem feledve azokat a stratégiai érdekeket, amelyek sok esetben a kívánatos értékek elé helyezett a mindenkori amerikai vezetés, ezáltal okot szolgáltatva bírálóinak. 

Demokráciaexport, de hogyan?

Mindez ma is szerves és meghatározó részét képezi az amerikai külpolitikának. A demokráciaterjesztés továbbra is kívánatos, és minden hátrányával együtt, biztosan állíthatjuk, hogy ma, jobb demokráciában élni, mint minden egyéb, valamilyen szinten elnyomó és korlátozó rendszerben. 

Kérdés ugyanakkor, hogy mi a leghatékonyabb módja ennek a folyamatnak?

A neokonzervatív módszer

George W. Bush és neokonzervatív miniszterei, tanácsadói a demokráciaexport szükségességének kétségkívül legjelentősebb amerikai képviselői azok közül, akik döntéshozó pozícióba kerültek. Ifjabb Bush a wilsoni elvek érvényesülését, az amerikai értékrend, a liberális demokrácia terjesztését külpolitikájának középpontjába helyezte. Világnézete szerint azonban ahhoz, hogy mindez érvényesülhessen meg kell szabadítani a világot a zsarnokságtól, biztosítani kell annak körülményeit, hogy ezek az intézmények valóban hatékonyan működhessenek. 

A kormányzat szűk körének (Bush, Cheney, Rumsfeld, Wolfowitz) koncepciója szerint a teljes közel-keleti régió demokratizálható, mindössze az iraki diktátort, Szaddam Husszein-t leváltva, egy Amerika-barát, stabil és demokratikus Irakot kell létrehozni, ahonnan kiindulva majd dominószerűen sorra buknak meg a térség diktátorai. Ez volt az ún. demokrácia-dominó elképzelése, amely azonban vészes kudarcot vallott. A terv kétségkívül nemes és magasztos volt, a világ ma sokkal jobb és biztonságosabb hely lenne, amennyiben sikerül.

Ugyanakkor Irak lerohanását követően az ország belső társadalmi struktúrájának, működésének és sajátosságainak figyelembe vételének teljes hiányával történő demokráciaépítés már a kezdetekkor megvalósíthatatlannak bizonyult és nem egy demokratikus Irak, hanem egy, a síiták hatalmára épített, a szunnitákat marginalizáló politikai rendszer alakult ki, amely polgárháborút, a terrorizmus megjelenését és megerősödését és ma, az Iszlám Állam tevékenységét eredményezte.

Barack Obama

Obama egy olyan korszkakban került a világ leghatalmasabb pozíciójába, amikor az Egyesült Államok megítélése az arab világban elődjének köszönhetően a mélyponton volt. Nem véletlen, hogy az első színes bőrű amerikai elnök már a választási kampány során nagy hangsúlyt helyezett a muszlim világhoz való közeledésre, Amerika és a közel-keleti térség kapcsolatainak javítására. Kairóban, 2009 júniusában elmondott beszédében egy új kezdetet sürgetett az Egyesült Államok és a muszlim világ között.  

A 2011 januárjában, Tunéziában kirobbant arab tavasz mondhatni "kapóra jött" a demokrata kormányzatnak. Korrupció-ellenes jelszavakat skandáló, változást, demokráciát és az évtizedek óta uralkodó diktátorok lemondását követelő, elégedetlen arab emberek vonultak utcára Tunisztól, Algírtól és Bengázitól kezdve Kairón, Szanaán és Ammánon át egészen Damaszkuszig és Rijádig, mintegy az amerikai demokráciaépítésnek kiváló táptalajt biztosítva ezzel. 

Az Obama-kormányzat azonban megkésetten és erőtlenül reagált az eseményekre, de ami még fontosabb, konkrét lépéseivel magára aggatta a kettős mérce vádját, amelynek eredményeként két évvel Obama nagy jelentőségű kairói beszéde után ismét nagy mértékben nőtt az Egyesült Államok iránti ellenszenv az arab világban.

Obamát ugyanis az arab tavasz eseményei paradox helyzet elé állították. Egyfelől lehetőséget jelentett a demokratikus törekvések felkarolására és támogatására, ezáltal mintegy beteljesítve elődje, George Bush elképzelését, minimális amerikai szerepvállalással. Másfelől azonban komoly stratégiai dilemmákat vetett fel, miután nem csak a hagyományos szövetségesek hatalma ingott meg, hanem a rezsimváltásokkal sok esetben az amerikai térségbeli érdekek is veszélybe kerültek/kerülhettek volna.

E kettősség jól látható módon megjelent a konkrét amerikai hozzáállásban: Egyiptomban "hagyta veszni" évtizedes szövetségesét, Mubarakot, míg pl. Bahreinben nem támogatta a nép követeléseit, és tétlenül szemlélte a rezsim a tüntetést leverő lépéseit, illetve további támogatásáról biztosította hagyományos szövetségeseit, Szaúd-Arábiát és Jordániát is. 

Az erőtlen amerikai reakció és a kettős mérce alkalmazásának eredményeként (természetesen ez csak egy a rengeteg tényező közül) a demokratikus követelések (talán Tunéziát kivéve) elhaltak, az arab tavasz a legtöbb országban polgárháborút, szenvedést, a terrorizmus további erősödését és bukott államokat hozott.

Demokráciaterjesztés diplomácia, szankciók és példamutatás révén 

A tanulság legalább az, hogy katonai erővel, ahogy azt a Bush-kormányzat esetében tapasztaltuk, képtelenség meghonosítani a demokratikus intézményeket, de ugyanígy megfelelő és mindent felülíró elkötelezettség nélkül is.

Hogy miért? Stephen Walt szerint a következők miatt:

  • Ugyan alkotmányt lehet írni, a választásokat meg lehet tartani (ahogy ez általában működik diktatúrákban is), de egy valódi demokráciához hatékony jogrendszerre, a pluralizmus iránti mély és széles körű elkötelezettségre van szükség, megfelelő mértékű bevételekre, jól működő oktatási rendszerre, és olyan ösztönzőkre, amelyek biztosítják, hogy a különböző politikai erők a rendszert és a választások eredményét tiszteletben tartva dolgoznak tovább ellenzékben is
  • Nem szabad elfelejteni, hogy a mai demokráciák kialaulása évszázadokat vett igénybe, sokszor erőszakos körülmények közepette fejlődtek tovább, újra és újra visszavetve előrelépését egy-egy konfliktus után. Ebből következik, hogy katonai erővel, rövid idő alatt nem lehet meghonosítani a demokráciát egy olyan régióban, amelynek hagyományaitól idegenek ezek az intézmények
  • A katonai erő alkalmazása szinte kivétel nélkül erőszakot és ellenállást szül a "meghódított" területeken. Ezt tapasztalhatta Washington többek között Irakban is, de akár Szomália, akár Afganisztán is említhető.
  • Szintén Irak példája bizonyítja, hogy a külföldi erők által támogatott demokratikus átmenet folyamatában a státuszát, korábbi pozícióit, hatalmukat elvesztett csoportok fegyvert ragadva ellene fordulnak az új kedvezményezett csoporttal, illetve a szemükben megszállóként bélyegzett külföldi erővel. A Közel-Keleten ez különösen erős a regionális államok vetélkedéseiből fakadóan, amelyek egy-egy helyi csoport támogatása révén igyekeznek befolyást szerezni. Walt szerint ez a felállás olyan vezetőket termel ki, akik "az erőszakban jók", és nem olyanokat, akik "képesek hatékony intézményeket kiépíteni, toleranciát hirdetni, működő gazdaságot felépíteni és a különböző politikai erők között lavírozni

Ha a katonai erő nem, akkor mi lehet a megoldás? Walt szerint egyfelől a diplomácia, a nem katonai eszközök alkalmazása (pl. szankciók), minden lehetséges támogatás megadása azoknak a belső csoportoknak, amelyek jól szervezettek, hitelesek, évek óta a demokratizálás célját követve küzdenek a regnáló kormányzat ellen. 

A második és legfontosabb az Egyesült Államok megújulása. Amerika egykoron valóban büszkén, magabiztosan és főleg hitelesen terjeszthette a világban értékrendjét és demokratikus eszméit. Az amerikai eszmék akkor válhatnak kívánatossá ismét, ha "az Egyesült Államok mint egy igazságos, prosperáló, és toleráns társadalommal rendelkező országként pozíciónálódik, és nem olyanként, ahol az egyenlőtlenségek egyre csak nőnek, ahol a vezető politikusok nagyszájú xenofóbok, ahol a börtönviseltek száma a világon a legnagyobb, és ahol milliárdosok egy része és egyéb érdekcsoportok aránytalanul nagy és káros hatást gyakorolhatnak az amerikai politikára", fogalmaz Walt, tovább folytatva a sort a különböző célzott támadásokkal, a guantanamói fogolytábor létével és az NSA tevékenységével. Mindezzel arra rámutatva, hogy ilyen körülmények között egyáltalán nem meglepő, hogy az amerikai ideáknak napjainkban nem túl nagy a vonzereje. 

Az elmúlt néhány év eseményei bizonyították, hogy néhány százezer fős seregekkel nem lehet problémákat megoldani sem a Közel-Keleten, sem másutt. Ez alól az amerikai külpolitika oly kívánatos demokráciaterjesztő elképzelése sem kivétel. Amennyiben Washington és a mindenkori amerikai elnök továbbra is szükségesnek ítéli, mindenekelőtt az Egyesült Államok megújulására, reformokra és világos, hosszú távú, megfontolt stratégiára van szükség. 

Addig is, a sok esetben minden demokráciát követelő amerikai lépés mögött jelenlévő stratégiai érdekek mellett ne tévesszük szem elől azt a tényt, hogy a világ sokkal jobb, békésebb, biztonságosabb és gazdagabb hely lenne, ha azt demokratikus államok százai alkotnák. 







За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала года более 4,7 тысячи жителей Московского региона оформили страховую пенсию в автоматическом режиме на портале госуслуг

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».


Создайте стильный образ из самых простых вещей в гардеробе

С чем носить юбку этим летом: примеры стильных образов

Гинеколог, ведущий специалист многофункциональный клиники KindCare в Дубае Сураё Назарова: как выявить проблемы на ранних стадиях

Победитель фирменной игры «Авторадио» получил ключи от Oting Паладин


Discover Tintex: A Hub for Premium Car Care and Customization

Andy Murray cracks brutal joke as Brit star’s Wimbledon preparations are disrupted by bizarre injury 

England vs Bosnia & Herzegovina: Three Lions face Dzeko and Co in Euro 2024 warm-up match – stream FREE, TV, team news

LeelooDolls: Revolutionizing the Sex Doll Industry


Правительство РФ направило дополнительные средства на завершение строительства трассы Гузерипль – плато Лагонаки в Адыгее

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Планируете отпуск в России? В этих городах есть бюджетное жилье — называем список

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки


How to watch the 2024 PC Gaming Show: our 10th annual summer showcase

Показ геймплея тактики SteamWorld Heist II

I tried to recreate Marvel's Iron Man in this movie studio sim, and my version was so bad my own father stormed out of the theater

Ubisoft adds another studio to what seems like an increasingly desperate effort to finally get Prince of Persia: The Sands of Time Remake finished



Отделением СФР по Москве и Московской области в 2024 году выдано решение о финансовом обеспечении предупредительных мер 323 страхователям на сумму более 129 миллионов рублей

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

История без фальсификации: Шемахи в первой половине XVIII века

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки


Прокуратура: неизвестный застрелил человека на улице Алексея Свиридова в Москве

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала года более 4,7 тысячи жителей Московского региона оформили страховую пенсию в автоматическом режиме на портале госуслуг

"Святой Ленин" спасает мир и возглавляет "восстание ИИ машин... хороших по существу". 8 серия, СЕРЬЁЗНЫЕ НОВОСТИ.

После майских заморозков в Тульской области прогнозируется снижение урожая яблок на 10%


Телецентр «Останкино» через суд взыскал с компании АСС-ТВ Дроздова 9 млн рублей

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал

Четыре подростка погибли при столкновении машины с деревом в Подмосковье

Понтон с людьми перевернулся в Пушкине: погибла актриса театра и кино их Москвы


Теннисист Медведев снялся с турнира ATP в Нидерландах из-за травмы

Теннисист Джокович побил рекорд Федерера по победам на турнирах "Большого шлема"

Андреева рассказала о своих планах на предстоящий матч с Соболенко во Франции

Джокович снялся с Открытого чемпионата Франции по теннису


На медиаэкранах на площади Славы открылась цифровая фотовыставка, посвященная работе детской музыкальной академии

Затопило тротуары и вестибюли метро: Москва приходит в себя после тропического ливня

Собянин: Территории около четырех станций МЦД-4 будут благоустроены

"На Турчака посмотрим". Что говорят жители об уходе Хорохордина с поста главы Алтая


Музыкальные новости

Рузиль Минекаев, Слава Копейкин, Марк Эйдельштейн, группа SQWOZ BAB и другие гости премьеры криминальной комедии «На автомате»

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

«Вызовет реакцию обратную»: Волочкова о введении дресс-кода для артистов

Документальный спецпроект — Главком ВМФ адмирал Владимир Высоцкий (03.06.2024)


Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: С начала года более 4,7 тысячи жителей Московского региона оформили страховую пенсию в автоматическом режиме на портале госуслуг

За один день работники Уссурийского ЛРЗ и их дети выполнили сменно-суточное задание по ремонту 129 паровозиков

История без фальсификации: Шемахи в первой половине XVIII века

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: В Московском регионе более 62 тысяч семей распорядились материнским капиталом через банки


Студенты Академии Игоря Крутого раскрыли свои таланты

Студия Звукозаписи в Москве. Создание Песен, Музыки, Аранжировок.

Два дня, наполненных театром, музыкой, книгами и наукой, — в Парке Горького во 2-й раз прошел Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

Как жила Анастасия Заворотнюк и кому достанется ее наследство


Около 20 человек спасли из затопленных автобуса и двух легковушек в Москве

Движение на Замоскворецкой линии метро восстановлено

Источник 360.ru: автобус с пассажирами затопило на северо-востоке Москвы

Сергей Лёвкин: новые цифровые решения для проектирования и эксплуатации автодорог можно найти на портале «СтроимПросто»


Что лучше для СССР и РФ сегодня: Брежневский застой или Путинский капитализм, а как думают советские люди

Путин назвал основой решения сложных вопросов Москвы и Минска интересы двух народов

Путин: Москва будет работать с любым президентом США

Путин: западные санкции мешают России, но проблемы преодолеваются



В Москве силовики сорвали вечер памяти Алексея Навального


Донорское движение МГППУ стало победителем в номинации "PRопаганда"

Диетолог Соломатина рассказала, кому стоит воздержаться от употребления яиц

Участников Московского долголетия пригласили на экскурсии в зоопарк

Какой врач и при каких заболеваниях назначает массаж и ЛФК



Спортсмен умер после участия полумарафоне в Москве

Новая эра соревнований: спортивный фестиваль «Игры Лидеров» пройдет 23 июня

Педагоги школы №2065 вошли в ТОП-5 лучших туристских команд Москвы

Spirit. Fitness откроется в ТРЦ Мегаполис


Лукашенко продемонстрировали сборку фюзеляжей МС-21 на Иркутском авиазаводе, Минск проявляет интерес в работе с ОАК

В Минске начал работу 30-й Форум "ТИБО"


Собянин рассказал, как преобразятся территории у четырех станций МЦД-4

Собянин подвел итоги фестиваля «Москва — на волне. Рыбная неделя»

Собянин: заявки на «Московскую реставрацию» принимаются до конца сентября

Собянин: Новый участок МСД на юге столицы планируется достроить до конца года


Сохраним бор чистым

Участников Московского долголетия пригласили на экскурсии в зоопарк

Педагоги школы №2065 вошли в ТОП-5 лучших туристских команд Москвы

В Москве арестовали бывшего замглавы Росприроднадзора по делу о мошенничестве


Затопило тротуары и вестибюли метро: Москва приходит в себя после тропического ливня

Телецентр «Останкино» через суд взыскал с компании АСС-ТВ Дроздова 9 млн рублей

МЧС: за 2023 год в Москве произошло 569 пожаров в общественных зданиях

Режиссер фильма про Бонда хочет снять картину о блокаде Ленинграда


В Архангельске подвели итоги III Всероссийского форума «Арктика. Лёд тронулся»

Терминал сбора данных (ТСД) промышленного класса SAOTRON RT42G

Уборка «Воды России» на краю земли

Единство народов в многообразии культур: фестиваль «Гармоничная Россия» вновь пройдет в Архангельске


Литературно-краеведческий коллаж «Мир добрых сказок и стихотворений – все это Пушкин, наш великий гений!»

В районе Симферополя появится крупный жилой микрорайон - ЖК "Республика"

Клубный дом "Моне" - особый статус в центре Симферополя

Литературно-краеведческая программа «Не может быть Родина малой, с такою великой душой!»


МегаФон и Республика Коми усилят сотрудничество по цифровизации региона

Президент РФ ответил на вопрос о том, может ли Россия применить ядерное оружие

Стройготовность ФОКа в Раменском округе достигла 25%

Россияне захотели бросить Москву и Петербург ради малых городов














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *