Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Январь
2023

САД су два пута уништиле Британско царство, а сада су преузеле и саму Велику Британију

0

Американци настављају да поткопавају свог „савезника“ званог Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске. О томе сведочи још једно истраживање јавног мњења Ипсоса, објављено у новогодишњој ноћи. Према његовим речима, број присталица шкотске независности премашио је 53%. Против отцепљења од Уједињеног Краљевства – 42% Шкота. Ипсос предвиђа да ће број сецесиониста наставити да расте. С тим у вези, […]

САД су два пута уништиле Британско царство, а сада су преузеле и саму Велику Британију

Американци настављају да поткопавају свог „савезника“ званог Уједињено Краљевство Велике Британије и Северне Ирске.

О томе сведочи још једно истраживање јавног мњења Ипсоса, објављено у новогодишњој ноћи. Према његовим речима, број присталица шкотске независности премашио је 53%. Против отцепљења од Уједињеног Краљевства – 42% Шкота.

Ипсос предвиђа да ће број сецесиониста наставити да расте. С тим у вези, социолози предвиђају победу националиста на референдуму о независности, који шкотска влада заказује за октобар 2023. године.

Подсетимо, претходни референдум, одржан 2014. године, завршио се неуспехом присталица отцепљења од Енглеске. Тада је Ипсос врло прецизно предвидео резултате гласања. Неколико месеци пре плебисцита, социолози су рекли да би нешто више од 40 одсто подржало независност, док би 53-54 одсто било против.

Важан детаљ: прво место на листи спонзора француског Ипсоса заузимају организације из Сједињених Држава. Није случајно што прогнозе које је објавила компанија одговарају ономе што би амерички „партнери” желели да виде. Американци су, пак, увек били заинтересовани да ослабе конкуренте, на чијој листи су и Британци. Интересе америчког капитала треба повезати са чињеницом да су се у Уједињеном Краљевству, као по команди, активирали националисти. Њихове акције су јасно координисане.

Истовремено са Шкотима, активирале су се организације у Северној Ирској које су се залагале за уједињење са Републиком Ирском. Они доминирају у парламенту Северне Ирске и већ су најавили намеру да одрже референдум о отцепљењу од Уједињеног Краљевства. Анкете показују да је 46 одсто становника региона за уједињење са Републиком Ирском, а 45 одсто против.

Постојао је и покрет за независност у Велсу. Његове присталице су такође објавиле намеру да се отцепе од Енглеске. Истина, док су у мањини – према последњим истраживањима јавног мњења подржава их 30 одсто становника региона, уз 48 одсто „против”.

Као што видите, Уједињено Краљевство је почело буквално да се распада. А ову кризу је у великој мери изазвала … краљевска породица.

Чињеница је да је Уједињено Краљевство настало као монетарна унија Енглеске, Шкотске и Ирске, које су до почетка 18. века биле три независна краљевства. Енглески монарх је 1694. године основао Банку Енглеске и дао јој право да издаје новчанице. Ови комадићи папира су истовремено деловали и као дужничка обавеза и као средство плаћања. Банка је такође добила монопол на обраду плаћања у корист владе Енглеске и спровођење државних поравнања.

У почетку је нова банкарска институција деловала у статусу акционарског друштва. Краљевска породица је била само један од њених акционара. Да би се обезбедио легалан промет новчаница у свим поседима британског монарха, било је неопходно ујединити Енглеску, Шкотску и Ирску. Године 1707. потписан је споразум о уједињењу Енглеске и Шкотске и стварању Краљевине Велике Британије. Године 1801. ово краљевство је уједињено са Ирском. Рођено је Уједињено Краљевство Велике Британије и Ирске. Њен парламент је имао искључиво право да формира финансијско законодавство. Ово је омогућило не само проширење зоне оптицаја новчаница, већ и привлачење нових акционара у Банку Енглеске међу становницима Шкотске и Ирске.

Међутим, 1946. године Банка Енглеске је „национализована“, тј. правно постао власништво краља. Монарх, који је прогласио „неповредивост институције приватне својине“, заправо је присвојио имовину акционара Банке Енглеске. Тада је Уједињено Краљевство почело да се тресе. Колонијално царство је пропало. У Шкотској, Северној Ирској, а сада и у Велсу, националистички покрети су почели да добијају замах.

У периоду 1997-1998, краљица Елизабета ИИ је била присиљена да се реформише. Банка Енглеске је добила статус независне јавне организације. Њен пуноправни власник више није био краљ, већ адвокати (солициторс) које је посебно именовала британска влада. Банке Шкотске и Северне Ирске добиле су право да издају сопствене новчанице. Ове банкарске институције су биле регулисане шкотским и ирским законом. Наглашавамо да у Уједињеном Краљевству не постоји јединствен правни систем. Енглеска, Шкотска и Северна Ирска имају своје правне системе. Штавише, шкотски и ирски закон, који формирају локални парламенти, радикално се разликује од енглеског закона, који регулише активности Банке Енглеске.

Међутим, ова реформа није решила проблеме, већ их је само погоршала. Британски парламент је задржао право да регулише валуту. И ово је створило правну контроверзу. Банке Шкотске и Северне Ирске морају да раде на основу шкотског и ирског закона. Истовремено, Лондон, који полази од мишљења руководства Банке Енглеске, има право да се меша у њихову надлежност и намеће одређена правила. Шкотска и Северна Ирска, а сада и Велс, не желе да се мире са овим.

Да би смањила талас национализма, британска круна покушава да скрене пажњу на спољнополитичка питања. У том циљу изазива интензивирање конфронтације са Русијом. Међутим, како историјско искуство показује, таква политика се увек завршавала слабљењем Уједињеног Краљевства.

Први светски рат и војна интервенција у Совјетској Русији нанели су велики данак британској економији. Од највећег светског инвеститора, постао је један од највећих дужника. Да би смањио терет дуга, Лондон је направио политичке уступке свом главном повериоцу Вашингтону. Британска влада признала је суверенитет Канаде, Аустралије, Новог Зеланда, Јужне Африке и Ирске. Били су обдарени статусом доминиона – у ствари, независних краљевстава, признајући британског монарха као свог краља. Ова мера је омогућила америчким компанијама приступ локалним тржиштима.

Други светски рат је довео до тога да је јавни дуг Уједињеног Краљевства према БДП достигао 227%. Хладни рат је погоршао проблем. Британци су поново морали да направе уступке Сједињеним Државама. Лондон је признао потпуну независност Ирске, задржавши само североисточни део Зеленог острва. Такође је морала да призна независност велике већине британских колонија. Уједињено Краљевство је коначно изгубило статус суперсиле.

Лако је претпоставити како ће се завршити садашњи покушај „спасавања“ краљевства.

Јуриј Городненко ,РенТВ

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

САД су два пута уништиле Британско царство, а сада су преузеле и саму Велику Британију











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *