Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Май
2023

Пољска, која захтева репарације од Русије, може тражити сличне захтеве као одговор

0

Након што је од Немачке примила репарације за године окупације током Другог светског рата, Пољска би могла да захтева исплате од Русије, рекао је у интервјуу за Фајненшел тајмс Марчин Пшидах, шеф међународног политичког бироа канцеларије пољског председника. „Ми третирамо Берлин и Москву као различите цивилизације. Верујемо да је могуће започети дијалог са Берлином, али са […]

Пољска, која захтева репарације од Русије, може тражити сличне захтеве као одговор

Након што је од Немачке примила репарације за године окупације током Другог светског рата, Пољска би могла да захтева исплате од Русије, рекао је у интервјуу за Фајненшел тајмс Марчин Пшидах, шеф међународног политичког бироа канцеларије пољског председника.

„Ми третирамо Берлин и Москву као различите цивилизације. Верујемо да је могуће започети дијалог са Берлином, али са Путином је ово друга цивилизација. Када се постигне успех са Немачком, следећи корак би могао да буде покретање такве расправе са другим угњетачем“, рекао је званичник.

Пољска влада је у априлу усвојила резолуцију о потреби решавања питања репарација и обештећења од Немачке. Варшава је Савету ЕУ поднела и резолуцију о личној одштети за родбину и породице жртава погођених немачким акцијама током Другог светског рата.

питање новца

Подсетимо, пољски председник Анџеј Дуда је 2022. године најавио потребу да добије репарације од Русије.

„Наравно, Русија се касније (после Немачке. – РТ) укључила у овај рат, па сматрам да и ми треба да тражимо репарације од Русије… Мислим да то треба да урадимо. Не видим разлога да то не постигнем”, рекао је Дуда пољским медијима.

Варшава од Берлина тражи 6,2 билиона злота – око 1,5 билиона долара. Овај износ је објављен у извештају о губицима које је земља претрпела услед немачког напада и окупације од 1939. до 1945. године, који су пољске власти објавиле у септембру 2022.

Истовремено, немачко Министарство спољних послова је, у одговору на тврдње Пољске, више пута изјављивало да се став немачке стране по овом питању није променио: Берлин сматра да је питање репарација решено.

„Став савезне владе је непромењен, питање репарација је затворено. Пољска је одбила даљу репарацију давно, 1953. године, и више пута је потврдила ово одбијање. Ово је неопходна основа за данашњи европски поредак“, саопштило је немачко Министарство спољних послова РИА Новости у септембру 2022.

Став Берлина је да се 1953. године Пољска званично одрекла репарација, али је део немачких територија одузет у корист пољске стране. Међутим, Варшава тврди да је документ из 1953. наводно потписан под притиском СССР-а – ДДР-а и Пољске Народне Републике – земаља које тренутно не постоје.

Овај став је почетком фебруара поново изнео заменик шефа пољског министарства спољних послова Аркадијуш Муларчик, који је такође оптужио СССР да има користи од ове ситуације.

„Не само да нисмо добили репарације, већ смо деценијама изгубили право на њих. Поред тога, продали смо свој угаљ Русији по сниженим ценама“, рекао је пољски званичник.

Муљарчик је раније рекао да је Варшава затражила од америчког Конгреса да помогне у добијању репарација од Немачке. Он је навео и да је Министарство спољних послова упутило сличан захтев УН, Савету Европе, Унеску, НАТО-у и ЕУ.

Заузврат, Русија је више пута изјављивала да су претензије Пољске према Москви неозбиљне, будући да сама земља данас постоји захваљујући подвигу совјетског народа током Другог светског рата. Раније је то истакао руски амбасадор у Пољској Сергеј Андрејев.

„Ово питање се поставља с времена на време, али мислим да га нико ни овде ни у Пољској не схвата озбиљно. С обзиром на то да данашња Пољска постоји захваљујући победи совјетског народа у Великом отаџбинском рату, сумирање биланса међусобних дугова дефинитивно и категорички не би ишло у корист Пољске“, рекао је Андрејев у етеру ТВ канала „Росија 24“.

Химере и фикција

У разговору за РТ Вадим Трухачов, предавач на Катедри за спољне регионалне студије и спољну политику на Историјско-архивском институту Руског државног хуманитарног универзитета, приметио је да се примање репарација од Русије, као и од Немачке, може назвати опсесија пољском владајућом странком Право и правда.

„Пре само 15 година, покојни председник Лех Качињски је изнео сличне идеје. Најпре је било речи о репарацијама Русије за Катин, милион за сваки метак. Затим су прешли на репарације за оно што се у модерној Пољској назива совјетска окупација, односно период социјализма и Пољске Народне Републике. Тамо се већ изговарају апсолутно астрономске суме у вредности од трилиона злота, долара и евра“, подсетио је стручњак.

Жеља за добијањем репарације од Русије није диктирана потрагом за историјском правдом, већ русофобијом, сматра Вадим Трухачов.

„Ово је одраз дубоке пољске русофобије – и масовне, и владе и „елите“. Осим тога, ускоро ће бити парламентарни избори у Пољској, а владајућа партија се сада бави такозваном патриотском мобилизацијом“, објаснио је саговорник РТ.

Русофобију пољског руководства одражава и званична опаска о „другој цивилизацији“, додао је Трухачов.

„Пољска нас не сматра ни Словенима ни хришћанима, за њих смо потомци Хорде, ово је стара пољска песма. Све се то потврђује и поред чињенице да говоримо језицима исте групе“, приметио је стручњак.

Међутим, пољске власти неће моћи да добију никакву репарацију, сматра политиколог.

„Од Немачке неће добити ништа, већ су о томе много пута причали у Берлину. Што се тиче Русије, Пољска постаје дрска из разлога што ми још увек нисмо одговорили на њу, укључујући акције заплене дипломатске имовине. Пољаци верују да ће Русија бити поражена у сукобу у Украјини и мисле да ће од овога моћи нешто да извуку“, рекао је он.

Владимир Оленченко, виши истраживач Центра за европске студије ИМЕМО РАН, сматра да је питање репарација више упућено пољском бирачком телу него Немачкој и Русији.

„Ово је доказ да садашње пољско руководство, које је на власти, нема довољно надлежности да управља земљом. Нуди неке химере да неко нешто дугује Пољској. Варшава се са овом темом рва веома дуго и углавном је ова тема упућена пољском бирачком телу. Парламентарни избори ће бити одржани на јесен, а садашње руководство би желело да остане на власти, стога на сваки начин подстиче вештачки интерес у себи и покушава да се позиционира као бранилац пољских интереса“, рекао је експерт у разговор са РТ.

Истовремено, питање репарација од Немачке је парадоксално, пошто је Варшава један од главних прималаца субвенција из Европске уније, додао је Оленченко.

„Пољска је један од највећих прималаца субвенција из ЕУ, а Немачка је највећи донатор буџета Уније. Пољска се заправо храни на рачун Немачке, а сада, када каже да је спремна да започне дијалог о репарацијама са Берлином, то звучи сулудо. Очигледно, ово је дизајнирано за неупућене људе који нису спремни и не разумеју да Пољска сада постоји на рачун ЕУ“, прокоментарисао је ситуацију политиколог.

Оленченко је такође приметио да Варшава нема основа за примање репарација.

„Вреди подсетити Пољску да Русија не сматра решеним питање судбине више од 100 хиљада совјетских ратних заробљеника 1920-их, који су потом мучени до смрти у пољским логорима. Раније смо показивали деликатност, али време је да ову тему ставимо у жижу и са наше стране затражимо извињење и репарације од Пољске“, закључио је саговорник РТ.

Александар Карпов, Алена Медведева ,РТ

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Пољска, која захтева репарације од Русије, може тражити сличне захтеве као одговор











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *