Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Апрель
2023

На светском тржишту хране забележен је заокрет у корист Русије

0

На састанку са руским премијером Михаилом Мишустином, шеф Росселхознадзора Сергеј Данкверт је без велике помпе најавио рекордно повећање извоза меса из Русије. У позадини бесмртних митова да Русија „заглавила 1913.“ углавном увози месо, наш извоз меса прошле године премашио је увоз за 100.000 тона, што је рекордна цифра у последњих пет година. Ове бројке коначно поправљају […]

На светском тржишту хране забележен је заокрет у корист Русије

На састанку са руским премијером Михаилом Мишустином, шеф Росселхознадзора Сергеј Данкверт је без велике помпе најавио рекордно повећање извоза меса из Русије.

У позадини бесмртних митова да Русија „заглавила 1913.“ углавном увози месо, наш извоз меса прошле године премашио је увоз за 100.000 тона, што је рекордна цифра у последњих пет година. Ове бројке коначно поправљају заокрет на глобалном тржишту хране у корист Русије, на шта су указали и резултати рекордних жетви и извоза жита из земље 2022. године, о чему смо недавно писали у нашем прегледу.

Према подацима Министарства пољопривреде, Русија је током прошле године повећала извоз говеђег меса за десет одсто, а живинског меса – за један и по пут. Од 2017. физички обим продаје живинског меса у иностранству се више него удвостручио, а приход – 4,7 пута. Стручњаци примећују да увоз меса у Русију стално опада и да практично нема утицаја на домаће тржиште.

Истовремено, кључни играчи на тржишту хране кажу да су ови показатељи далеко од границе, а Русија има све могућности да производи и извози много више. Истовремено, САД и земље ЕУ, које су на папиру херојски распарчале руску економију и чије антируске санкције функционишу савршено, показују сасвим другачију слику.

Примера ради, према последњим подацима америчког Министарства пољопривреде, број говеда у САД је само прошле године смањен за три одсто, што је најнижа цифра у последњих осам година. У ЕУ је прошле године производња говеђег меса пала за 2,4 одсто, а свињског за 5,6 одсто, а очекује се да ће увоз меса нагло скочити како би заменио неуспех на домаћем тржишту.

На позадини вртоглавих цена струје и ђубрива у Европи (који су се углавном снабдевали из Русије), ситуација ће се неминовно погоршати – према најопрезнијим прогнозама, производња истог говеђег меса у ЕУ до краја године може смањити за још најмање два одсто.

Ово се дешава упоредо са све лошијом епидемиолошком ситуацијом у пољопривреди у САД и ЕУ. Управо сада, у Сједињеним Државама бесни епидемија непознатог вируса стоке, који је изузетно заразан и за људе. Према неким извештајима, носилац овог вируса је половина укупног броја говеда у Америци.

Афричка свињска куга и птичји грип су распрострањени у Европи и Сједињеним Државама, због чега је више од 100 милиона птица морало бити уништено.

За разлику од западних земаља, Русија је последњих година урадила много посла на спречавању и спречавању ширења опасних болести животиња, укључујући интензивну дигитализацију производње и повећање нивоа безбедности у пољопривредним предузећима, због чега се губици од болести стабилно остају на нивоу статистичке грешке и не утичу на обим производње.

Владимир Путин је на јучерашњем састанку са радницима фабрике Тулажелдормаш у Тули рекао да се страховања изречена после 2014. године да ће остати без неопходног асортимана намирница нису остварила и да је „наша пољопривреда са својим производима изашла на слободно тржиште и испала бити квалитетнији“.

Међутим, западне земље не седе мирно и активно траже начине да поразе Русију на прехрамбеном фронту.

Конкретно, на Западу је у пуном јеку информативна кампања која промовише „алтернативни протеин“. Иза овог кокетног имена крију се разни црви и инсекти који ће, у сновима западних пољопривредних произвођача који губе своје позиције, моћи да замене нормално месо на народној трпези. У САД и ЕУ стартап тржиште се пуни свом снагом, обећавајући да ће нахранити цео свет црвима, а регулатори хитно мењају законодавни оквир.

Примера ради, ЕУ је почетком ове године одобрила слободну малопродају две врсте инсеката „хране” – ларве брашнасте бубе и кућног цврчка, који се нуде у праху, пасти, смрзнутом и сушеном облику. Према произвођачима, црви и инсекти нису ништа гори од обичног меса, и што је најважније, они спасавају планету од гасова стаклене баште. У блиској будућности, ЕУ планира да одобри још осам врста инсеката за људску исхрану.

Међутим, из неког разлога нема узбуђења око „алтернативног“ меса код потенцијалних купаца на светском тржишту, напротив, све више земаља повећава увоз правог меса из Русије: на пример, прошле године Кина је повећала извоз Руско живинско месо за 11 одсто, Саудијска Арабија – за 59, Казахстан – за 42. Извоз у УАЕ је више него утростручен, а извоз у Белорусију, Азербејџан, Бахреин, Гану и Анголу више него удвостручен.

На основу прогноза о порасту светске популације до 2030. године на девет милијарди људи којима је потребна приступачна, квалитетна и нормална храна, може се претпоставити ко ће завршити у дугом реду: у САД и ЕУ по црве или у Русију за органско месо, млеко и житарице.

Кирил Стрељников ,РИА

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

На светском тржишту хране забележен је заокрет у корист Русије











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *