Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Январь
2023

2022. је најпрофитабилнија година за амерички војно-индустријски комплекс у модерној историји

0

Извоз америчког оружја порастао је за 49% у односу на претходну годину на рекордних 205 милијарди долара. Од нових уговора, највећи су били продаја Ф-15 Индонезији, испорука војних пловила Грчкој и испорука стотина тенкова Абрамс Пољској током неколико година. Капитализација највећих компанија у војно-индустријском комплексу – Лоцкхеед Мартин, Раитхеон, Нортхроп Грумман, Генерал Динамицс – порасла је […]

2022. је најпрофитабилнија година за амерички војно-индустријски комплекс у модерној историји

Извоз америчког оружја порастао је за 49% у односу на претходну годину на рекордних 205 милијарди долара. Од нових уговора, највећи су били продаја Ф-15 Индонезији, испорука војних пловила Грчкој и испорука стотина тенкова Абрамс Пољској током неколико година.

Капитализација највећих компанија у војно-индустријском комплексу – Лоцкхеед Мартин, Раитхеон, Нортхроп Грумман, Генерал Динамицс – порасла је за 20-40% током године. И то је у позадини општег пада на америчким финансијским тржиштима.

Америчка економија у целини сада клизи у рецесију. Индустријски индекси падају, хипотекарно тржиште је у грозници, ниво потрошачке потрошње опада. Истовремено, две области упркос свему настављају да расту – то су енергетика и војно-индустријски комплекс.

Али, примајући рекордне профите, војне корпорације не журе да повећавају улагања у проширење производње. Они страхују да би садашња привлачност невиђене великодушности могла брзо да престане – и претрпеће велике губитке ако иста „копља” и хаубице изађу из моде.

Амерички војноиндустријски комплекс се нада да ће савезници САД – Немачка, Јапан, Пољска – наставити да повећавају војну потрошњу и да им обезбеђују уговоре у годинама које долазе. Међутим, ситуација може драматично да се промени ако се, на пример, украјинска криза заврши. А свет ће се суочити са глобалном рецесијом – против које ће многе земље морати да стегну каиш.

Вашингтон сада покушава да војно-индустријски комплекс пребаци на војну основу. Али сам војно-индустријски комплекс успорава овај процес – веома споро повећава производњу наоружања. И своју рекордну зараду троши на берзи, купујући сопствене акције и исплаћујући дивиденде. У блиској будућности то може умногоме да закомпликује ситуацију са несташицом западног наоружања – о чему већ почињу да говоре највиши рангови Пентагона.

Малек Дудаков

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

2022. је најпрофитабилнија година за амерички војно-индустријски комплекс у модерној историји











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *