2023

Србија убедљиво победила Хрватску и пласирала се на Европско првенство!

СРБИЈА – ХРВАТСКА 85:57 (29:17, 20:15, 18:16, 18:9)

У прелепом кошаркашком амбијенту, пред око 3.000 гледалаца у „Хали спортова Ранко Жеравица“, женска сениорска репрезентација Србије убедљиво је савладала у претпоследњем мечу квалификација за ЕП национални тим Хрватске.

Овом победом Србија се пласирала на Европско првенство које ће се од 15. до 25. јуна 2023. године одржати у Израелу и Словенији. Последњи дуел у квалификацијама наше кошаркашице чека у недељу 12. фебруара, када ће од 17.00 сати гостовати Бугарској у Самокову.

Утакмица је почела прилично чврсто, а наш тим је после пет минута, после тројке Јовановић и шест везаних поена Андерсон повео 13:5. Наставиле су наше девојке да прави резлику, погодила је за три Топузовић, па Андресон два пута, за двоцифрени вишак у 7. минуту – 21:7. Покушавале су Хрватице да одрже прикључак, а на прву паузу се отишло при резултату 29:17.

У истом ритму је почела друга деоница, Србија је одржавала преко десет поена предности, а после две везане тројке расположене Ногић у 14. минуту било је 37:22. Таман када се ривал мало примакао, наше су опет додале гас и повећале на „плус 19“ (46:27) два минута пре полувремена. На велики одмор, екипа селекторке Марине Маљковић отишла је са 49:32.

Наставила је Србија са доминацијом на паркету и у трећој четвртини, погађале су Јанковић, Ногић, Јовановић, па је после пет минута игре било 59:40. Подигла је Крајишник први пут на више од 20 поена предности у 27. минуту – 61:40, На последњој паузи, на семафору је стајало 67:48.

Последњи период игре био је само рутински посао за наше сјајне девојке, које су константно одржавале и подизале велику предност, нису дозволиле ривалу ни да се помисли да може да се врати у меч. На крају, више него заслужена убедљива победа Србије којом је оверена виза за Европско првенство 2023. и много разлога за задовољство око 3.000 истинских љубитеља женске кошарке, који су селекторку Марину Маљковић и играчице поздравили великим аплаузом.

# Наше кошаркашице су поред терена бодрили председник КСС Предраг Даниловић, потпредседница за женску кошарку Ана Јоковић, генерални секретар Златко Болић, селектор мушке репрезентације Светислав Пешић, директор мушке сениорске репрезентације Драган Тарлаћ, наша легендарна репрезентативка Анђелија Арбутина…

# Утакмица је почела минутом ћутања за хиљаде жртава катастрофалног земљотреса у Турској и Сирији.