Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Slovak
Апрель
2024

Pre malé krajiny sú blokovacie práva v Únii dôležité, inak do procesu nezasiahnu, tvrdí bývalý europoslanec

0
Pre malé krajiny sú blokovacie práva v Únii dôležité, inak do procesu nezasiahnu, tvrdí bývalý europoslanec

Slovenské ministerstvá a inštitúcie zväčša nemajú kapacitu ovplyvňovať priebeh tvorby nových rozhodnutí Európskej únie a vystupujú viac-menej ako štatisti. Platí to aj pre iné menšie krajiny Únie. Pre malé krajiny sú preto blokovacie práva v Európskej únii mimoriadne dôležité. Myslí si to bývalý slovenský europoslanec Sergej Kozlík.

Pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie si zaspomínal aj na europarlament, v ktorom pôsobil. "Prvé pocity v Europarlamente som zažil už rok pred vstupom Slovenska do Únie v pozícii pozorovateľa vyslaného Národnou radou. Obrovské priestory, nekonečné zástupy ľudí, dnes už viac než 750 poslancov. V zakladajúcom roku 1958 ich bolo 142. Rovnakými kolosmi sú štruktúry Európskej rady a Európskej komisie, nehovoriac o ďalších doplnkových inštitúciách, spadajúcich do celého systému orgánov Únie. Nevyhnutne blikne otázka, či je to efektívne a kde sa to zastaví. A tiež otázka, kde sa nachádza a ako funguje mozog toho všetkého," uviedol.

 Dianie v europarlamente sleduje aj v súčasnosti. "Nedá sa tomu vyhnúť," poznamenal. Veľa sa podľa neho nezmenilo. "Originálne kompetencie Európskeho parlamentu sa našťastie nijako radikálne nezvýšili. Ide o to, že v Europarlamente neplatí právo veta a veľké štáty alebo záujmové skupiny štátov by vedeli bez problémov prehlasovať svojich oponentov z iných štátov," podotkol.

Zmenu vníma Kozlík vo výraznejšej diferenciácii politických skupín. "Hegemónia ľudovcov a socialistov sa výrazne oslabila. To je možné pokladať za dobré, keďže sa v pléne rozšírilo názorové spektrum. Odráža to posuny v politických štruktúrach členských štátov Únie," vysvetlil.

Europoslanci sú podľa Kozlíka na Slovensku stále vnímaní ako niečo exotické s vysokými príjmami. "Dlhodobo sa pohybujú v našom priestore ako odtrhnuté vagóny a ich začlenenie do reálneho mediálneho a politického života je úplne okrajové. Výraznejšie sa objavia viac-menej v čase volieb do europarlamentu," poznamenal.

V maďarskom parlamente majú podľa Kozlíka europoslanci ako prísediaci svoje lavice. "V Česku je europoslancov často vidno v politických diskusiách ako partnerov domácich politikov. Výsledkom istého mediálneho prehliadania slovenských europoslancov, ale aj národnej vlastnosti Slovákov - závisti, je následne nízka volebná účasť v eurovoľbách," doplnil. Najbližšie eurovoľby budú na Slovensku 8. júna.











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *