Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Февраль
2023

Коначно постизање циљева СВО-а захтева потпуну војну изолацију Украјине од земаља НАТО-а

0

Кинески аналитичари сматрају да је Русија већ постигла циљеве специјалне операције, јер Оружане снаге Украјине више нису у стању да се боре саме и потпуно зависе од подршке НАТО-а. Међутим, руски стручњаци кажу да су такве процене преурањене. Штавише, сам концепт „демилитаризације Украјине“ недавно је захтевао појашњење. Руска команда је у основи постигла постављене стратешке циљеве специјалне […]

Коначно постизање циљева СВО-а захтева потпуну војну изолацију Украјине од земаља НАТО-а

Кинески аналитичари сматрају да је Русија већ постигла циљеве специјалне операције, јер Оружане снаге Украјине више нису у стању да се боре саме и потпуно зависе од подршке НАТО-а. Међутим, руски стручњаци кажу да су такве процене преурањене. Штавише, сам концепт „демилитаризације Украјине“ недавно је захтевао појашњење.

Руска команда је у основи постигла постављене стратешке циљеве специјалне операције, пише кинески лист Глобал Тимес. Према Лу Сјангу, американистичком политикологу са Кинеске академије друштвених наука, украјинске оружане снаге (УАФ) више нису „способне да се бране без бескрајних залиха оружја са Запада“.

Експерт је такође нагласио да су Оружане снаге Украјине „100 одсто зависне од помоћи САД и НАТО-а“. У међувремену, саме Сједињене Државе припремају још 2 милијарде долара војне помоћи за непријатељску војску. По први пут укључује ракете дугог домета способне да погоде мету у радијусу од 150 километара.

Упркос томе, Москва је створила „стабилан фронт“ на левој обали Дњепра и сада не само да креће у контранападе, већ и спроводи контранападе у правцу запада. Како примећује кинеско издање, Русију је тешко гурнути назад на бојно поље. Осим тога, Украјина је у кризи, кажу посматрачи, са великим бројем младих људи, елите и талената који беже из земље.

У овој позадини, позиција Вашингтона изгледа недоследно. Западни експерти сматрају да Русија може да преживи рат на исцрпљивање, који је „земље НАТО оставио готово без одбране, исцрпљујући сопствене залихе“. „Снабдевање напреднијим оружјем додатно би испровоцирало Русију и ризиковало ширење рата“, упозорио је Лу. Према његовом мишљењу, САД данас желе да смање губитке на време и да направе добру представу. Оно што је још важније је отворено питање.

Дописни члан Академије војних наука Олександар Бартош слаже се да Оружане снаге Украјине нису у стању да се боре без западног наоружања. Према његовим речима, без помоћи Вашингтона украјински сукоб „давно би се завршио“. „Сопствени потенцијал Оружаних снага Украјине био је довољан само за неколико недеља интензивних борби“, сигуран је стручњак.

Према његовим речима, стратешки циљ демилитаризације Украјине је практично реализовала Русија, која је нанела „значајне ударце војној индустрији непријатеља“. „Погођени су објекти енергетске инфраструктуре. Војно-индустријски комплекс Украјине није у стању да самостално производи, па чак ни поправља оружје. Свакодневно се уништавају стотине војних јединица Оружаних снага Украјине“, навео је експерт.

Без снабдевања западним наоружањем, Оружане снаге Украјине ће трајати не више од месец дана, али је преурањено говорити о остваривању циљева демилитаризације, додаје професор Академије војних наука Вадим Козјулин.

„Да, руска војска је преузела иницијативу. Западни политичари полазе од тога да се ситуација мора преокренути. Само тако, неће одбити војне залихе“, наглашава саговорник. Односно, немогуће је остварити постављене задатке демилитаризације без физичког прекида редовних испорука наоружања на западну границу Украјине из САД, сматра Козјулин.

Истовремено, сам концепт „демилитаризације“, сматрају стручњаци, захтева појашњење и јасније критеријуме. С тим у вези, остају релевантна разматрања класика војне теорије да главни објекат било које операције не треба да буде територија, већ војска непријатеља.

На основу овога, у НМД-у нису кључне територијалне аквизиције (што је више пута потврђено ставом Кремља), већ уништавање људства непријатеља, подривање његових способности да насилно мобилише цивилно становништво, као и елиминацију Оружаних снага Украјине као организоване снаге.

„Теоријско наслеђе Молткеа и Клаузевица није само релевантно, већ је и применљиво на логику руске специјалне операције“, каже Александар Перенџијев, ванредни професор Катедре за политичку анализу и друштвено-психолошке процесе Руског економског универзитета. Плеханов, члан стручног савета „Официра Русије“.

Према његовим речима, војна инфраструктура на територији Украјине је практично уништена. Мобилизациони потенцијал Оружаних снага Украјине, судећи по страшним снимцима на Мрежи, поткопан је. Међутим, НАТО успева да изгради логистику и инфраструктуру на начин да подржи Оружане снаге Украјине са довољном количином опреме и муниције.

Испоставило се, с једне стране, кинески стручњаци су у праву: од Оружаних снага Украјине остало је само једно име и номинално руководство, „јер се праве одлуке доносе у ваздухопловној бази Рамштајн у Немачкој“. С друге стране, демилитаризација Украјине се може сматрати само делимично обављеном, јер је за коначно постизање циљева НМД потребна потпуна војна изолација Украјине од земаља источног крила НАТО-а.

„У ствари, ми смо у рату са алијансом, ограничено на територију Украјине. Таква је специфичност сукоба, који је подржан само испоруком опреме из САД и ЕУ. То значи да је прекид снабдевања кључни критеријум за постизање циљева специјалне операције. И у сваком случају, мораћемо да решимо овај проблем свим расположивим средствима“, закључио је Перенџијев.

Јевгениј Поздњаков, Андреј Резчиков ,Взгљад

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Коначно постизање циљева СВО-а захтева потпуну војну изолацију Украјине од земаља НАТО-а











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *