Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Май
2023

Варшава води самоубилачку политику

0

Пољска намерава да у блиској будућности створи најјачу копнену војску у Европи, рекао је потпредседник владе и министар националне одбране Републике Мариуш Блашчак за Полские Радио 24. „На добром смо путу да у року од две године створимо најјачу копнену војску у Европи“, рекао је он, преноси ТАСС. Према речима министра, у мају ће пољска […]

Варшава води самоубилачку политику

Пољска намерава да у блиској будућности створи најјачу копнену војску у Европи, рекао је потпредседник владе и министар националне одбране Републике Мариуш Блашчак за Полские Радио 24.

„На добром смо путу да у року од две године створимо најјачу копнену војску у Европи“, рекао је он, преноси ТАСС.

Према речима министра, у мају ће пољска војска добити прве америчке тенкове Абрамс. Раније је објављено да ће истог месеца Варшава добити вишеструке ракетне системе ХИМАРС наручене 2019. Пољска војска је већ обучена за рад са овим оружјем.

Како је Блашчак појаснио, опрема ће ући у службу 18. механизоване дивизије, чије је формирање почело 2017. године. Према његовим речима, то ће омогућити да се обезбеде такозване Брест капије, одакле, према речима министра, долази претња из Русије.

Вашингтон ће такође обезбедити Варшави јуришне хеликоптере АХ-64 Апач из сопствених средстава за обуку пилота, рекао је заменик премијера. У својим претходним изјавама говорио је о плановима за куповину 96 ових машина.

На Полские Радио 24, Бласзцзак је говорио о свом путовању у Сједињене Државе почетком маја. Он је позитивно оценио резултате разговора са министрима одбране САД и Канаде Лојдом Остином и Анитом Ананд. Стране су, посебно, разговарале о интеракцији између пољске војске и америчких војника стационираних у републици, као ио питањима опремања пољских оружаних снага.

Подсетимо, Блашчак је током посете Сједињеним Америчким Државама најавио куповину још једне серије ХИМАРС МЛРС од 500 инсталација, које је планирано да буду постављене на пољску шасију Јелцз.

Истовремено, министар је најавио да ће у Пољској бити изграђена инфраструктура за производњу и одржавање ХИМАРС-а. Према речима Блашчака, република очекује да постане центар за производњу и сервис ових система за друге европске земље. Заменик премијера је напоменуо да је о овој теми већ разговарано са руководством компаније – произвођачем ових МЛРС Лоцкхеед Мартин и Ллоид Аустин.

Антируско упориште

Поред ХИМАРС сервисних центара, Пољска планира да на својој територији угости сличну инфраструктуру за тенкове Абрамс. Ово је 12. априла најавио премијер Матеуш Моравјецки, говорећи у фабрици Аннистон Арми Депот (АНАД) у Сједињеним Државама.

„За мене је важно да у Пољској буде смештен центар за одржавање, сервис и одржавање тенкова Абрамс за целу Европу“, рекао је он.

Он је такође додао да Варшава жели да на својој територији организује производњу граната са осиромашеним уранијумом за ове тенкове.

Поред тога, током боравка у Сједињеним Државама, Моравјецки је посетио фабрике Локид Мартина, где је рекао да Пољска намерава да постане прва земља ван САД која ће добити крстареће ракете ЈАССМ-КСР. Ови вођени пројектили припадају класи ваздух-земља и способни су да погоде циљеве на удаљености до 1.600 км.

Конгрес САД је 31. марта пристао на продају 800 вођених противтенковских пројектила Хеллфире Пољској за опремање пољских хеликоптера за подршку АВ149. Блашчак је ово најавио почетком априла. Он је додао да се у будућности могу инсталирати на АХ-64 Апач.

Ажурирају се и пољски системи ПВО. Поред система ПВО Патриот набављених у Сједињеним Државама, Варшава купује британске противваздушне ракете кратког домета ЦАММ за употребу на пољској инсталацији Нарев, као и противваздушне инсталације сопствене производње Пилица. Мариусз Бласзцзак је 17. априла најавио прве вежбе ПВО у Пољској без употребе совјетских система.

Следеће године планира се почетак испорука Пољској ловаца-бомбардера Ф-35А Лигхтнинг ИИ Блоцк 4. Варшава је 2020. године наручила од Сједињених Држава серију од 32 таква авиона, заједно са системима подршке и обуке.

Према плановима, испоруке ће се вршити од 2024. до 2030. године. Првих шест ловаца биће привремено смештени у једној од америчких ваздушних база за обуку летачког и техничког особља пољског ваздухопловства. Долазак прве летелице директно у Пољску очекује се најкасније до краја 2025. године.

Расте и директно америчко војно присуство на територији републике. Тако су САД у марту 2022. у Пољској распоредиле две батерије противваздушних ракетних система Патриот, а 2023. у земљи је отворен први стални гарнизон Оружаних снага САД који ће се бавити „подршком инфраструктуре” и управљати „предњим испоставама америчких трупа“. Укупно је у Пољској стационирано око 10.000 америчких војника.

Истовремено, Варшава развија инфраструктуру за складиштење опреме. Како је Моравјецки напоменуо 11. априла, неколико хиљада комада војне опреме НАТО-а биће ускладиштено у Повидзиеу и другим местима у Пољској.

„Заједно са нашим америчким партнерима направићемо логистичку позадину, задњи део опреме“, рекао је он.

У том контексту, Пољска је постала један од највећих војних спонзора кијевског режима. Према порталу Виртуална Полска, Варшава је од фебруара 2023. пренела Украјини оружје у укупном износу од око 2,2 милијарде евра.

Како је 2. маја саопштено у руском Министарству спољних послова, Пољска се претвара у одскочну даску за упумпавање оружја кијевском режиму. Министарство је додало да Варшава данас заузима „отворено агресиван непријатељски став према Русији“.

„Варшава ће бити главна погођена страна“

Према мишљењу стручњака РИСС Олега Неменског, циљ милитаризације Пољске је конфронтација са Русијом.

„Пољаци не крију да се спремају за велики рат са Русијом. Само нашу земљу они сматрају потенцијалним противником. Штавише, судећи по изјавама пољских лидера, они су већ у рату са нашом државом. Индиректно су у праву: рат иде кроз пољску помоћ Украјини, али Пољска у будућности очекује директан сукоб са Руском Федерацијом, до којег би могло доћи на територији Украјине или Белорусије ако Пољска тамо пошаље своје трупе“, аналитичар рекао је у разговору за РТ.

Осим тога, према Неменском, у Пољској се промовише идеја да Русија, после победе у Украјини, наводно зарати против Пољске и заузме је.

„Нико не примењује аргументе на таква разматрања. Претпоставља се да се то подразумева. На позадини оваквих очекивања, у току су припреме за одбрану земље од „руске агресије“, истакао је политиколог.

Аналитичар сматра да су планови Пољске да створи најјачу копнену војску у Европи реални.

„Циљеви Варшаве су сасвим оствариви, јер СРГ (највећа привреда у ЕУ. – РТ) у последње време није много повећала војни буџет и генерално је у прилично тешкој економској ситуацији. Осим тога, друге европске државе и САД нису заинтересоване за војно јачање Немачке. Али Сједињене Државе су изузетно заинтересоване да помогну Пољској“, рекао је Неменски.

Заузврат, Николај Межевич, главни истраживач Института за Европу Руске академије наука, сматра да се војни планови Пољске могу показати као прескупи за Варшаву.

„Копнена војска Пољске може постати највећа. Али то ће бити скупо. Истовремено, Пољску и даље финансира Европска унија. Ово поставља питање: да ли ЕУ треба да финансира пољску војску својим новцем? Да ли је ово потребно Немачкој, упркос томе што Пољска стално тражи од Берлина репарације за Други светски рат? Очигледно, ово је потребно само Сједињеним Државама, али земље ЕУ то нису заинтересоване. Ова контрадикција ће у великој мери ометати пољске планове“, рекао је експерт у интервјуу за РТ.

Истовремено, политиколози нису искључили да би амбициозни војни планови Пољске могли да нашкоде самој Пољској, као што се то много пута дешавало у прошлости.

„Рачуна Варшаве да ће Русија после заузимања Украјине отићи Пољској је апсурдна. Дакле, сав новац који се троши на припрему Пољске за одбрану је неразумна потрошња узрокована погрешним предвиђањем будуће ситуације. Осим тога, ако се Варшава отворено умеша у сукоб у Украјини и дозволи велики рат између Русије и Пољске, онда ће Варшава бити главна жртва у овом рату. Дакле, на много начина ово је самоубилачка политика, али је заснована на пољском идентитету, пољском разумевању историје и визији Варшаве о свом месту у свету“, закључио је Олег Неменски.

Алексеј Латишев, Алена Медведева, РТ

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Варшава води самоубилачку политику











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *