World News in Serbian
Июль
2023

У18 ЕП: Србија игра за злато!

Мушка У18 репрезентација Србије пласирала се у финале Европског првенства у Нишу, пошто је у сјајној атмосфери, пред око 3.500 навијача у „Чаиру”, у полуфиналу била боља од Немачке – 65:54 (17:16, 21:17, 19:12, 8:9)

Противник нашег тима у утакмици за злато биће селекција Шпаније, која је у полуфиналу победила Француску – 70:58.

Прво полувреме протекло је у борби у свим параметрима равноправних ривала. Екипе су се смењивале у вођству, да би наш тим захваљујући пет везаних поена Павла Николића 42 секунде пре одласка на велики одмор повео 38:33. На истој дистанци екипе су отишле у свлачионице.

У добром ритму Орлићи су почели и друго полувреме. Тројка Ћурчића, поени Топића и у 22. минуту Србија је повела 46:35. Немачка је узвратила са брзих 5:0 и вратила се у игру.

Дуго потом чекало се на поене са обе стране. Први су погодили Немци, и то тројку, којом су спустили на 46:42 и натерали Ненада Стефановића на минут одмора. Потенцијални проблем за наш тим била је и трећа лична грешка капитена Николе Топића већ половином трећег периода.

Богољуб Марковић је одбио налет Немачке и покренуо наш тим. Убрзо је додао и два пенала, Ђурчић погодио из контре, па Бошњаковић уз фаул, да би овај део игре закључио Ристић из контре за 57:45. Били су то тренуци у којима је наш тим играо много брже, али пре свега агресивније у одбрани.

Топић под кошем, Бошњаковић за три и Србија је за мање од минут и по игре у последњем периоду побегла на 62:45. Испоставило се да су Орлићи тада сломили ривала. Немачка је имала још један налет, у серији 5:0 за 62:50. Али, наши момци нису дозволили ривалу да угрози њихову предност и отшли су у финале.

Ненад Стефановић, селектор Србије, после утакмице је рекао:
– То је то. Сутра сви у Чаир, кошарка се враћа кући. Било је и вечерас људи,а ли сутра сви у Чаир – кратко је рекао Стефановић.

Никола Топић, капитен Србије…
– То је био циљ на почетку. Напорно смо радили месец и по дана за ово. Мислим да смо заслужили. Чесититао бих момцима на одличном турниру. Мислим да можемо да будемо задовољни, али посао није завршен. Имамо још једну утакмицу, да пробамо да узмемо злато. Припремићемо се за ту утакмицу.

Андреј Мушицки, плејмејкер Србије…
– Играмо финале. Одиграли смо стварно сјајну утакмицу, сјајана одбрана која нас је красила читав турнир, данас се показало да је велики и битан фактор ако желиш да играш битне турнире. Што се тога тиче, стварно, свака нам част. Немамо пуно времена за одмор, спремићемо се за Шпанију идемо да играмо и да добијемо то финале.

Најефикаснији у нашем тиму био је Никола Топић са 16 поена, Богољуб Марковић и Павле Николић су убацили по 11.

Комплетну статистику можете видети овде

Фото галерију можете видети овде.

#Завршницу јуниорског Европског првенства у дворани Чаир прати и  председник ФИБА Европа Хорхе Гарбахоса у друштву председника КСС Предрага Даниловића, генералног секретара Златка Болића, потпредседника за мушку кошарку Миленка Тепића и потпредседника за такмичења Душана Пројовића, као и чланова Скупштине и Управног одбора КСС