smi24.net
World News in Serbian
Август
2019

Победа вештог дипломате

0

Добијање аутокефалности за Српску цркву 1219. најзначајнија је дипломатска мисија Светог Саве. Она упечатљиво говори о стремљењима средњовековне српске државе, али и о далековидим проценама и преговарачком таленту будућег првог српског архиепископа. Добијањем црквене самосталности, пре тачно 800 година, рашка држава добила је духовно утемељење и заокружено међународно признање.

 

Пут до аутокефалне цркве, међутим, није био ни једноставан, нити кратак. Време деловања Светог Саве, политички гледано, није било ништа мање сложено него што је то данас. То је доба сложених међудржавних и међуцрквених односа, кризе Византије као глобалне суперсиле, дуализма њених центара моћи, борбе за осамостаљење народа из њеног Комонвелта… Српски народ имао је ту историјску срећу да кормило његове будућности држи Сава, живи светитељ са јасном визијом кретања државе и значаја народа.

Са овом сликом у мислима Свети Сава се 1219. упутио на пут у Никеју, седиште тадашњег цара Теодора Првог Ласкариса и васељенског патријарха Манојла Сарантена. Овом чину претходило је више важних фактора који су припремили тло за црквено осамостаљење.

Важна чињеница која је утрла пут за осамостаљење Српске цркве је борба за политичко признање српске државе на којој су радили Стефан Немања и његови синови, а која је освојена добијењем краљевске круне из Рима за Стефана Првовенчаног 1217. године. То је, међутим, био тек предуслов, јер је средњи век под државном самосталношћу подразумевао и устројство сопствене црквене организације. То је и тренутак у коме је српска држава била изложена ударима различитих фактора — снажном ширењу грчког утицаја Охридске архиепископије, деловању богумила, римских претензија, освајачким претњама Угарске, која и сама није водила једиствену политику…

Вешто балансирајући у сукобу између Епирске деспотовине и Охридске архиепископије, са једне, и Никејског царства и тамошње патријаршије, са друге стране, Свети Сава је изабрао страну и упутио се у — Никеју. Користећи њихов међусобни сукоб, а дубоко свестан потребе да се организује национална црква, успео је да искористи очекивање цара Теодора Ласкариса да ће благословом за црквену самосталност Срба у њима стећи и новог западног савезника.

«У једној, за цео српски народ, веома важној историјској прекретници подударили су се интереси Србије и Никејског царства и они су, једно другом, изашли у сусрет. Јован Радонић је тачно рекао да је Сави успело да у Никеји «убеди цара Теодора Првог Ласкариса и патријарха Манојла Сарантена да јачање охридске цркве није у њиховом интересу», бележи наш најпознатији црквени историчар Ђоко Слијепчевић.

Доментијан и Теодосије, хроничари Савиног времена, наглашавају да је син Стефана Немање имао визију да се за првог архиепископа изабере неко од његових ученика, који су заједно са њим чинили делегацију која је радила на стицању црквене самосталности. Византијски патријарх и цар Теодор, међутим, инсистирали су да се он прихвати ове дужности, правдајући то вољом Светог духа. На овај начин, испоштован је и средњовековни канонски принцип да се поглавар Цркве бира међу више кандидата.

Сава је у Никеји добио и формалну потврду о свом посвећењу за архиепископа «све српске и поморске земље», како је гласила његова титула, уподобљена наслову српског краља. Грамата у којој је она била наведена била је извор више овлашћења — права да управља, руководи избором епископа, рукополаже свештенике, организује теолошко образовање и шири верско учење. Добијањем самосталности Српска црква стекла је право сазивања архијерејског сабора који је самостално бирао и посвећивао српску вишу јерархију и архиепископа. То је значило и да нови црквени поглавари више нису морали да одлазе у Никеју на чин посвећења, већ су церемоније устоличења обављане у Србији.

ОСИМ царских и патријаршијских грамата, Сава је у Србију из Никеје донео и нешто још драгоценије — цео корпус знања о устројству Цркве и односу са државом, које је тамо стекао. У наредним годинама, доследно и марљиво, он ће примењивати ову науку и обављати, модерно речено, трансфер знања целој генерацији српских клирика. Српске земље почеле су да добијају епископије, владичанска седишта, манастире, свештенике, а самим тим и културу, образовање, законе… Средиште архиепископије у Жичи постало је духовни центар младе српске државе.

ПОГЛАВАРИ СПЦ: АРСЕНИЈЕ ПРВИ

НА црквеном сабору у Жичи 1233. године, када је одлучио да се повуче са архиепископског трона, Свети Сава је за свог наследника предложио Арсенија Првог, свог најодговорнијег ученика и у то време највећег подвижника у жичком братству. Тако је за другог архиепископа српског изабран монах о чијем духовном развоју се оснивач Српске цркве нарочито бринуо будући да је знао да од личности наследника умногоме зависи даља судбина Српске цркве и државе.

Арсеније Први је рођен у селу Дабру код Сланкамена у Срему. У зборнику «Житија краљева и архиепископа српских», Данило Други је написао да је Арсеније још као монах чуо за Саву, па је решио да га потражи. Дошао је у манастир Жичу, где га је Сава примио у манастирско братство. Наводи се и да је Арсеније Сремац био необично даровит човек.

После монголско-татарског пустошења манастира Жиче, архиепископ Арсеније Први је подигао цркву Светих апостола у Пећи, одредивши је да уместо Жиче буде седиште Српске цркве. Његовим ангажовањем, око 1260, црква је и осликана. Заједно са краљем Владиславом старао се око преноса моштију Светог Саве из Трнова у Србију и учествовао је у преносу столице епископа стонских из манастира Пресвете Богородице у Стону у манастир Светог Петра и Павла на Лиму. Због тешке болести (парализе) повукао се са чела Српске цркве 1263, а упокојио се три године касније, 28. октобра, у жичком метоху Црнча код Бијелог Поља на Лиму. Сахрањен је у својој задужбини, Цркви Светих апостола у Пећи. За три деценије, колико је био на трону првојерарха «он доказа да је био достојан Савин наследник».

Седам година после смрти, архиепископ Арсеније Први Сремац, проглашен је за свеца. Његов култ брзо се пренео из Србије у Русију и на сабору у Москви 1549. године је канонизован. До 1724. године, његове мошти су почивале у Пећи, одакле су као вредна реликвија сељене из манастира у манастир у жељи да их Турци не оскрнаве. Најпре су биле у Будимљу (Беране), потом у манастирима Морача, Довоља и Косијерево, а од 1920. године налазе се у манастиру Ждребаоник код Даниловграда.

Култ Светог Арсенија Сремца ширила је руска бела емиграција и по Далеком истоку. Руски архиепископ у Манџурији, Нестор, који је носио титулу камчатски и сеулски, замолио је 1933. патријарха српског Варнаву за део моштију Светог Арсенија. Оне су положене у капели Дома милосрђа у манџуријском граду Харбину. Богословија у Сремским Карловцима данас носи име Светог Арсенија Првог Сремца, другог архиепископа српског. (Ј. М.)

 

ПРИНЦ ЦРКВЕ, ОТАЦ НАЦИЈЕ

Најмлађи син великог жупана Стефана Немање и његове жене Ане, Растко Немањић, рођен је око 1174. године у Расу. Са старијом браћом Вуканом и Стефаном, васпитан од најбољих учитеља, добио је изванредно образовање. Од ране младости показивао је љубав према књизи и вери православној, и «својим изврсним умом задивио родитеље».

Већ у петнаестој години отац му је дао на управљање Хумску област, између Неретве и Дубровника. Његови биографи записали су да је као владар био кротак, благ, љубазан и помагао је сиротињи. Необично мудар, богат и леп, пред собом је имао отворена сва врата славе и уживања. Растко је, међутим, тежио савршенијем, духовном животу. «Презрео је царске дворе, царску круну и порфиру» и, убрзо, око 1192, побегао на Свету Гору, где је «светлост потражио у скромноме манастиру». У осамнаестој години примио је монашки чин у руском манастиру Светог Пантелејмона, и добио име Сава.

Са оцем Немањом, који се замонашио, подигао је Хиландар, први и једини српски манастир на Светој Гори. Деценију касније, «овај краљевић, вођен Божјом руком, врати се у своју земљу као принц цркве и духовни вођа своје нације за сва времена».

По повратку у Србију, измирио је завађену браћу, бавио се просветитељским радом, био духовник нације, исписао прве црквене и народне законе — остварио низ победа без мача. Народ је Саву, како пише његов први биограф и савременик Доментијан, слушао и следио, јер је видео да он живи онако како проповеда. У својој личности, Сава је објединио просветитеља, духовника, државника, писца и учитеља. Године 1234, кренуо је на своје друго путовање у Свету земљу. На повратку, упокојио се у Трнову, у Бугарској, 27/14. јануара 1235. године. Његове мошти, у своју задужбину Милешеву, пренео је краљ Владислав, две године касније. У наредним вековима, Милешева је постала поклоничко место, које су осим народа свих вера и српских владара, посећивали и помагали и босански банови, херцеговачки кнежеви, приморски жупани и краљеви. Тако је било до поткрај 16. века, када је султан Мухамед Трећи наредио Синан-паши «да једном заувек угуши побуну код Срба, не бирајући средства». Обавештен да су манастири места у којима се подгрева дух побуне против Турака, Синан-паша нареди да се тело Светог Саве пренесе у Београд и тамо спали. То је учеињено 10. маја/27. априла 1595. године. (Ј. М.)

ПОДАЦИ
* 1198. почиње градња манастира Хиландар
* 1204. крсташко освајање Цариграда
* 1208. Свети Сава пише Студенички типик

 

Р.Драговић/Новости

Победа вештог дипломате







Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»


Как стильные прически и отличный макияж могут изменить имидж

В районе Симферополя появится необычный жилой квартал

От аспирина до фосарбина. За что любили народного академика Арбузова?

НОВЫЕ «ОПАСНЫЕ СВЯЗИ» С НОВЫМ ВЕДУЩИМ НА «ЧЕ!»


Raging Richarlison slams ‘f***ing s***’ card as Tottenham star’s EA FC 25 rating is revealed

Every time we go on holiday my husband ogles other women on the beach

Marin schools proactive on state cellphone restrictions

Elle King shares major life update after opening up about 'toxic' relationship with dad Rob Schneider


Black panties

Hybrid запустил онлайн-академию Hybrid Training Hub

Жизнь-штука полосатая...

«Аэродиск» привлек нового партнера по дистрибуции – компанию Merlion


Elgato Game Capture Neo review

Мафия-НН: Густой аромат армянского кофе наполнил воздух старательно украшенной гостиной.

Кровь, кишки и всё такое в трейлере новых добиваний для Mortal Kombat 1

Ранняя версия Mini Empire: Hero Never Cry с русским языком доступна в Google Play



Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Вильфанд: сентябрь для Москвы и Петербурга будет самым теплым в истории


"Фонтанка": в Пулково задержали похитителя ребенка, которого искали семь лет

Шолохов: введение профессиональных стандартов для писателей оправдано

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»


Армия Израиля заявила о ликвидации лидера «Хезболлы» Насраллы

В России подорожают авиабилеты из-за спутникового интернета

"Фонтанка": в Пулково задержали похитителя ребенка, которого искали семь лет

Следствие устанавливает ущерб по делу о некачественных сухпайках для ВС России


Томми Пол уступил Томашу Махачу во втором круге турнира ATP-500 в Токио

Пекин (ATP). 2-й круг. Котов сыграет с Коболли, Сафиуллин – с Синнером, Медведев – с Маннарино

Камилла Рахимова вышла во второй круг WTA-1000 в Пекине, обыграв Кимберли Биррелл

Токио (ATP). 1-й круг. Хуркач сыграет с Гироном, Берреттини – с ван де Зандшульпом


Благотворительный баскетбольный матч фонда «Шаг вместе» провели в Москве

Ударит новая волна заморозков: синоптик Вильфанд огорошил свежим прогнозом

"Фонтанка": в Пулково задержали похитителя ребенка, которого искали семь лет

Россия изменила ядерную политику, план Киева оказался пустышкой, четыре ребенка умерли от отравления – большие итоги недели от РИА «Новый День»


Музыкальные новости

Рекламное агентство внука Пугачевой Дени три года работает в убыток

Четыре неудачные попытки: почему Сергей Шнуров не смог обрести семейного счастья

Оффсет обвинил Карди Би в измене во время беременности

Валерий Гергиев открыл во Владикавказе культурный центр


Вильфанд: сентябрь для Москвы и Петербурга будет самым теплым в истории

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Терапевт Кондрахин посоветовал идти к врачу при наличии болей в грудной клетке


На станции метро "Достоевская" в Петербурге открылся продуктовый магазин

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Мы тоже можем: Google в Европе подала антимонопольную жалобу на Microsoft

В Москве ежегодно состоялся юбилейный, всероссийский, патриотический гала-концерт «Проза и поэзия» «Россия - семья семей»


Доцент Фиронов: машины резко подорожают из-за новых ставок утильсбора с октября

С 1 ноября изменится стоимость парковки на ряде улиц Москвы

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Гражданам Москвы и Московской области, получившим тяжелые производственные травмы, выданы автомобили марки «Лада Гранта»

Эксперт Фиронов рассказал, что будет с ценами на авто с 1 октября


Рябков назвал «развернутой» реакцию Запада на заявления по ядерной доктрине РФ

Политический директор премьера Венгрии: наша страна сдалась бы в случае

Рябков: Россия фиксирует реакцию Запада на изменения своей ядерной политики

Американская разведка предупредила Байдена: Путин не пошутил, Зеленский тянет нас в ад




Осень или организм: врач объяснил, кто виноват в усиленном выпадении волос

Председатель СК России поручил возбудить дело после нападения мигранта на врачей в Москве

Педагогов обучат навыкам первой медицинской помощи

«Затруднилось дыхание, опустилось веко»: россиянка заразилась ботулизмом после приема у косметолога



Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Подведены итоги конкурса «Мы верим твердо в героев спорта»

Глава ВФХГ Винер заявила, что получает 168 тысяч рублей в месяц


Александр Лукашенко анонсировал название для 2025 года и всей пятилетки, у студентов было другое предложение

Как только НАТО нападет на Беларусь, будет применено ядерное оружие – Лукашенко

Лукашенко назвал условие, при котором Минск применит ядерное оружие

Лукашенко дал ответ на вопрос, в каком случае Минск применит ядерное оружие


Сергей Собянин. Главное за день

«В ближайшие регионы»: Собянин анонсировал продление МЦД до четырёх областей

Сергей Собянин заявил о продлении наземного метро Москвы в Тульскую область

Собянин пообещал продлить скоростные диаметры Москвы в Ярославскую область


Собянин посоветовал москвичам пересаживаться на электромобили

«Чистая Арктика» разработает стандарт сбора и вывоза отходов из удаленных мест

В царстве растений. Самая большая коллекция магнолий в России собрана в Гагаринском районе

Первое армянское название в Москве


Истребители ЦАХАЛ возобновили атаки на объекты «Хезболлы» в пригородах Бейрута

Ударит новая волна заморозков: синоптик Вильфанд огорошил свежим прогнозом

Россия изменила ядерную политику, план Киева оказался пустышкой, четыре ребенка умерли от отравления – большие итоги недели от РИА «Новый День»

Благотворительный баскетбольный матч фонда «Шаг вместе» провели в Москве


Написал сообщение родным и исчез: Депутат и бизнесмен внезапно пропали на вертолёте Robinson под Архангельском

В Гидрометцентре прогнозируют температуру на 6-10°С выше нормы в нескольких регионах России

Прокуратура проверяет информацию о пропаже вертолета в Архангельской области

В пропавшем в Архангельской области вертолете находился депутат Сметанин


Творческая композиция «Диво дивное руки творят».

В Симферополе появится новый бизнес-центр “Крымский”

Прогноз погоды в Крыму на 26 сентября

Под Симферополем продолжается строительство нового крупного микрорайона


"Фонтанка": в Пулково задержали похитителя ребенка, которого искали семь лет

Вратарь ульяновской «Волги» Игорь Трушкин: «Сухари» - не главное»

Как Елена Батурина смогла похудеть и стать элегантной дамой: “Подозревают липосакцию всего лица и тела”

Следствие устанавливает ущерб по делу о некачественных сухпайках для ВС России














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *