World News in Serbian
2023

Борба, продужетак и на крају пораз од Грчке у Атини

Мушка „А“ репрезентација Србије ће у понедељак, 27. фебруара пред собом имати улитиматум – Победи Велику Британију или остани код куће! „Орлови“ ће у 12. колу квалификација за одлазак на Светско првенство дочекати тим који су претходно савладали у Њукаслу. Овакав сценарио, последица је вечерашње утакмице 11. кола квалификација у којој је српски национални тим одиграо неизвесан меч у Атини, који је после 45 минута игре припао домаћој селекцији Грчке.

Пре утакмице, обе екипе су на тимско сликање изашли у мајицама посвећеним некадашњем репрезентативцу Србије Стевану Јеловцу који је 2021. године прерано изгубио живот након тешке болести.

Kао и на сваком гостовању српског националног тима, репрезентација је су вечерас у Атини имала подршку председника KСС Предрага Даниловића и генералног секретара Златка Болића који су поред клупе бодрили момке у плавим дресовима.

Изабраници селектора Пешића су у меч ушли у постави Јовић, Раданов, Давидовац, Јагодић-Kуриџа и Милутинов, а након тврдог почетка утакмице, „Орлови“ су прву деоницу решили у своју корист са 8:15. У другој четвртини, Грчка је успевала да одржи резултатски прикључак, а тројка Борише Симанића је тиму Србије донела +9 на истеку првог полувремена.

У трећој четврини, Србија је у неколико наврата имала двоцифрену предност, да би домаћи састав тројком Мораитиса са више од три четвртине терена,  уз звук сирене пришла на седам поена заостатка. Трећа деоница је „Орлове“ оставила ослабљене, јер је незгодан ударац у пределу лакта доживео Стефан Јовић који се након тога није враћао у игру.

У четвртом периоду, виђена је велика борба која је меч одвела у продужетак. Прво су домаћи успели да стигну, па чак и престигну предност Србије која је у последњих двадесетак секунди имала напад за победу. Ипак, прво је додавање Јарамаза према Милутинову ногом пресекао један играч домаћих, да би у последњих пет секунди четврте четвртине баш Огњен Јарамаз упутио шут за три поена који је остао на обручу.

У додатних пет минута, домаћи тим је одиграо ефикасније, па је захваљујући погоцима ван линије 6,75 Грчка дошла до победе резултатом 97:92.

У репрезентацији Србије, најефикаснији појединац је био Никола Милутинов са 24 постигнута поена. Двоцифрени су још били Давидовац са 11 и Ристић са 10 поена. Kомплетну статистику са меча можете погледати ОВДЕ.

На конференцији за медије одржаној после меча, селектор репрезентације Србије, Светислав Пешић је изјавио:

–        Гледали смо два различита полувремена. У првих двадесет минута смо играли одличну одбрану, контролисали смо офанзивни скок, контролисали смо транзицију грчког тима. У другом полувремену су они били јако агресивни како у одбрани, тако и у нападу. Нисмо зауставили ниједан продор и у круцијалним моментима утакмице, у трећој четвртини када се ломи меч изгубили смо Јовића и са њим много искуства. Честитам тиму Грчке, показали су велики карактер у кључним моментима утакмице и нисмо успјели да их зауставимо у продорима. Били су јако самопоуздани, све више из минута у минут и зато се утакмица завршила како се завршила.

Центар Никола Милутинов је након меча изјавио:

–        Тежак пораз за нас. Имали смо два потпуно другачија полувремена. У првом смо играли одбрану и били смо агресивни, док смо у другом престали да играмо одбрану и дозволили смо им да постижу лаке поене и да хватају офанзивне скокове. Вратили су се у меч, добили самопоуздање и када им то дозволите лако им је јер играју пред својом публиком. Након свега тога нам је било тешко да дођемо до победе.