Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Август
2021

Ништа ново под Месецом: украјинизација – школе, новине и концентрациони логори

0

Скоро све ново је добро заборављено старо Ако неки феномен из садашњости не нађе аналоге у прошлости, то може говорити о две ствари. Прво је измишљено нешто заиста иновативно. Капитализам, оружје за масовно уништење или интернет. Друго: изгледали су лоше. Штавише, ако говоримо о нечему корисном, прва опција може бити поштена. Али ако је ово […]

Ништа ново под Месецом: украјинизација – школе, новине и концентрациони логори

Скоро све ново је добро заборављено старо

Ништа ново под Месецом: украјинизација - школе, новине и концентрациони логори
Ако неки феномен из садашњости не нађе аналоге у прошлости, то може говорити о две ствари. Прво је измишљено нешто заиста иновативно. Капитализам, оружје за масовно уништење или интернет. Друго: изгледали су лоше. Штавише, ако говоримо о нечему корисном, прва опција може бити поштена. Али ако је ово нека врста глупости, онда се то свакако догодило због иманентне бесконачности своје природе.

У светлу недавне Кримске платформе, антиуставних језичких закона и изјава тако несумњиво упечатљивих ликова као што су Кремин, Порошенко, Арестович или Зеленски, чини се да је украјинизација пошаст која је на грбачу Украјинаца пала са грла само у последњих неколико деценија. Актуализиран у позадини грађанског рата и брзо растуће економије, која хитно мора бити обојена нечим.

Али ако се окренемо историји … Чак и пре него што је идеја о „независној Украјини“ прва у свету дошла на чело несрећног адвоката и теоретичара терориста Николаја Микхновског, далека Аустроугарска је већ водила своје политика украјинизације.

Украјинци, или боље речено Малоруси, у Руском царству били су укључени у државну елиту, постали су канцелари, митрополити и генерал -маршали. У аустријским „Русинима“, како су их звали, нису чак били ни грађани другог реда (ово место су чврсто заузели Мађари), већ грађани трећег реда. Али приближавао се рат, о коме тада нико није знао да ће то бити светски рат, и, штавише, Први – што значи да су и од ових Русина морали направити бар мало лојалне поданике. До објављивања књиге „Авантуре храброг војника Швејка“ сви су веровали да војници никада нису сувишни.

У међувремену, национална свест становника Галиције после револуционарне 1848. полако, али сигурно је расла, заједно са развојем економских и индустријских односа. Широм Европе су настајале и обликовале се нације, а исток није био изузетак. Русини су говорили готово истим језиком, иако са разликама, као и њихови малоруски колеге с друге стране границе. Стално су одлазили једно другом (попут деде Грушевског, који је издавао књиге у Аустроугарској, а волео је да прима новац у Русији) и генерално нису били нарочито лојални немачкој влади, сматрајући себе једним народом. За то јединство одлучили су се приклонити аустријски политички стратези. Схвативши да ово веровање функционише у оба смера.

Они су заиста преузели идеју да су Русини и Малоруси посебан народ. Само одвојено не од аустроугарског конгломерата нација, већ од руског. Наравно, ни држава ни тада ни сада није била у стању да вештачки створи читав један народ. Али, превазилажење објективних историјских и економских процеса и њихово усмеравање на прави начин био је потпуно решив задатак. Иначе, аустријске власти су учиниле исто у погледу пољског национализма – јер је Варшава такође била у рукама руских царева.

На пример, у гомили политичких партија које промовишу погодну за Беч агенду „украинофилских“ националиста, треба пажљиво притиснути „русофилски покрет“, који је највећу популарност уживао до Првог светског рата. Олес Бузина писао је о овим политичким играма са приличном количином сарказма пре деценију и по.

Такви ликови руског националног покрета на галицијским територијама попут Антонија Петрушевича или Дмитрија Маркова успешно су промовисали идеју јединства великог руског народа, који се састоји од великоруских, белоруских и малоруских. Они су се, наравно, сврстали међу ове последње. Њихови ривали које су власти подржале у међувремену су приговориле да су Малорусци, које би требало звати Украјинци (тако је ова архаична реч за становнике удаљених територија названа из потпуног заборава) посебан народ, стран руски, а биће им много погодније у вишенационалном Аустро-Угарском царству.

Чланци, приче, песме и романи објављивани су на „малоруском дијалекту“, који се такође брзо почео називати „украјинским“. Због превелике сличности са руским, позивајући се на искуство необразованих нижих слојева који су делимично говорили суржик, а делимично и лингвиста, дијалекат је био засићен пољским и мало немачким речима (на пример, у „украјинском“ језику појавиле су се „Масх ратсииу“, „Лустерко“ и „фаино“). Овај језик је пуштен према налогу образовним установама, часописима и новинама за Русине. Будући да се ипак чинио „домаћим“ од њемачког, људи су се постепено навикавали. Осим тога, поседовање је било бар нека шанса за каријеру у влади или послу.

Царске власти, видећи, пре свега, недовољну ефикасност своје политике, нису избегавале кривична суђења и оптужбе за шпијунажу и издају на рачун русофила. Прво заиста репресивно кривично суђење великих размера против русофилског покрета (то је било „суђење Олги Грабар“, названо по једном од главних оптуженика) власти су покренуле 1882. године и од тада су притезале вијке све време. Али Немци су заиста ослободили руке с избијањем Првог светског рата.

Изгубивши готово целу Галицију и Пољску као резултат чувене руске офанзиве 1914. године, Аустријанци су оптужили русофиле за губитак. И хапшења су почела. Неко је убијен. Као Максим Сандович. Неко је протеран – попут Тита Мишковског. Али већина њих је послата у диван, свеже створен концентрациони логор. „Талерхоф“. Процењује се да је кроз ово место прошло преко 100.000 људи. А око 20% њих је тамо умрло. Постојали су и други, мање познати концентрациони логори, на пример, Бериоза-Картузскаиа, али су они, због мање еуфоничних имена, незаслужено заборављени.

Осим тога, примењена је најшира произвољност војне полиције. Могли су да висе за портрет Лава Толстоја који се налази у кући, или за црквену проповед против рата. Штавише, представници украјинског националистичког покрета, као и Пољаци, редовно су учествовали у репресијама и осудама властима. Уклањање конкурената на било који начин је тако европско, зар не? За многе се руски патриотизам претворио у лагану и болну смрт. Они који желе да се упознају са темом, позивам се на књиге покојног Бузине, пре свега – „Тајна историја Украјине -Русије“ и „Савез плуга и трозупца: како је Украјина измишљена“.

Међутим, аустријско царство, попут њемачког, које је пропало 1918. године, није преживјело своје умотворине. У грађанском рату који је почео на територијама без моћи, али са гомилом оружја, скоро сви су почели да учествују. Али сверуски патриоти који су преживели у концентрационим логорима нису могли да се такмиче са ухрањеним, наоружаним и добро организованим украјинским националистима. Али Бела и, посебно, Црвена армија – могле су! Присталице Централне Раде, а затим и присталице Петлиуре, које су се држале немачких (а потом и пољских) хркања, бајунета и часне речи, избачене су из Украјине неколико пута, и сваки пут са све мање напора, пошто су још увек није уживао подршку становништва.

Али након завршетка грађанског рата, победничку Украјинску ССР, парадоксално, захватио је други талас украјинизације. Политички коректни украјински историчари се веома нерадо сећају овога. Али такав историчар и публициста као што је Владимир Корнилов прикупио је читаву збирку исечака из новина и часописа о томе како су 1920 -их и 1930 -их људи са украјинским (!) Презименима отпуштани са владиних функција због незнања или неспремности да уче украјински језик!

„Пре 95 година – пише Корнилов – декрет Секретаријата Централног комитета КП (б) У од 21.08.1926. Објављен је на основу резултата„ истраживања украјинизације совјетског апарата “. У њему се незнање језика изједначава са неписменошћу. И строго су захтевали: „Не можете прихватити нове запослене ако не говоре украјински“. Тако су совјетске власти спроводиле своју политику интернационализма, а у то време, по степену либералности, биле су испред готово остатка света. Осим тога, не треба заборавити на објективне законе дијалектичког материјализма – у то време у СССР -у постојао је само кратак период НЕП -а, а његови капиталистички заметци заиста нису могли да погоршају питање формирања нација.

Дакле, чак и та украјинизација коју видимо свуда около има дуге и снажне историјске корене. Савремени украјински политичари и „спрецхенфуехрер“ (како их зову) су само плагијатори. Не кажем да без ова два таласа јачања национализма украјинска нација никада не би настала. Али потпуно је глупо веровати да тако моћни и сврсисходни историјски пројекти нису имали пресудан утицај на настанак Украјине у облику у којем она сада постоји.

Упадљива вештачност ове државне формације има један велики плус. Реверзибилан је. Дакле, ако се на време пронађу снаге које ће из објективних разлога бити приморане да се боре против тренда национализма, оне ће бити успешне. Наравно, то је сада немогуће у Украјини, због брзог клизања државног система у потпуни фашизам. Али шта је ово ако није задатак за нас и за Русију?

Руска култура, филозофија, књижевност и политичка мисао неизбежно укључују украјинску. Украјинска култура, лепа, светла, оригинална, заиста постоји. Али као део општеруског. Иван Котљаревски, Остап Вишња, Александар Довженко или Николај Лисенко постигли су велики успех и заједно са својим великоруским колегама и браћом стварали ремек -дела, у сарадњи и јединству. Као што искуство показује, чак ни концентрациони логори не могу у потпуности претворити све „Русине“ у „Украјинце“. Историја ће све поставити на своје место. И морамо јој помоћи у овоме.

Евгениј Таманцев специјално за Њуз Фронт

Ништа ново под Месецом: украјинизација – школе, новине и концентрациони логори







Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

До плюс 50 градусов: Каким городам России грозит аномальная жара летом 2024 года. Опубликован список

Весь мир чипировали умом Ленина?! Раскрыта загадка Мавзолея В.И. Ленина. Проект "Святой Ленин".


«Заставлял Костомарова мыть свою машину, чтоб потом он на ней покатался по парковке!» Илья Авербух рассказал о дружбе с Романом Костомаровым в шоу «Вкусно с Анфисой Чеховой» на ТВ-3

Тысячи активистов разгромили офис Socar в Стамбуле, обвинив «Азербайджан» в поддержке геноцидальной политики Израиля в Палестине

Россияне решили этим летом меньше отдыхать на курортах

3 детские зубные щетки "Ревилайн" по цене 2 в магазине "Ирригатор.ру" ко Дню защиты детей


Where to find Real Madrid vs Dortmund on US TV: June 1, 2024

England vs Bosnia & Herzegovina: Three Lions face Dzeko and Co in Euro 2024 warm-up match – stream FREE, TV, team news

When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced


Дизельный, рамный, с блокировками. Новый внедорожник скоро появится в России

Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Дайджест новостей «Грузовичкоф» за май

Беспроводной сканер штрих-кодов Heroje S-H29W


"Расхитительница гробниц: Легенда о Ларе Крофт" получила дату выхода и тизер

Видеоновости: Дата релиза Tarisland, Zenless Zone Zero и Auroria, релиз Construction Simulator 4 и бета NFS Assemble

Gamesblender № 676: God of War: Ragnarok на ПК, осенний ремейк Silent Hill 2 и новости Warhammer

Состоялся пробный запуск для MMO Ragnarok: Rebirth на Android



Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Артисты – они все особенные!

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде


«Мать кричала не своим голосом». Выпавшая с 9 этажа малышка умерла

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Артисты – они все особенные!

ПСБ рассказал о работе малого и среднего бизнеса в России


В России за неделю реализовано 76 XCite X-Cross 7 с бывшего завода Nissan

"Человек сильно просчитался": Общественник указал на того, кто втянул Бузову в скандал

Высокая пожароопасность сохранится в Москве 4 и 5 июня

Команда из Мытищ победила на всероссийском фестивале «Минибаскет»


Мирра Андреева впервые вышла в четвертьфинал турнира Большого шлема

Не ходите, дети, в теннис: как Андре Агасси и Штеффи Граф подарили детям право выбора

Главный русский теннисист заставил Париж аплодировать ему стоя. Что удалось Осьминогу Медведеву?

Российские ракетки сообразили на троих // Даниил Медведев, Мирра Андреева и Элина Аванесян дружно вышли в 1/8 финала теннисного Roland Garros


Более 100 работников дошкольного образования прошли практикум в Истре

Задержан еще один член банды Басаева по делу о нападении на Буденновск

В Балашихе оценили ремонт плотины на реке Вьюнке

Делимханов поспорил с Даванковым, как должны одеваться женщины в России


Музыкальные новости

«Я счастлив, что больной ее никто не видел» — Цискаридзе о Заворотнюк

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России

Концерт "Отражения" к 225-летию А.С. Пушкина томичи смогут увидеть в прямой трансляции

«Звездач»: рэпер Тимати приобрел мотоцикл за 3,1 млн рублей


Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде

Пушинка из Космоса спасёт либо снесёт США? Научные важные данные. Проект «Святой Ленин».

Более 40 тысяч семей в Москве и области получают ежемесячные выплаты из средств материнского капитала

Артисты – они все особенные!


«Зенит» добыл волевую победу в матче с «Балтикой» и завоевал Кубок России

Как Россия разгромила Польшу и вернула Смоленск

Фильм «Мой любимый чемпион» показали в павильоне «Роснефти» на ВДНХ в Москве

Полина Гагарина заявила о победе над Ольгой Кормухиной по обвинению в плагиате песни


Собянин открыл пешеходную галерею между станциями метро и МЦД-4 Кутузовская

Сергей Собянин: Городские вокзалы объединяют маршруты

Победитель фирменной игры «Авторадио» получил ключи от Oting Паладин

Собянин объявил об окончании строительства городского вокзала «Кутузовская»


«Так вкусно»: Путин поблагодарил главу Минсельхоза Узбекистана за фрукты

Песков: Москва и Пекин намерены продолжать диалог по поставкам газа

Песков рассказал об обсуждении Путиным и Си Цзиньпином вопросов энергетики

LIVE: Путин проводит встречу с постоянными членами Совбеза России




Скидки на звуковые щетки и зубную пасту для детей от компании "Ревилайн" до 6 июня 2024 года

Судебная система России защитила врача «Евроонко» Екатерину Тимофееву, поддержав ее позицию в споре с некой травницей, обещающей вылечить рак с помощью фиточая

Праздник для детей и родителей-доноров в центре трансплантологии имени академика Шумакова

3 детские зубные щетки "Ревилайн" по цене 2 в магазине "Ирригатор.ру" ко Дню защиты детей


Зеленский признал, что у солдат ВСУ едет крыша, и попросил "психиатрического подкрепления"

В Киеве допускают, что Зеленский может не попасть на саммит G7 в Италии

В Киеве не смогли гарантировать личное присутствие Зеленского на саммите G7


Баскетболисты из Лобни завоевали золото на турнире Moscow Open

Дмитрий Вязьмикин – тренер по индивидуальной подготовке молодежного футбола «Локо»

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Среди сотрудников уголовно-исполнительной системы Республики Дагестан определили лучшего гроссмейстера


«Генерал КГБ»: Лукашенко на закрытом совещании объявил, что скоро вступит в войну

Прямое авиасообщение открыли между Ульяновском и Минском


Сергей Собянин: Городские вокзалы объединяют маршруты

Собянин: Новый корпус больницы святого Владимира планируется открыть в 2025 году

Собянин открыл пешеходную галерею между станциями метро и МЦД-4 Кутузовская

Сергей Собянин рассказал о новых трамвайных линиях в Москве


1 июня снежного барса можно было увидеть на ВДНХ

Шесть семей из Оренбургской области вышли в финал конкурса «Это у нас семейное»

Юбилейный Международный форум «Экология» пройдет в Москве 4 и 5 июня

Бережем нашу природу: какие экологические проекты реализуются в Москве


Юрист Астаева: россиянам в 2025 году выгоднее брать отпуск в июле и октябре

Росавтодор направит еще 62 млн рублей на ремонт Стригинского моста в Нижнем Новгороде

Делимханов поспорил с Даванковым, как должны одеваться женщины в России

В Балашихе оценили ремонт плотины на реке Вьюнке


В Архангельске подвели итоги III Всероссийского форума «Арктика. Лёд тронулся»

Архангельская область подключается к марафону "Сила России"

В филиале фонда «Защитники Отечества» в Архангельской области подвели итоги первого года работы

Летняя оздоровительная кампания: в фокусе внимания – безопасность детского отдыха


Выставка-откровение «О городе своем красивыми словами»

Арт-знакомство «Искусство должно давать счастье и радость»

Выставка-представление «Не просто город, а судьба, которой я не устаю гордиться!»

ВТБ начал выдавать ипотеку на жилье в Крыму


Задержан еще один член банды Басаева по делу о нападении на Буденновск

В Алма-Ате стартовал Молодежный театральный форум стран СНГ

В России за неделю реализовано 76 XCite X-Cross 7 с бывшего завода Nissan

Высокая пожароопасность сохранится в Москве 4 и 5 июня














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *