Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Июнь
2023

Боцан-Харченко: Русија неће дозволити пријем „Косова“ у УН. Српско руководство и јавно мњење не пристају на антируске санкције. Протести средство притиска на Београд, Вучић реагује хладнокрвно, остајући у уставним оквирима

0

Русија неће дозволити да се тзв. Косово придружи Уједињеним нацијама, тако да нема шансе да се овај циљ оствари, изјавио је данас руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко. “Наравно, Русија неће дозволити пријем Косова у УН, што је, у ствари, кључни циљ Запада, Приштине и њених западних спонзора. Имајући у виду став Русије о непризнавању […]

Боцан-Харченко: Русија неће дозволити пријем „Косова“ у УН. Српско руководство и јавно мњење не пристају на антируске санкције. Протести средство притиска на Београд, Вучић реагује хладнокрвно, остајући у уставним оквирима

Русија неће дозволити да се тзв. Косово придружи Уједињеним нацијама, тако да нема шансе да се овај циљ оствари, изјавио је данас руски амбасадор у Србији Александар Боцан-Харченко.

“Наравно, Русија неће дозволити пријем Косова у УН, што је, у ствари, кључни циљ Запада, Приштине и њених западних спонзора. Имајући у виду став Русије о непризнавању Косова, наше прихватање Резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација и нашу подршку Београду, овај циљ је апсолутно недостижан“, рекао је он на састанку међународног дискусионог клуба „Валдај“, преносе руски медији

Он је, међутим, приметио да је усред антируских санкција Запад успео да промовише „процедуру пријема Косова у Савет Европе“. Према речима руског дипломате, то би било немогуће у периоду када је Русија била чланица те организације.

„Сада су то урадили. Процедура је у току. У принципу, треба претпоставити да ће Косово постати члан Европског савета и Запад ће то сматрати својеврсним искораком у процесу међународног признања Косова или формализације овог признања и његовог накнадног пријема у међународне организације“, рекао је он.

Боцан-Харченко је раније навео да подршка Комитета министара Савета Европе апликацији за чланство Косова открива деградацију те организације.

Политика Србије „изводи Запад из такта“, понашање Србије је за ЕУ неочекивано

Србија не одустаје од своје вишестране политике која са једне стране укључује сарадњу са Русијом и Кином, а са друге – неодустајање од проевропског пута, рекао је данас у оквиру форума „Валдај“ амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко.

Упркос ужасном притиску, који је, како је рекао, понекад и „без преседана“, председник Србије Александар Вучић, српско руководство и Београд, али и јавно мњење, остају „привржени ставу који је првобитно био формулисан, а који се тиче одлуке да се не пристане на увођење антируских мера и санкција“ које је захтевала Европска унија.

Амбасадор је истакао да, када је реч о Србији, мора бити узет у обзир велики број фактора, њен статус као земље која је кандидат за улазак у ЕУ, тренутну ситуацију и преговоре који се тичу уласка у ЕУ, а који се споро одвијају.

Србија не одустаје од „европских приоритета“, о чему често говори руководство земље, али за Београд је исто тако главно и да настави сарадњу са Русијом и Кином, што „избацује из такта“ Запад. У садашњој ситуацији под тиме мислимо на напоре и решеност Србије да не одустане од заштите сопствених националних интереса и спровођења независне политике, објаснио је Боцан-Харченко.

Данас се од кандидата за улазак у ЕУ очекује да ускладе своју политику са политиком Уније, да забораве на самосталност и да иду науштрб својих интереса одмах након што поднесу захтев за улазак у Унију, тако да је понашање Србије у том смислу било нешто „неочекивано“, рекао је амбасадор.

Ипак, „Србија чврсто спроводи свестрану политику, чак и у условима када има статус кандидата“ за приступање Унији, и чак када јој се прети да тај статус може изгубити, поновио је он.

О Вучићу и притисцима на Београд

Амбасадор се осврнуо и на питање Косова и Метохије и напоменуо да се ова проблематика активно користи као притисак на председника Вучића, јер се зна да је то „болно место“ за које се на Западу надају да може бити искоришћено како би председник Србије, пре свега, изменио своју политику према Русији. Ово је, према речима Боцана-Харченко, најбитније када је реч о томе шта Запад жели да постигне притисцима у којима се користи КиМ.

То је „опасно и може поново уздрмати стабилност у региону“, упозорио је он.

Још један од инструмената притисака су и протести за које је рекао да имају за циљ да сакупе што је могуће више противника тренутног руководства у Београду.

У протестима се користе различити мотиви: и политички, и они који су повезани са Русијом, и они који се везују за КиМ, али и мотив трагичних убистава који је „цинично искоришћен“ против руководства земље.

„Вучић, према нашем мишљењу, испољава уздржаност, хладнокрвност, способност да реагује конструктивно и прилагодљиво. Он одговара на протест конкретним корацима, који се односе и на оптужбе повезане са насиљем и на јачање безбедносне ситуације унутар земље. Такође, он одговара на политичке изјаве, остајући, наравно, строго у уставним и правним оквирима“, оценио је дипломата понашање председника Србије за руску јавност.

„Ако вам се не свиђа садашње руководство, влада, молим вас, спремамо се и одржавамо изборе и решавамо све проблеме на бирачким местима и резултатима избора“, подсетио је Боцан-Харченко на једну од изјава Вучића коју је навео као пример његовог конструктивног реаговања.

Са друге стране, највећи број изјава опозиције био је у духу обојених револуција: улицом треба сменити највећи број министара или целу владу, дакле, без било каквих разговора или поштовања уставних процедура, додао је.

О КиМ: Курти неће нормализацију, већ независност

Дволичност и обмањивање Србије све време траје, док се у исто време подгрева и ситуација на КиМ, рекао је амбасадор, објаснивши да када то каже заправо мисли на одсуство жеље Запада да заиста утиче на Приштину.

„Никакви планови за деескалацију, о којима говори Запад, се не испуњавају. Приштина не жели нормализацију ситуације, већ само апсолутну независност КиМ, што се не може разматрати“. Неопходно је прво натерати Приштину да испуни оно што је договорено давно у Бриселу, пре десет година и да се створи Заједница српских општина. То би били конкретни кораци који би заиста водили стабилизацији ситуације, поручио је Боцан-Харченко.

Русија задржава исти став по питању КиМ као и пре, наставља да чини доста тога у оквиру Савета безбедности УН и то има ефекат, без обзира на тренутну ситуацију у Русији и Украјини. То је, како је објаснио руски амбасадор, најбитније: „Русија неће дозволити да тзв. Косово уђе у УН, што је, заправо, главно за Запад и Приштину и што је услед нашег става немогуће остварити“.

Одлука Београда да не уведе санкције против Москве омогућила је наставак трговинско-економске сарадње. Прелазни период, услед новонастале ситуације, је завршен, наше највеће компаније настављају да раде у Србији, сигурне у своју перспективу, док је трговински промет чак мало и повећан мало, што је важно, истакао је дипломата.

(Спутњик, РТ Балкан)

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Боцан-Харченко: Русија неће дозволити пријем „Косова“ у УН. Српско руководство и јавно мњење не пристају на антируске санкције. Протести средство притиска на Београд, Вучић реагује хладнокрвно, остајући у уставним оквирима











СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *