Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Slovak
Ноябрь
2023

Dekan Lekárskej fakulty: Viac slovenských študentov? Počet sme kedysi zvýšili, no štát nám dal len časť peňazí

0
Dekan Lekárskej fakulty: Viac slovenských študentov? Počet sme kedysi zvýšili, no štát nám dal len časť peňazí

Ako sa v priebehu rokov menilo vyučovanie na lekárskej fakulte?

Deje sa to celosvetovo, nielen na Slovensku, že vyučovanie sa presúva výrazne do simulačnej medicíny, do simulačných centier. Využívajú sa tak možnosti rôznych softvérov, môžu to byť figuríny alebo stoly, ktoré majú v sebe zabudovaný spôsob, akým simulujú akútne stavy.

Pacientov, ktorých vieme dávať priamo na výučbu, je čoraz menej a menej, preto sa do popredia dostávajú simulačné možnosti. Faktom však zostáva, že simulácia nedokáže nahradiť kontaktovú liečbu, to je aj dôvod, prečo sa snažíme mať aj tú. Potom sa vyvíjajú aj viaceré predmety alebo, lepšie povedané, výučba viacerých predmetov.

A medicína vo všeobecnosti sa ako zmenila?

Medicína sa veľmi mení počas rokov. Rozdelil by som to tak, že tu máme niečo pozitívne aj negatívne. Medzi pozitíva patria lepšie možnosti na diagnostiku, ako napríklad magnetické rezonancie či iné sofistikované vyšetrenia.

Máme k dispozícii nové terapeutické možnosti, robotiku využívanú v chirurgických odboroch, veľmi veľa terapeutického sa deje aj prostredníctvom rádiologickej metódy. Rádiológovia kedysi vôbec neliečili, len diagnostikovali, dnes vedia vstúpiť do procesu liečby aj terapeuticky.

Veľmi sa posunula aj kardiológia, väčšina vecí sa dá robiť neinvazívne, aby sa, zjednodušene povedané, pacient čo najmenej externe otváral, pracuje sa cez cievu. Ak sa aj pristúpi k chirurgickému zákroku, tak je tu laparoskopická chirurgia, vďaka čomu je rýchlejšia rehabilitácia.

To platí aj v iných odboroch, trebárs v ortopédii je tiež oveľa kratší čas rehabilitácie. Vyvinulo sa množstvo kvalitných liekov, ktoré sú pre nás dostupné.

Ako negatívum vnímam, že najmä v našej spoločnosti sa rozvinul pocit, že máme zdravotníctvo v katastrofálnom stave. Ľudia už vopred prichádzajú pesimisticky naladení s tým, že nič nebude fungovať. Netvrdím, že všetko funguje dobre, ale zasa nie vždy to funguje tak zle, ako sa hovorí.

Ďalšia vec je, že je dobré, ak je pacient zorientovaný, ak rozumie tomu, o čom sa s ním ako lekári rozprávame, ale veľa pacientov je až príliš edukovaných Googlom. Google v nijakom prípade nenahradí niekoľkoročné štúdium medicíny. Preto pacienti veľakrát podliehajú informáciám, ktoré sú internetovo síce dostupné, ale medicínsky nie kvalitné.

Spomínali ste, že viacerí prichádzajú s predsudkom ohľadne stavu zdravotníctva. Z vášho pohľadu je teda aký stav nášho zdravotníckeho systému?

Netvrdím, že sme na tom dobre. Snažíme sa, ako vieme. Nepochybne má svoje problémy aj ambulantný sektor, svoje má nemocničný sektor, čo ja osobne aj pozorujem, keďže pracujem v nemocničnom prostredí, konkrétne v nemocnici Ružinov v Bratislave.

Žiaľ, investície do nemocníc, aspoň do tých štátnych, boli za posledné roky naozaj minimálne. Pacient to potom cíti. Vidí predsa, ako vyzerá toaleta, na akej posteli leží a podobne. Liečba je podstatne lepšia ako to, čo vníma pacient, ale rozumiem tomu. On totiž nerozozná, či má dobrý liek, ale posúdi, ako fungujú výťahy.

A práve prostredie je neadekvátne storočiu, v ktorom sa nachádzame. Sú však aj nemocnice, ktoré sú na vysokej úrovni, aj v Bratislave, hoci nie štátne, a rovnako je to aj po celom Slovensku, že nájdeme zopár, ktoré sa vymykajú a sú pekné a funkčné.

Vráťme sa k výučbe. Pokiaľ ide o prijímacie skúšky, povedali by ste, že systém prijímania záujemcov o štúdium medicíny je dnes ľahší či náročnejší ako v minulosti?

Záleží na tom, čo budeme považovať za minulosť. Ja som sa na prijímačkách zúčastnil ešte za starého režimu, keď boli jednak ťažké, ale čo je najdôležitejšie, aj absolútne netransparentné. Nikto z nás nevedel, či je prijatý. Teraz je to celkom iné, u nás sú už dlhé roky transparentné, uchádzači majú okamžite výsledok, všetko je spracované počítačom, čo znamená, že sa to nijakým spôsobom nedá ovplyvniť.

To vnímam ako veľmi pozitívne, práve transparentnosť. Čo sa týka samotnej náplne, treba si uvedomiť, že záujemcovia sa uchádzajú o ťažkú školu, z toho logicky vyplýva, že sú aj ťažké prijímačky. Ak niekto chce ísť na medicínu, musí s tým rátať a pripraviť sa, že bude nutné sa neustále učiť.

Avšak vedomosti potrebné pri prijímačkách sú naučiteľné, obsahujú biológiu, chémiu, teraz sme prvýkrát zaradili aj všeobecné danosti. Do budúcnosti plánujeme v istej forme vrátiť aj fyziku, ešte nevieme presne, v akom rozsahu, určite však nie v takom, ktorý by bol porovnateľný s chémiou či biológiou.

Stále tiež prebieha diskusia o akomsi ohodnotení študenta, či má alebo nemá predpoklady stať sa lekárom. Som presvedčený, že väčšina absolventov sa medicíne aj bude venovať, avšak nedá sa to dosiahnuť bez daností ako empatia a podobne, preto by sme si chceli overiť aj danosti jednotlivých uchádzačov.

Nie sme však schopní a ani nie je možné robiť ústne pohovory, aj keď by to bolo užitočné. Ale skôr doplníme do prijímačiek niečo, čo by nám poskytlo aj osobnostný profil uchádzača.

Na lekársku fakultu sa hlásia aj zahraniční študenti. V akom pomere sú k Slovákom?

Mávame pomer zhruba 35 percent. Je to veľmi slušný pomer, nacionalita sa zmenila, prichádzajú Nemci, Rakúšania, Poliaci a podobne. Sú to ľudia, ktorí majú vysoké nároky na vzdelanie, čím obohacujú aj pedagógov. Samozrejme, je to pre nás aj zdroj peňazí, a tiež je to dobrý ukazovateľ nielen fakulty, ale aj celej univerzity.

Hovorí sa, že vláda chce viac slovenských študentov ako zahraničných, plánujú sa nejaké zmeny?

Musím povedať, že k tejto téme zatiaľ s nami nikto nehovoril. Zaregistroval som, že sa uskutočnila tlačová konferencia, kde sa to preberalo, nemáme však žiadne presné informácie. Tieto snahy zvýšiť počty našich študentov tu už boli a aj sú.

Pred zopár rokmi sme zvýšili počet o sto slovenských študentov s tým, že nám boli sľúbené peniaze, ktoré sme dostali len jeden rok. Potom prišlo k výmene vlády a viac sme financie za sto študentov nedostali. Financie sú veľmi dôležité, to nepochybne, ale na výučbu potrebujeme mať aj dostatok pedagógov, hlavne dobre zaplatených, a rovnako tak potrebujeme mať nemocnice v takom stave, aby zodpovedali nárokom.

Treba podotknúť, že je to dobré, ale nemyslím si, že zvyšovanie počtu študentov dramaticky zvýši počet lekárov, keďže odchádzajú do zahraničia, kde nachádzajú pre výkon povolania oveľa lepšie podmienky. Nemusíme ísť ani ďaleko, veľa ich je v Česku.

My sme aj teraz začali spontánne zvyšovať počty o desať slovenských študentov, tak sme sa zhodli, že v priebehu piatich rokov zvýšime počet celkovo o 50 študentov. Máme na to peniaze zo štátneho rozpočtu, ktoré však nie sú pre nás dostatočné, neoceniteľný zdroj financií sú zahraniční študenti.

Ako ste už načrtli, absolventi vidia lepšie podmienky v zahraničí, nie je to tajomstvom ani u lekárov, ani u zdravotných sestier. Vnímate, že by demotiváciu pociťovali už počas štúdia?

To si nemyslím, aspoň nemám taký pocit. U sestier je to naozaj otázka platobných podmienok, lebo robia ťažkú prácu za málo peňazí. U lekárov sa situácia zlepšila vďaka Lekárskemu odborovému združeniu. Zdôrazňujem však, že lekári chýbajú všade.

Napríklad sme mali stretnutie s českými kolegami v Brne a hovorili, že viac ako polovica študentov sú Slováci. Oni sa o nich starajú a nimi si vykrývajú nedostatok svojich. Funguje to aj opačne, ja na klinike mám šesť alebo sedem absolventov z Česka, čiže odchody a príchody nie sú len jednostranné.

O aké špecializácie je podľa vás najväčší záujem?

To sa tiež trošku pomenilo oproti minulosti. Vždy bol záujem o gynekológiu, ale teraz je v popredí aj plastická chirurgia. Záujem je o rádiológiu, o očné, pediatriu, slušný záujem je stále aj o vnútorné lekárstvo.

Kedysi sa najviac v popredí držala chirurgia, dnes už taká atraktívna nie je. Zaujímavé je, že sa dosť často vyberá aj patológia, čo býval najmenej atraktívny odbor. A tiež sa študenti vo veľkom zaujímajú o ARO, čo je úplná zmena paradigmy v priebehu posledných rokov.

A najmenej atraktívne je čo?

Ťažko povedať. Relatívne malý záujem je o odbory, ktoré majú ťažkú atestáciu, sú to mnohé interné odbory, ako napríklad reumatológia, nefrológia, kde vzniká problém, že po nesmierne náročnom štúdiu sa človek zamestná a zistí, že finančné ohodnotenie je veľmi malé.

Tiež málo atraktívna je imunológia a podobné, kde musíte naozaj veľa premýšľať, s pacientom komunikovať a nepoužívate žiadne konkrétne prístroje. Za takú prácu dostane lekár zanedbateľné peniaze, preto, keď študenti vedia, ako to je, na základe znalostí si aj vyberajú.

O pediatroch ste sa zmienili ako o tých, ktorých je v rámci štúdia dostatok. V praxi je ich však nedostatok. Tu však zrejme tiež platí, že radšej idú pracovať do zahraničia...

Fakt je, že 70 alebo 80 percent sú ženy. Keď prídu do pracovného procesu, tak sú vo veku, keď si zakladajú rodiny, odchádzajú na materskú dovolenku. S dieťaťom zostávajú dva-tri roky, ak majú popritom ďalšie, tak šesť rokov, potom je zrejmé, že pediatri chýbajú.

Kedysi to tak nebolo. Dokonca to bývalo tak, že študovalo viac mužov, dnes je výrazná prevaha žien, čo je chvályhodné, ale tým pediatri vypadávajú. Vidieť to aj v službách, lebo keď pediatrička otehotnie, tak neslúži. Je to problém, ktorý treba reflektovať.

Prečo podľa vás mužov počas štúdia tak ubudlo?

Je tam niekoľko aspektov. Po prvé, ženy sa učia lepšie už na stredných školách. Po druhé, sú to ťažké prijímacie pohovory, mužov odrádza, že by mali len sedieť a učiť sa. No a objavili sa odbory, ktoré predtým neboli, napríklad IT. To je niečo, v čom je zasa viac mužov.

Pre nich je to veľmi výhodné, pretože keď si zvolia IT, pomerne skoro môžu byť profesionálne akceptovaní, kým medicína je zdĺhavá, najskôr šesť rokov, potom jedna atestácia, druhá atestácia. Niekoľko rokov trvá, kým by sa aj po skončení štúdia dostali do vedúcej pozície, takže z tohto pohľadu nie je medicína pre nich až taká lákavá.

Plánuje sa urobiť niečo pre to, aby mužov medicína viac priťahovala?

Neplánujeme robiť nič také, čo by zvýhodňovalo špeciálne mužov, to určite nie. Je to tiež celosvetový trend, nestretávame sa s ním len tu na Slovensku. Nemyslím si ani, že sa to vôbec nejako meniť dá. Existuje rovnosť pre všetkých, existuje rodová vyváženosť oboma smermi.







США и Европа "подготавливают" Россию и Ближний Восток для переселений?!

В ЖК «Восточное Бутово» продолжают строительство шестого по счету детского сада

В Подмосковье сотрудники Росгвардии спасли пожилого мужчину, который оказался один дома и плохо себя почувствовал

Профилактический рейд по противопожарной безопасности прошел сегодня в Ленинском округе


Приглашенные солистки выступят в опере «Руслан и Людмила»

Антисанитария в службах доставки: токсиколог Кутушов рассказал, почему опасно заказывать еду

Туристы этой национальности достали даже собственных граждан в своей стране: они массово оставляют экскременты на улицах и устраивают беспорядки на местных курортах

Создание и продвижение КАНАЛА, ГРУППЫ или ЧАТА в WhatsApp, Telegram, Там Там и других мессенджерах.


What If You Spent 5 Seconds in the Mariana Trench

Four-time Man Utd trophy winner, 37, looks unrecognisable as he heads to training with dramatic new look

Walmart adds employee bonus for hourly US workers

Big 12 commissioner Brett Yormark addresses Arizona Board of Regents, asks for continued investment in athletics


Туристический кластер «Санкт-Петербург Марина» в Петербурге обеспечат транспортной инфраструктурой

Мост в Нагатинском затоне соединил берега

Ученые нашли «выключатель» болезни Паркинсона

Приглашенные солистки выступят в опере «Руслан и Людмила»


Concord is skipping free-to-play and pulling a Helldivers 2 instead: $40 for the full game with all 16 heroes at launch

How to watch the 2024 PC Gaming Show: our 10th annual summer showcase

Take a mystery lover's holiday by solving crime on the Italian Riviera in On Your Tail

В новом трейлере Indiana Jones and the Great Circle Индиана спускается на корабле с горы


Досвідчені садівники обирають великі технічні горщики для своїх рослин і квітів


Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 308,9 тысячи детей в Московской области получают единое пособие

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Соцфонд выдал проактивно 3,2 млн сертификатов на материнский капитал

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Отделение СФР по Москве и Московской области в текущем году компенсировало стоимость полиса ОСАГО более 600 жителям региона

УЗИ и КТ при диагностике урологических заболеваний: что выбрать


Межбиржевая арбитражная торговля криптовалютой

США и Европа "подготавливают" Россию и Ближний Восток для переселений?!

Ежегодная церемония вручения Всероссийской премии Евгения Зубова прошла в библиотеке Видного

В ПРЕДДВЕРИИ ДНЯ РОССИИ РОСГВАРДЕЙЦЫ ПРОВЕЛИ ПРАЗДНИЧНОЕ МЕРОПРИЯТИЕ ДЛЯ ДЕТЕЙ


Дозиметры, радиометры и спектрометры: что увидят ...

«Желтый» уровень погодной опасности ввели в Московском регионе из-за грозы

В Москве благодаря МаИП появятся новые производства и 24 тыс рабочих мест

На выставке в Москве представили новый дрон-бомбардировщик «Голубь»


Касаткина опустилась в рейтинге WTA, Андреева впервые вошла в топ-25

Калинская поддержала Синнера после поражения на "Ролан Гаррос"

Зверев сыграет с Алькарасом в финале "Ролан Гаррос"

Зверев и Рууд не пожали друг другу руки после полуфинала «Ролан Гаррос» – из-за проблем с желудком у норвежца


В Подмосковье назвали первых стобалльников по ЕГЭ

В Подмосковье стали известны сроки приемной кампании в колледжи и техникумы

На выставке в Москве представили новый дрон-бомбардировщик «Голубь»

Горы, история, традиции: как устроен банный комплекс «Баньскъ»


Музыкальные новости

В Ярославле ждут Надежду Бабкину на бесплатные концерты

«Эмоции нужно выражать культурно»: рэпер Звонкий — о политических взглядах, зрителях и хорошем вкусе

«Надо же, совсем другой человек»: народ оторопел от сногсшибательного образа Анастасии Волочковой

«Мгновенна нашей жизни повесть…» – музыкальный вечер к юбилею Булата Окуджавы


Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Соцфонд выдал проактивно 3,2 млн сертификатов на материнский капитал

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Отделение СФР по Москве и Московской области в текущем году компенсировало стоимость полиса ОСАГО более 600 жителям региона

"СВЯТОЙ ЛЕНИН: сенсация о прогнозах направит Америку и Европу творить добро?!

2014 • «Лёд и Пламя» приглашает на турнир 7-8 сентября 2024 г юношей 2014 г.р. «Орион-Технопул» Московская область г.Балашиха


В 16-ти городах состоялись первые этапы «Чемпионата «Школы Росатома» по хоккею на траве 5+»

Нижегородская область подала 18 заявок на конкурс малых городов

LISA FM Александр Белоносов выпустил альбом «Родина Сердца: Дневник Психолога»

"Святой Ленин": сенсационная истина о прогнозах способна направить США и Европу творить добро?!


На западе Москвы столкнулись несколько автомобилей

Рантье не поделили торгцентр // «Кама Капитал» судится за площади

12 июня в Оренбуржье пройдут мероприятия, посвященные Дню России

Два автомобиля столкнулись на Кутузовском проспекте в Москве


Путин на следующей неделе встретится с участниками программы «Время Героев»

Глава Гагаузии Гуцул выразила желание снова встретиться с Путиным

Путин встретится с первыми участниками программы «Время героев»

Песков: Запад вводит цензуру для СМИ, но Россия должна объяснять свою позицию




Сеть клиник «Будь Здоров» запустила собственное мобильное приложение для пациентов

На пленарном заседании VIII съезда врачей лучевой диагностики обсудили актуальные вопросы здравоохранения

Рия Горбунова развеяла популярные мифы о уходе за кожей

УЗИ и КТ при диагностике урологических заболеваний: что выбрать


Зачем западная пресса начала «сливать» главу ОП Ермака, который за спиной у Зеленского решает все вопросы

В чем успех визита Зеленского во Францию и почему надо брать Mirage 2000


"Евро-Футбол.Ру": "Спартак" летом хочет приобрести вингера

Серебро «Кубка МЧС России по боксу» завоевал бердчанин Владислав Ефременко

12 июня в Оренбуржье пройдут мероприятия, посвященные Дню России

Альбина Мухаметзянова на ПМЭФ объявила о выходе сериала «Команда МАТЧ» в Казахстане



Собянин рассказал о развитии Москвы на ПМЭФ   

Собянин рассказал о волонтерском движении Москвы

Собянин рассказал о планах развития Мнёвниковской поймы

Собянин открыл после реконструкции приемное отделение Морозовской ДГКБ


Тузику и Мурке присвоят номера: нужен ли в России закон о нумерации домашних животных

Ученый РАН: вероятность возникновения торнадо в Подмосковье выше, чем в Москве

На острове в Кольском заливе пересчитали чаек

Элитная «вторичка» за год подорожала на 19%


В Москве благодаря МаИП появятся новые производства и 24 тыс рабочих мест

Горы, история, традиции: как устроен банный комплекс «Баньскъ»

В Подмосковье назвали первых стобалльников по ЕГЭ

Пищеблок закрыли, детей отправили в больницу: Роспотребнадзор назвал причину отправления в Истре


Архангельская область и Альфа-Банк подписали на ПМЭФ соглашение о сотрудничестве

В Архангельске прошёл межрегиональный теннисный турнир «Белое море»

Кировская область заняла 48 место в социально-экономическом рейтинге регионов РФ

Более 600 студотрядовцев станут участниками ежегодного межрегионального фестиваля «Сияние» в Архангельске


Гражданско-патриотический час: «История России от истоков до наших дней».

На этой неделе загрязнение воздуха отмечали в четырех городах Крыма

В районе Симферополя появится крупный жилой микрорайон - ЖК "Республика"

Выставка-галерея «России славной имена»


Huawei показала, как привлечь азиатских туристов премиум-класса, на Digital Tourist 2024

Дозиметры, радиометры и спектрометры: что увидят ...

Пищеблок закрыли, детей отправили в больницу: Роспотребнадзор назвал причину отправления в Истре

В Подмосковье назвали первых стобалльников по ЕГЭ














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *