Добавить новость
smi24.net
World News in Latvian
Июнь
2021

Dilemmas priekšā

0
IR 

Vai centrālās bankas un valstu valdības brūvē ekonomikai potenciāli bīstamu kokteili no apjomīgām finanšu piešpricēm un parādsaistībām? Ir Nauda aptaujāja četrus pieredzējušus finansistus par to, kas gaidāms vērtspapīru tirgos gada otrajā pusē. Kā tos ietekmēs tautsaimniecības atkopšanās no Covid-19 krīzes un aizvien plašākais vakcinācijas process?

The post Dilemmas priekšā appeared first on IR.lv.

Vai centrālās bankas un valstu valdības brūvē ekonomikai potenciāli bīstamu kokteili no apjomīgām finanšu piešpricēm un parādsaistībām? Ir Nauda aptaujāja četrus pieredzējušus finansistus par to, kas gaidāms vērtspapīru tirgos gada otrajā pusē. Kā tos ietekmēs tautsaimniecības atkopšanās no Covid-19 krīzes un aizvien plašākais vakcinācijas process?

Tuvojamies inflācijas šokam


Atis Krūmiņš,
 Luminor Asset Management Ieguldījumu pārvaldes vadītājs Baltijā

Šo pavasari var saukt par «optimisma pīķa» periodu, jo uzlabojumi ir novērojami daudzās jomās — vakcinācija, uzņēmumu peļņas rādītāju izaugsme, ekonomiskā aktivitāte, nodarbinātības tendences u. c. Taču domāju, ka vakcinācijas pozitīvā ietekme finanšu tirgos lielā mērā jau ir ietverta cenās. Finanšu tirgi ir krietni priekšā notikumiem mūsu ikdienā, tajos ietekme varētu būt arī tieši pretēja, jo vakcinācijas progress samazina attaisnojumus valdībām sniegt tiešu palīdzību uzņēmumiem un iedzīvotājiem. 

Ja pēc kāda laika atskatoties ieraudzīsim pārmērības finanšu tirgū, viens no būtiskākajiem to iemesliem būs bijis tieši dāsnais valdību atbalsts. Negribu teikt, ka tas ir bijis kaut kādā ziņā lieks un nevajadzīgs, noteikti ne. Tomēr, ja valdību tiešais atbalsts sasniedz 20—30% no IKP (kā ASV), tad kopā ar ārkārtīgi zemām procentu likmēm un citiem stimuliem no centrālajām bankām tas ir bīstams kokteilis finanšu tirgiem. 

Pie horizonta jau tagad var saskatīt apstākļus, kas liek būt piesardzīgiem. Tirgus fokuss pēdējā laikā ir novirzījies uz inflāciju. Zemās bāzes efekts pagājušajā pavasarī, loģistikas piegāžu ķēžu sarežģījumi un pastiprināts pieprasījums pēc izejvielām ir inflācijas indikatori, arī uzņēmumu vadītāju paustais un praktiski novērojumi ikdienā liecina, ka tuvojamies nelielam inflācijas šokam. 

Ja šis inflācijas uzplaiksnījums izrādīsies noturīgāks nekā tirgus un lielākās centrālās bankas to šobrīd gaida, var sākties notikumu ķēde, kas var kaitēt dažādu riska aktīvu cenām. Šajā scenārijā procentu likmes straujāk turpinās ceļu augšup, apstiprinot 30 gadus ilgušā parādzīmju «buļļu tirgus» režīma beigas, un arī akciju cenu dārdzību vairs nevarēs izskaidrot ar ārkārtēji zemām procentu likmēm. 

Visriskantākie šobrīd ir tirgi un aktīvi, kuru cenas pēdējā gada laikā piedzīvojušas visstraujāko izaugsmi bez fundamentāla balsta un kuru vērtība šodien tiek lielā mērā izskaidrota ar nākotnes potenciālu. Visbiežāk šādi uzņēmumi ir tehnoloģiju kompāniju vidū, bet arī alternatīvās enerģijas un citi segmenti ir piedzīvojuši ievērojamu popularitātes pieaugumu pēdējā gada laikā, novedot pie tā, ka to cenu līmenis ir atdalījies no realitātes.

Pozitīvāk šobrīd varētu skatīties uz izejvielu sektoru un citiem vecās ekonomikas stūrakmeņiem, piemēram, ražošanas kompānijām. Arī finanšu sektoram kopumā situācija uzlabotos, ja pieaugtu procentu likmes, jo tam ir pozitīva ietekme uz procentu starpības ienākumiem.

Var rasties cenu burbuļi


Andrejs Martinovs, 
INVL Asset Management valdes priekšsēdētājs

Kopumā tirgus atrodas inflācijas pieauguma gaidās, kas atspoguļojas arī parāda vērtspapīru cenās. Galvenie jautājumi, kas moka investorus, — vai turpināsies izejvielu cenu kāpums, kas palielinās izmaksas? Vai inflācija veidosies, sākoties straujai atlabšanai pēc Covid-19 pandēmijas? 

Protams, interesanti būs vērot monetārās regulācijas iestāžu rīcību. Apkarojot inflāciju, viņiem jāizvēlas starp diviem ļaunumiem — palielināt likmes un pārnest problēmas uz parāda vērtspapīru tirgu, vai atstāt likmes nemainīgas, tik un tā radot problēmas parāda vērtspapīru tirgū. Līdz ar to šajā tirgū, visticamāk, nevarēsim redzēt cenas pieaugumu līdz gada beigām. Savukārt, ņemot vērā ekonomikas atlabšanu, akciju tirgos cerība uz pieaugumu saglabājas, it sevišķi vērtības akciju segmentā (value stocks). 

Izskatās, ka izejvielu cenas ir stabilizējušās, jo tomēr pastāv varbūtība, ka monetārā stimulēšana tiks mazināta. Tomēr vienmēr ir jāņem vērā, ka šī brīža cenas tirgos jau atspoguļo investoru pieņēmumus un visu pieejamo informāciju. 

Arī vakcinācijas temps un efektivitāte jau ir iecenota. Ja vien nenotiks negatīvi pārsteigumi, šie lielumi būtiski neietekmēs tirgu. Akciju tirgū būs grūti atrast atbalstu turpmākam cenu kāpumam.

Izskatās, ka atbalsts ir bijis lielāks nekā nepieciešams. Nenoliedzami, daļai iedzīvotāju un uzņēmēju tas ir bijis izdzīvošanas jautājums, bet daļai radījis papildu ienākumus, kas ir neveselīgi ekonomikai kopumā. It sevišķi attīstīto valstu vidū. 

Diemžēl sekas no tā izjutīs visā pasaulē, arī tie, kuri nevarēja baudīt atbalstu. Pieprasījuma pieaugums jau ir radījis piedāvājuma un cenu kāpuma problēmas daudzās nozarēs. Ja piegāžu ķēdes un ražošanas jaudas pieaugums neapmierinās pieprasījuma pieaugumu, tuvākajā nākotnē mēs redzēsim vairākus cenu burbuļus, kas agri vai vēlu plīsīs un radīs papildu zaudējumus ekonomikai. Bet, ja ekonomikas atlabšanas temps strauji pieaugs, palielināsies arī spiediens no monetārās regulēšanas, naudas tirgos būs mazāk un cenas kritīs.

Beidzas citu cilvēku nauda


Voldemārs Strupka, 
CFA, Signet Bank ieguldījumu eksperts

Mēs daudzkārt esam teikuši — jau vairākus gadus tirgus neatspoguļo notiekošo ekonomikā. Par to paldies jāsaka centrālo banku un tagad arī valdību politikai un bailēm «neizpatikt tirgum». Valstu atbalsts papildu ekonomikas izaugsmei jeb atveseļošanai arī beidzot atnesa inflāciju, kuru saviem spēkiem centrālās bankas vien nespēja radīt kopš 2008. gada (inflācija bija tikai finanšu tirgos). 

Vairāki ekonomisti un eksperti saka, ka atbalsts jau ir pietiekams un jādomā par to, kā centrālajām bankām «izņemt» lielās naudas masas no sistēmas. Svarīgi nepieļaut ekonomikas pārkaršanu un augstu inflāciju, kā arī valdībām regulēt savu fiskālo palīdzību un nodokļu politiku, lai savaldītu inflāciju, valūtas vērtību un, it īpaši Eiropā, arī valsts parādu.

Vēsture gan rāda, ka tas parasti neizdodas — lielo valstu politiķi diez vai riskēs ar savu karjeru un pieņems lēmumus par pabalstu un palīdzības strauju samazināšanu, nodokļu paaugstināšanu utt. Kā reiz teica Mārgarita Tečere, «sociālisma problēma ir tā, ka galu galā jums beidzas citu cilvēku nauda».

Mūsuprāt, tirgus virzās uz S & P 500 (Standard and Poor’s 500 akciju indekss) 5500+ līmeni tuvākajos divos gados. (Maija beigās tas bija ap 4200 — red.) Protams, daudzus tas šokēs, un liksies neiespējami, līdzīgi kā mūsu pagājušās vasaras prognoze, ka drīz sasniegsim 4000+ līmeni. Tomēr tas nenozīmē, ka neredzēsim arī tirgus kritumus. Tehnisko korekciju (7—10% apmērā) riski, kad tirgus fundamentāli ir pārāk augstā līmenī, palielinās. Kritums līdz aptuveni 4000 līmenim S & P 500, kas varbūt ir jau sācies, būtu pat veselīga tirgus kustība.

Etalona un investīciju reitinga obligācijās nesaskatām daudz iespēju, arī «inflācijas spēle» nenāks šim tirgum par labu. Bet augstā ienesīguma obligācijās situācija ir tuvāka akciju tirgiem. Mūsuprāt, lielākas iespējas būs dārgmetālos un ar tiem saistītu kompāniju akciju vērtībā. Esam jau sen rekomendējuši ieguldīt šajā aktīvu klasē, ka arī enerģētikas sektorā. 

Tehnoloģiju kompānijas un Nasdaq indekss, mūsuprāt, augs lēnāk (un korekcijas laikos kritīsies straujāk) nekā «klasiskie» S & P 500 un Dow Jones. Iesakām arī atgriezties pie ieguldījumiem attīstības valstu tirgos.

Atgriežamies pie klasiskiem ekonomikas sektoriem


Igors Daņilovs, 
Swedbank investīciju vadītājs

Ir notikusi fantastiska atkopšanās pēc pērnā gada marta krituma, lielā mērā pateicoties bezprecedenta atbalsta pasākumiem gan monetārā veidā (centrālās bankas tirgu pārpildīja ar likviditāti), gan fiskālā veidā (bijuši ļoti lieli budžeta tēriņi). 

Pēc cenām spriežot, tirgus jau domā, ka vīruss ir beidzies, — ja ir vakcīnas, tātad viss atrisināts. Tomēr katru gadu maijā ziemas vīrusi beidzas, bet rudenī atgriežas. Tāpēc, manuprāt, nākamā ziema var sagādāt negatīvus pārsteigumus. Tirgos gan jau sen darbojas bad news is good news princips, līdz ar to sliktas ziņas saistībā ar vīrusu drīzāk palīdzēs akciju cenām.

Runājot par tirgus situāciju, ir svarīgi pieminēt, ka periods no maija līdz oktobrim akciju tirgos parasti ir negatīvs. Bet šogad, iespējams, varētu būt citādi, jo sācies inflācijas režīms. Martā ASV pamatinflācija bija 0,9% vienā mēnesī, tad 11% gadā — tāda pēdējo reizi ir bijusi tikai 70. gados. Pagaidām aug aktīvu cenas — nekustamo īpašumu un akciju cenas. Bet drīz inflāciju redzēsim arī veikalu plauktos. Loģiski — ja cilvēkam iedod naudu, viņš diez vai pirks vairāk piena un kartupeļu, drīzāk uzlabos savu mājokli, dzīves apstākļus. Krīzes laikā arī uzkrās — ieguldīs akcijās vai kriptovalūtās, Latvijas gadījumā — nekustamajos īpašumos. Patēriņa preču inflācija sekos vēlāk.

Ir sektori, kuriem inflācija nāk par labu. Lielākoties tie ir veci, «neinteresanti» sektori — metāli, nafta un gāze, pārtikas preces. Šajās nozarēs akciju cenas nekrīt, un tām arī nevajadzētu krist. Tirgū notiek liela rotācija — prom no IT sektora, kam gāja ļoti labi pagājušajā gadā, uz senākiem. Atgriežamies pie normālākas dzīves un klasiskiem ekonomikas sektoriem.

IT sektors pēdējos 12 gados ir ļoti strauji audzis, apsteidzis pārējos, bet lielākajiem nozares uzņēmumiem arī strauji augusi peļņa. Tāpēc nav tā, ka to akcijas ārkārtīgi daudz maksātu pret paredzamo peļņu un tas būtu ļoti riskants ieguldījums. Jā, iespējams, šogad tiem rezultāti būs sliktāki nekā klasiskajiem sektoriem, bet tur nevajadzētu būt arī straujam sabrukumam. Riskantākas ir dažas tehnoloģiju sektora nišas, it īpaši inovācijas. Piemēram, Tesla, mākoņdatošana, kiberdrošība, «zaļā enerģija», kriptovalūtas un blokķēdes — tie ir pērn strauji auguši sektori, kuros ir arī strauji kritumi.

Pēdējos 13 gadus, kopš 2008. gada krīzes, finanšu tirgos darbojās jau minētais princips bad news is good news — sliktas ziņas ir labas ziņas. Ja slikti ies ekonomikā, atnāks centrālā banka un visus izglābs, akciju cenas kāps. Ar vīrusu ir tas pats — visi sēž mājās, ekonomiskā katastrofa, bet akciju cenas aug. Inflācijas dēļ, iespējams, šim stāstam pienākušas beigas. Centrālajām bankām ir dilemma — turpināt atbalstu un riskēt, ka inflācija būs vēl lielāka, vai tomēr atbalstīt mazāk un riskēt ar akciju tirgus sabrukumu. Atrast balansu būs tiešām grūti.»

The post Dilemmas priekšā appeared first on IR.lv.







Юные таланты под эгидой Фонда Спивакова дали концерт в «Михайловском»

Директор Росгвардии генерал армии Виктор Золотов принял участие в посвященных 100-летию дивизии имени Ф.Э. Дзержинского торжественных мероприятиях

«Он карабкался за каждую ниточку»: подросток выпал из окна больницы в Москве и погиб

Легенда о «300-х русских школах» в Азербайджане


Никакой сметаны: что делать с солнечным ожогом рассказал доктор Кутушов

BIA Technologies вошла в число ведущих интеграторов программных и аппаратных решений России

Lemaire, коллекция menswear весна-лето 2025

Спрос на «русское» золото 585 пробы стабильно растет – исследование «585*ЗОЛОТОЙ»


Bradley Wiggins accused of ‘trashing’ posh VW campervan as pals say bankrupt cyclist has sold his medals and shirts

Sophie Turner Keeps it Glam While Attending Grand Opening of Peninsula London

Anthony Joshua-Daniel Dubois: Two-Weight World Champion Has No Doubt Who Hits Harder

PGA Tour Commissioner Jay Monahan shuts down Saudi agreement rumors: “complex scenario”


В этом году отремонтируют два моста через Ручей на трассе Югорск – Таежный в Югре

Военные следователи приняли участие в патриотической акции «Свеча памяти» в городе-герое Севастополе

Легенда о «300-х русских школах» в Азербайджане

ЛОВКОСТЬ РУК И НИКАКОЙ НАУКИ


Вышла мобильная игра Super Marionette Hero про Пиноккио в Аду

Гайд по Earn to Die Rogue: мифические предметы, билды и режимы

BarbarQ 2 вошёл в стадию ЗБТ на Android в Китае

На смартфоны выйдет игра Too Hot to Handle 3 по реалити-шоу «Испытание соблазном»


Відомий аграрій Кормишкін, складає свої депутатські повноваження


«Он карабкался за каждую ниточку»: подросток выпал из окна больницы в Москве и погиб

Навка: во время болезни Заворотнюк возили по Москве только в парандже

"Известия": в Москве больной мальчик выпал из окна палаты больницы

В Москве больной мальчик выпал из окна больницы и погиб


"Тут можно всё": Эксперты ждут приезда радикалов из Таджикистана в Россию после принятия особого закона

Юные таланты под эгидой Фонда Спивакова дали концерт в «Михайловском»

ЛДПР озвучила имя кандидата в МГД, который будет бороться за голоса крылатчан

Нулевой НДФЛ в России предложили для получающих зарплату в размере МРОТ


Более половины продаваемых домов в РФ дешевле однокомнатных квартир

Навка рассказала, как Анастасия Заворотнюк узнала про смертельный диагноз

Посол США в Японии: наши худшие опасения - визит Путина в КНДР и Вьетнам. Скрипали не придут на дело Стерджесс. Олланд: макронизму конец

Уилан призвал США к решительным мерам, чтобы обменять его и Гершковича


Азаренко уступила в полуфинале турнира WTA-500 в Берлине

Калинская оценила выход в финал турнира в Берлине и вспомнила о Синнере

Калинская вышла в полуфинал турнира WTA в Берлине на отказе Соболенко

Потапова вышла в полуфинал турнира WTA в Бирмингеме


На берегу бухты Нагаева открыли памятник «Пионерам освоения Колымы и Чукотки»

долги отдал черным маком в окне встал

Рождаемость на Дальнем Востоке стала выше, чем в среднем по России

Каждое новое решение А.Белоусова вызывает шок на западе. Новый Министр Обороны РФ ломает планы запада по стратегическому господству на море


Музыкальные новости

«Девочки с каре»: возлюбленная и дочь Тимати сделали одинаковые прически

Дочери Оксаны Самойловой и Джигана потребовался психолог. И вот почему

«Старая история»: Дзюник сказал об истинной причине отмены концертов Киркорова

«Как можно сравнивать "Черный квадрат" и "ГЭС-2"» // Франческо Бонами о выставке в Москве


«Он карабкался за каждую ниточку»: подросток выпал из окна больницы в Москве и погиб

Большинство россиян считают, что сбережения надо хранить в национальной валюте

В Москве больной мальчик выпал из окна больницы и погиб

Навка: во время болезни Заворотнюк возили по Москве только в парандже


Чемпионат по многоборью кинологов завершился под Ростовом-на-Дону

Audi работает над кроссовером RS Q6 e-tron с агрегатами от Porsche Macan Turbo

Санкции? Не смешите теневой флот: Bloomberg пишет, что все наши танкеры заблокированы санкциями.

Военные следователи приняли участие в патриотической акции «Свеча памяти» в городе-герое Севастополе


Норрис выиграл квалификацию на Гран-при Испании, Ферстаппен — второй

Ростовские власти попросили у Москвы пять автобусов-«гармошек»

Их любимый лунный трактор: почему китайцам так интересны исследования спутника Земли

Электробусы вышли на маршрут № 539 на северо-востоке столицы


Историческое соглашение: Владимир Путин и Ким Чен Ын заключили договор о стратегическом партнерстве

СМИ: РФ расширяет влияние не только на страны Африки и Латинской Америки

Путин съездил в КНДР, ураган прошел по Москве, итоги «мирного саммита» лишились подписей – большие итоги недели от РИА «Новый День»

Кипрский подкоп: Некая группировка по просьбе Путина нанесёт визит на базы Британии у побережья




"Известия": в Москве больной мальчик выпал из окна палаты больницы

«Он карабкался за каждую ниточку»: подросток выпал из окна больницы в Москве и погиб

Россиянам рассказали, как йога отодвигает наступление деменции

В Москве больной мальчик выпал из окна больницы и погиб



В последний день Игр БРИКС в Москве пройдут соревнования по брейкингу и рок-н-роллу

Многократный чемпион по гребле на каноэ Фирсов умер на 36-м году жизни

Ежегодную спартакиаду «Комус» провели в Лужниках

Рождаемость на Дальнем Востоке стала выше, чем в среднем по России



Собянин: Транспортная доступность Богородского и Метрогородка будет улучшена

Ветераны Москвы получили послание от Сергея Собянина

Мэр Москвы направил послание ветеранам столицы

Собянин обратился к ветеранам Великой Отечественной войны в День памяти и скорби


Кто в теремочке живет? Завершились работы по реставрации знаменитой усадьбы Шервудов

В Москве презентовали награду в честь знаменитого лесничего Ленобласти

В ОЭЗ «Технополис Москва» подсчитали выбросы ...


Шуфутинский сыграет в сериале «Третье сентября» по мотивам его одноименного хита

долги отдал черным маком в окне встал

Рождаемость на Дальнем Востоке стала выше, чем в среднем по России

Каждое новое решение А.Белоусова вызывает шок на западе. Новый Министр Обороны РФ ломает планы запада по стратегическому господству на море


На фестивале «Белый июнь» наградили самые читающие семьи Поморья

Гайдаровские чтения в Архангельске объединят библиотекарей страны и региона

Стрелок Леонид Екимов – серебряный призёр чемпионата России

В Архангельске состоялся 27-й региональный полевой слёт «Школа безопасности»


Книжно-иллюстративная выставка «Спасибо, Артек, за веру в мечту!», к 99-годовщине основания Международного детского центра «Артек»

Выставка-вернисаж военной книги «А завтра была война», ко Дню начала Великой Отечественной войны. День памяти и скорби.

Исторический экскурс "И будет долгим эхо той войны", ко Дню памяти и скорби

Сквер имени Жириновского появится в Симферополе


Уилан призвал США к решительным мерам, чтобы обменять его и Гершковича

Отравления, отиты и гастрит: российским туристам сказали, где их ждут проблемы со здоровьем

Каждое новое решение А.Белоусова вызывает шок на западе. Новый Министр Обороны РФ ломает планы запада по стратегическому господству на море

Шуфутинский сыграет в сериале «Третье сентября» по мотивам его одноименного хита














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *