World News in Serbian
Июль
2023

ЕП У18: Србија у полуфиналу!

Мушка У18 репрезентација Србије пласирала се у полуфинале Европског првенства у Нишу,  пошто је у сјајној атмосфери, пред око 2.500 навијача у Чаиру, у четвртфиналу савладала Израел – 83:65 (20:15, 23:14, 15:19, 25:17)

Противник нашег тима на путу ка медаљама биће Немачка, која је у четвртфиналу победила Грчку – 78:70. У другом полуфиналу састају се Шпанија и Француска.

На Шампионату у Нишу следи слободан дан. Такмичење се наставља у суботу.

Србија је против Израела била ослабљена. Због повреде скочног зглоба коју је задобио у мечу против Данске, Филип Јовић није могао да игра.

Наш тим је од почетка меча наметнуо свој темпо. Сјајном одбраном потпуно избацио из нападачког ритма Израел, ривала натерао на много тешких шутева и – промашаја. На другој половини терена, напад Србије био је много разноврснији, у сваком тренутку тражило се право решење и проналазило. Већ у шестом минту имали смо десет поена вишка – 18:8. Истина, Израел је до краја првог периода успео да узврати. Серијом 7:2 затвори овај део игре, приђе на 20:15. Међутим, већ после пар минута, Орлићи су опет били на двоцифреној дистанци, у 16. минуту водио 35:19.

Поени су били распоређни, проценти шута сасвим солидни. Отуда и стални раст предности нашег тима који је на велики одмор отишао са 14 поена предности (43:29).

Почетком другог полувремена, Израел је казнио неке промашаје нашег тима и пришао на 46:53. Налет су одбили Топић са пенала и Марковић из из игре и наша предност је опет била двоцифрена – 56:46. Иако наш ривал није одустајао, момци тренера Ненада Стефановића су успевали да остану на десетак разлике, да би половином последњег периода и дефинитивно преломили резултат – Мушицки је погодио тројку, Марковић био сигуран са пенала за 73:56. Играо се 36. минут меча и победа нашег тима била је извесна.

Ненад Стефановић, селектор У18 селекције Србије, после утакмице је рекао:
– Честитам момцима на победи. Велика победа. Огромна! Ушли смо у борбе за медаљу, то је оно што смо хтели. Мислим да смо, негде да будем прецизан, дефанзивно одиграли најбољу утакмицу од како смо заједно. Офанзивно је било уобичајено. То је то. Немам утисак да смо имали њихово поштовање, али мислим да сада имамо. Први циљ смо остварили. Идемо корак по корак. Сутра припрема за Немце.

О ривалу у полуфиналу – селекцији Немачке, Стефановић је рекао:
– Одличан тим! Огроман! Јако су добри на свим позицијама. Играли смо две пријатељске утакмице, али њима тада није играо први плеј, а нама је играо први центар. Тако да није меродавно уопште.

Најефикаснији у нашем тиму био је Богољуб Марковић са 18 поена, Павле Мишић је додао 14, Никола Топић 13.

Комплетну статистику можете видети овде.