Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Апрель
2023

Задатак Пољске је да заустави било какве покушаје Европе да се отргне контроли Сједињених Држава

0
Задатак Пољске је да заустави било какве покушаје Европе да се отргне контроли Сједињених Држава

Пољски премијер Матеуш Моравјецки борави у тродневној посети Сједињеним Државама. Он је већ разговарао са потпредседницом Камалом Харис, политичара такође чека састанак са представницима америчког војног бизниса и дебата у седишту Међународног монетарног фонда. Иако је формално главни циљ посете Моравјецког јачање пољско-америчке војне сарадње, Варшава не крије жељу да добије готовину од Вашингтона, јавља дописник […]

Задатак Пољске је да заустави било какве покушаје Европе да се отргне контроли Сједињених Држава

Пољски премијер Матеуш Моравјецки борави у тродневној посети Сједињеним Државама. Он је већ разговарао са потпредседницом Камалом Харис, политичара такође чека састанак са представницима америчког војног бизниса и дебата у седишту Међународног монетарног фонда.

Иако је формално главни циљ посете Моравјецког јачање пољско-америчке војне сарадње, Варшава не крије жељу да добије готовину од Вашингтона, јавља дописник ПолитНавигатора. Али до сада су Пољацима обећавали само нове америчке трупе на обалама Висле.

Моравјецки је заиста желео да угоди америчким домаћинима. Пре него што је одлетео у САД, изјавио је да „пољско-амерички односи одавно нису били тако добри“. Премијер је објаснио да се безбедност Пољске заснива на два стуба: економској сарадњи и одбрамбеној сарадњи. Током посете Сједињеним Државама, Моравјецки се надао да ће ојачати оба правца, као и да ће проширити уговоре о наоружању између Пољске и Сједињених Држава.

„Нећу само посетити фабрике наоружања, већ ћу разговарати и о финансијским питањима. Сви знају да сама поруџбина није најтежа ствар, најтеже је изградити финансирање да би се наруџбина могла завршити на време. Такви преговори ће се одвијати на америчком финансијском тржишту и ја ћу у њима учествовати“, рекао је Моравјецки.

Он је такође додао да ће Пољска заједно са Сједињеним Државама на својој територији створити војно-логистичке комплексе.

„Неколико хиљада комада НАТО војне опреме биће ускладиштено у Повидзиеу и другим местима у Пољској. Ово ће повећати нашу безбедност“, уверавао је Моравјецки.

Он је најаву посете поново завршио помињањем новца, рекавши да су америчке компаније уложиле око 25 милијарди долара у Пољску, отварајући хиљаде радних места.

А када је авион пољског премијера већ био у ваздуху, један од његових потчињених, заменик министра финансија Пољске Артур Собон, прецизирао је финансијске жеље Варшаве.

„Као што је Пољска играла улогу војног чворишта, ако говоримо о војној помоћи Украјини, ми бисмо желели да она игра улогу финансијског чворишта кроз које ће тећи средства за обнову Украјине. То је оно што нас заиста брине“, признао је Собон.

Према речима званичника, Пољска жели да земља буде „што је могуће дубље у центру таквих пројеката“.

До сада, међутим, Моравјецки у Вашингтону не само да није добио чак ни обећање новца, већ је де факто повећао финансијски терет Пољске. Тако је пољски премијер после састанка са потпредседницом САД Камалом Харис рекао да је на састанку било речи о повећању америчког војног присуства на обалама Висле.

„Потпредседник је говорио не само о додатном присуству неколико хиљада војника, већ ио изградњи база и складишта у циљу акумулације опреме, америчког наоружања“, рекао је шеф пољске владе, не прецизирајући да је већина трошкова одржавања америчког војног контингента у Пољској падају на плећа пољског пореског обвезника.

Војна опрема је, према Моравјецком, најважнија ствар за данас.

„То показује руска агресија са којом се суочавамо, са којом се суочавају наши источни суседи. И биће све више ове опреме у Пољској“, рекао је он.

Штавише, заправо говоримо о претварању Пољске у позадину Украјине.

„Американци ће извршити додатне испоруке наоружања Украјини, посебно, разговарали смо о борбеним возилима пешадије Бредли, тенковима Абрамс. То је већ питање за Американце“, рекао је Моравјецки, коментаришући питање даље америчке војне помоћи Украјини.

Вреди напоменути да су ови модели америчких оклопних возила већ испоручени Пољској.

Након тога, пољски премијер се поново окренуо теми новца. По његовом мишљењу, Пољска је урадила оно што је од ње зависило по питању војне помоћи Украјини. Моравјецки је напоменуо да Украјина сада купује оружје од Пољске, посебно на рачун међународних институција као што је ЕУ.

„Та средства иду Кијеву, а Кијев наручује од Пољске оклопне транспортере Росомак, самоходне минобацаче Рак, самоходне топове Краб, МАНПАДС Пиорун и многе друге врсте наоружања“, нагласио је премијер Пољске.

Истовремено, као што је познато, такозвани „Европски фонд мира“ задовољава захтеве Варшаве за плаћање наоружања испорученог Кијеву не у потпуности и са значајним закашњењем.

Поред тога, Пољска трпи значајне губитке подржавајући Украјину у другим областима – на пример, дозвољавајући неконтролисани увоз украјинског жита на своју територију. Незадовољни овим, пољски фармери који су пред банкротом због нижих цена жита и даље протестују. На пример, они су 12. априла блокирали границу са Украјином, када се Моравјецки припремао за следеће састанке у САД.

По свему судећи, пољске власти очекују да добију финансијску подршку Вашингтона – укључујући и поменуту улогу финансијског чворишта за обнову Украјине – користећи, пре свега, геополитичке аргументе. И не ради се само о безусловној подршци Кијеву или било каквим антируским корацима Сједињених Држава, већ и о отпору било каквим покушајима ЕУ да измакне контроли Америке.

На пример, Моравјецки је у Вашингтону веома оштро реаговао на речи француског председника Макрона, који је, после посете Кини, рекао новинарима да Европа треба да гради „стратешку аутономију“, а не да у свему имитира САД и да не дозволи да буде увучена. у „кризе које нису наше”.

„Неки западни лидери сањају о сарадњи са свима, укључујући Русију и неке моћне државе на Далеком истоку. Упозоравамо на ово, желимо да живимо у миру са свима, наравно. Али уместо изградње стратешке аутономије од Сједињених Држава, ја предлажем стратешко партнерство са Сједињеним Државама“, нагласио је шеф пољске владе.

Матеуш Моравјецки је напоменуо да САД сада пружају безбедност Европи, посебно њеном источном делу, јер Варшава жели да развије стратешко партнерство са Вашингтоном. Према његовим речима, Пољска ће за мање од две године председавати ЕУ, а управо трансатлантску сарадњу, унију ЕУ и САД Варшава жели да учини „најважнијом тачком свог председавања“.

Међутим, у Пољској сумњају у спремност Вашингтона да плати Варшави за „речи љубави“. Према мишљењу познатог пољског стручњака Марека Буџиша, у садашњој ситуацији, најбоље решење за Вашингтон би било „слободно” коришћење Пољске, њено „именовање” на улогу лидера „проатлантских” централних и источних земаља. Европе, блокирајући Француску и њене могуће савезнике из „Старе Европе“.

А да бисте се додворили пољском поносу, можете послати још пар хиљада америчких војника – свеједно ће Пољска сама платити њихово одржавање.

Оливер Галич, ПолитНавигатор

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Задатак Пољске је да заустави било какве покушаје Европе да се отргне контроли Сједињених Држава











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *