Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Ноябрь
2016

Зашто је Русија оштро реаговала на Пленковићеве изјаве?

0

За време посете Кијеву 21. новембра, хрватски премијер Пленковић је одржао предавање у једном украјинском универзитету на тему „Еуропско и еуроатлантско искуство Хрватске – примјер за Украјину?“. На предавању је Пленковић изјавио како је Хрватска спремна да помогне Украјини око „мирне реинтеграције њених окупираних територија“, тј. Донбаса и Крима: „Мирна реинтеграција хрватског Подунавља је дугорочно најбољи модел за враћање Доњецка и Луганска, а једном и Крима, у састав Украјине“. 

МСП РФ: Хрватска планира да Украјини пренесе искуство из грађанског рата

Изјаве хрватског премијера изазвале су прилично оштру реакцију руског Министарства спољних послова, које је у уторак 22. новембра објавило на свом сајту саопштење где позива хрватског премијера да пусти Кијев „да ради посао који би он ионако требало боље да ради“, тј. да испуњава „споразум из Минска“, који нема алтернативу када је реч о решавању кризе, те да задржи за себе „мировне“ иницијативе за решавање конфликата по хрватском сценарију и „апсурдне“ претензије на руски Крим, а да уместо тога своју активност усмери на решавање „хроничних унутрашњих проблема везаних за права Срба и других националних мањина у Хрватској“. 

У среду 23. новембра Пленковић је изразио „чуђење“ поводом саопштења руског Министарства спољних послова, и додатно „долио уља на ватру“, рекавши: То је „нижа разина, а ја се бавим озбиљном и одговорном вањском политиком. Имам принципијелне ставове иза којих чврсто стоји цијела влада“, истакавши при томе да је он у Кијеву слао „поруку мира“. 

Поразговарали смо са руским експертима о томе како све ово изгледа из руског угла, зашто је Министарство спољних послова РФ на Пленковићеве изјаве реаговало управо тако, и зашто је дошло до прилично неочекиваног заоштравања руско-хрватских односа.

Да ли ће Донбас завршити као Српска Крајина?

„Пленковић није у потпуности сагледао ситуацију“

Један од водећих руских стручњака за овај регион, др Никита Бондарев из Руског института за стратешка истраживања (РИСИ), сматра да господин Пленковић једноставно није до краја проучио целу ову ситуацију, јер у његовој изјави има контрадикторности:

„Са једне стране он помиње некакве споразуме као једини пут за излазак из кризне ситуације у Украјини, а са друге говори како је Хрватска спремна да подели са Украјином свој начин решавања сличних ситуација, укључујући и насилно одузете територије. Ја ту видим да човек једноставно не разуме шта је то споразум из Минска (у суштини је то преуређење украјинске државе по федеративним/конфедеративним принципима са широком аутономијом република Донбаса). Хрватско искуство у Славонији је искуство које се апсолутно коси са духом и словом онога о чему лидери Русије и Украјине заједно са међународним учесницима покушавају да се договоре у Минску и Нормандији, а то је управо одговор на насиље још већим насиљем. Ако Пленковић може, чак и на нивоу неких својих личних резоновања, да начин на који је питање Срба решавано у Славонији доводи у везу са споразумом из Минска, онда значи да хрватски премијер једноставно нешто не разуме. Можда он није у току и не зна какав договор су у Минску постигли лидери „нормандијске четворке“? У сваком случају хрватско искуство решавања националног питања није нешто што се може делити са другима. Не дај Боже да неко у Украјини покуша да понови то искуство“.

Споразуми из Минска: Две године мировног процеса

У случају покушаја реализације „хрватског сценарија“ украјинска армија би била у „крви до колена“

Како Порошенко разуме „оданост Минском споразуму“

Са Бондаревом се слаже и Денис Денисов, познати доњецки експерт, руководилац украјинске филијале Института за проучавање земаља Заједнице независних држава. Он је рекао да изјаве хрватског премијера „изазивају забринутост“, јер подстичу ионако неурачунљиве украјинске политичаре на примену силе, и могу се обити о главу самој Украјини: „У овом тренутку се може констатовати да уколико украјинска страна покуша да реализује сличан сценарио у Донбасу – мораће да дочека тенкове ДНР и ЛНР негде близу Кијева“. Тешко је рећи у којој мери је то заиста остварљиво, али је сасвим неочекивано сличну изјаву недавно дао и лидер украјинског ултрадесничарског пука „Азов“ Андреј Биљецки, који се од 2014. године усрдно борио против „руске агресије“ у Украјини: „Нема никаквог смисла говорити да ли она може прећи у активну фазу или не, јер Украјинска страна у овој ситуацији игра улогу пасивног објекта, а Русија је активни субјекат. Ако Русија пожели, она ће све променити у једној секунди, а ако не пожели – неће променити. Једино о чему се заиста може говорити је то да оваква ситуација изузетно деморализује војску. Морално стање је на ниском нивоу. Приче о томе да ће војници по уговору комплетирати редове украјинске армије могу се оставити само за параде. На фронту постоји норма. Зна се коју зону контролише батаљон, коју чета, итд. Дакле, по свим украјинским нормама сада украјинска војска има толико људства да обезбеђује 40-60% линије фронта. Постоје огромне „рупе“, немамо људи, а оне које имамо нису мотивисани. Ако Русија, не дај Боже, одлучи да поново крене у врућу фазу, као у лето 2014. године, као у време Дебаљцева, поново ће бити крви до колена. Као у зиму 2014. године, када су нам причали приче о променама у армији, о томе како смо ми ојачали и очврснули, а затим се догодило Дебаљцево и ми смо схватили да опет не вредимо ништа“. 

Караганов: Русија више никада неће ратовати на својој територији

„Ми очекујемо да се Хрватска придржава споразума из Минска који подржава УН“

Експерти: Порошенко покушава да у Донбасу реализује операцију „Олуја“

Никита Бондарев је у интервјуу за „Руску реч“ такође посаветовао да се обрати пажња на то како се Русија понаша у западнобалканском региону: „Ми видимо да и поред очигледне блискости Русије са Србијом и Републиком Српском, и то на различитим нивоима, Русија ипак у свим територијалним питањима поштује постојеће међународне споразуме. Када је реч о Босни, ми се придржавамо става о поштовању Дејтонског споразума, а када је реч о Косову позивамо све да се придржавају резолуције 1244. Другим речима, могло би се очекивати да блискост са Србима некога у Русији на нивоу руководства некако можда мотивише да доведе у питање сврсисходност постојања дејтонске Босне (а Дејтонски споразум је сасвим очигледно у великој мери већ превазиђен), али Русија се ипак придржава постојећих међународних споразума. Исто то очекује и од свих својих партнера. Према томе, ми не очекујемо од Хрватске да она предлаже своје искуство решавања националног питања у Украјини, него да се придржава споразума из Минска које су подржале Уједињене нације“.

МСП РФ: Русија је против промене Дејтонског споразума

Агресивна антируска линија се коси са политиком суседа Хрватске из ЕУ и НАТО-а

Никита Бондарев је скренуо пажњу и на то да је демарш хрватског премијера чудан још из једног разлога. Наиме, у региону се примећује сасвим другачија тенденција: „Новоизабрани бугарски председник Радев је у предизборној кампањи изјавио да питање припадности Крима, на пример, не треба да решавају ни Москва ни Кијев, него само народ Крима путем референдума и никако другачије. То је нормална и здрава позиција. Хрватском руководству можемо само пожелети да не посматра свет искључиво кроз призму својих сопствених проблема са Србима и хрватско-српских односа од пре 20 година“. Другим речима, сматра руски експерт, Хрватска може да се нађе у изолацији међу својим суседима ако спроводи немотивисано агресивну политику према Русији док сви њени суседи у региону и партнери Европске уније или НАТО-а – Словенија, Италија, Мађарска, Аустрија, Бугарска, Грчка, да не говоримо о Турској – теже нормалном дијалогу са Русијом, а и предстојећи избори у Немачкој и Француској ће врло вероватно довести на власт у тим земљама далеко прагматичније и прикладније лидере. Треба се помирити са тим да се Хрватска никада неће преместити на географској карти и постати ближа западној Украјини, Пољској и балтичким земљама, где чак и Летонија и Естонија током протеклог месеца покушавају да смање тензију у односима са Москвом, истакао је политиколог.

Al Jazeera: Воле ли се Словенија и Русија иза леђа ЕУ?

У закључку свога коментара Бондарев је такође нагласио да Пленковић, по свему судећи, не схвата ни то да је он у суштини позвао на повреду територијалне целовитости Руске Федерације и одвајање њеног неодвојивог дела, како то схвата Москва, тј. Републике Крим: „Он још није потпуно свестан да су Доњецк и Луганск један случај, а Крим је сасвим други случај“.

"Опасност од нуклеарне катастрофе већа него током Хладног рата"

„Порука мира“ има две оштрице

Др Георгиј Енгељгарт из Института за славистику Руске академије наука свој коментар је почео речима да Хрватска греши мешајући се у проблем на који је Русија веома осетљива:

„Предлози садржани у хрватским саветима везаним за реинтеграцију побуњеног Донбаса и његово враћање под окриље Кијева, и ’хрватска варијанта’ коју активно разматрају кијевски политичари – све то Москва доживљава као планове војне ескалације у региону, као саботажу Минског мировног процеса који је значајан за Русију, и као организацију велике хуманитарне катастрофе са прогоном стотине хиљада избеглица у Русију, где се већ сада налази преко милион избеглица. Јасно је да активно учешће Хрватске у политици која је толико непријатељски настројена према Москви неће допринету процвату билатералних односа“.

Експерт се запитао како би реаговала Хрватска ако би Русија предложила лидерима крајишких Срба и српским политичарима у Београду да се окупе на Београдском универзитету и саслушају предавање руског премијера Дмитрија Медведева о правилном државном устројству српских ентитета у Хрватског и Босни и Херцеговини, или о њиховој будућој реинтеграцији у јединствену српску државу? Тешко да би хрватске власти такав гест Русије доживеле као поруку мира, сматра политиколог. Осим тога, Русија већ има искуство мирне реинтеграције делова бивших совјетских република са Руском Федерацијом, на пример Крима, који је Русија реинтегрисала далеко мирније него Хрватска регионе који су се својевремено одвајали од ње. Георгиј Енгељгарт истиче да хрватски премијер не би требало да се чуди руској оцени „искуства мирне реинтеграције“ још и због тога што се многи не слажу да је она била успешна, чак и ако се погледа ситуација после примене силе: „Релативно недавно су избили нереди поводом ћирилице, што је показало да постоје озбиљни проблеми са коегзистенцијом Срба и Хрвата, и то у источној Славонији која се истиче као пример“, нагласио је експерт.

Дума тражи дијалог са НАТО-ом, ОЕБС-ом и бившим југословенским републикама

Шта је све то требало Пленковићу?

Поред верзије коју је изнео Никита Бондарев да хрватски премијер једноставно није добро сагледао ситуацију, „Руска реч“ је прикупила и другачија мишљења.

На пример, руководилац руске Агенције за стратешке комуникације Олег Бондаренко, један од водећих руских стручњака за Украјину, сматра да овде постоји и емоционална компонента, тј. спремност да се због „усијане главе“ и „интерне евроатлантске солидарности“ подржи Кијев, који је опет са своје стране једва дочекао да искористи Пленковића за унутрашњу украјинску пропаганду и убеђивање својих грађана како је „цео свет са нама“, што је Кијеву из дана у дан све теже да докаже свом становништву. Грађани Украјине, чак и они који су својевремено подржали „Мајдан“, сада су у депресији због наглог осиромашења, због бескрајне „антитерористичке операције“ у Донбасу, због корупције која је после Јануковичевог бекства попримила далеко веће размере, због асоцијације са Европском унијом која је доспела у ћорсокак после референдума у Холандији, као и због блокаде несрећног „безвизног режима“ са Европском унијом, иако је за огромну већину украјинских грађана могућност путовања у Европу без визе већ изгубила сваки смисао. Према томе, обичним Украјинцима прилично цинично звуче празна Пленковићева обећања реинтеграције Донбаса и Крима, као и скорог економског процвата и других „евроатлантских посластица“, истакао је експерт.

Колинда Грабар Китаровић позвала ЕУ да сарађује са Русијом по питању кризе у Сирији

Георгиј Енгељгарт, са своје стране, сматра да се Пленковић могао одлучити за тако нагло заоштравање односа са Русијом и због неких својих личних договора са Бриселом, где он у односима са Украјином игра улогу „доброг полицајца“ у контексту све већег револта према Украјини, изазваног код европских партнера пасивношћу Кијева у погледу испуњавања споразума из Минска, одсуством значајног напретка у спровођењу реформи и корупционашком парализом која је захватила читав владајући систем ове земље. При томе је експерт позитивно оценио уздржану реторику председнице Хрватске Колинде Грабар Китаровић када је реч о Русији. Њу су многи у Русији запамтили по томе што је она међу првима у кругу крупнијих европских политичара подржала операцију руских ваздушно-космичких снага против „Исламске државе“ у Сирији. 

О чему говори филм Оливера Стоуна „Украјина у огњу“?







Генералов много, а Норат Тер-Григорьянц один!

Дипломатическая бизнес-встреча «Россия - Африка» прошла в Белом Особняке Villa Barvikha

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Компании Группы "Интеррос" взяли ряд наград премии FINAWARD


Компании Группы "Интеррос" взяли ряд наград премии FINAWARD

Исполнитель хита “На Заре 2020” Сергей АРУТЮНОВ оживил ещё один хит из 20-го века и выпустил песню “Лететь” вместе с её создателями - группой Амега.

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

С чем носить брюки палаццо: примеры образов


Tesla under investigation over Fremont factory toxic emissions, and faces lawsuit over alleged health harms

Johnny Nelson Reveals His Wide Fury-Usyk Scorecard: “Don’t Be Fooled”

Full list of cafes and restaurants where kids can eat free or cheap this half term – including Asda and Sizzling Pubs

Man City star James McAtee lined up for dream Champions League transfer after Sheffield United relegation


Летнее нижегородское утро.

Бузова и "Зенит"

На закате.

На Ямале воспитателя детского сада будут судить за истязание малышей


Bungie wins a little walkin' around money in first of its kind jury trial against Destiny 2 cheat maker, but the victory will likely make it even easier for game companies to keep taking cheaters to court

Представлен кооперативный геймплей Warhammer 40,000: Space Marine 2

Зомби-экшен Zombiehood позволяет погрузиться в эпоху 90-х

Today's Wordle answer for Sunday, May 26


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


Эксперт сенсационно раскрыл загадку Мессинга и Жириновского.

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Лидер движения «Всеармянский фронт» Аршак Карапетян 24 мая 2024 года встретился с членами Координационного совета российско-армянских организаций России и политологами

Дипломатическая бизнес-встреча «Россия - Африка» прошла в Белом Особняке Villa Barvikha


День пограничника – 2024: история и традиции праздника

Роман с камнем: почему строителям всегда интересен природный материал

Moscow Yacht Show 2024

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”


В Луховицах лесничие и сотрудники компании очистили берег Голубого озера № 7

Посетителей вуза в Малайзии познакомили с российской культурой

Змея напугала посетителей магазина в Зеленограде

Александр Братчиков объяснил, как изменение системы налогообложения поможет Псковской области


Касаткина опустилась на 13-ю строчку в рейтинге WTA, Рахимова поднялась на 18

Медведев пошутил о том, что часто проводит ночные матчи на турнирах «Большого шлема»

"Ролан Гаррос" стартовал в Париже

Повернення Калініної до топ-50 та втрачені позиції Світоліної. Оновлені тенісні рейтинги WTA та ATP


Эксперт: Россия сможет быстрее достичь технологического лидерства, развивая отраслевую молодежь

В Луховицах лесничие и сотрудники компании очистили берег Голубого озера № 7

Более 130 подъездов отремонтируют в Воскресенске в 2024 году

«Рексофт», «Норсофт» и АТОЛЛис анонсировали скорое тестирование отечественных IT-продуктов бренда «MAGMA»


Музыкальные новости

Юрий Лоза дал рекомендации фигуристке Камиле Валиево

Юрий Лоза связал шансы Валиевой стать певицей с объемом вложений в раскрутку

Родстер BMW Z4 попытались сделать похожим на BMW 507 Элвиса Пресли

«Жуки» возвращаются: телеканал ТНТ и Comedy Club Production объявляют о продолжении народного хита про трех айтишников в деревне


В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже товаров из магазина

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали подозреваемого в краже товаров из магазина

Сотрудники Росгвардии задержали устроившего стрельбу с балкона мужчину в Подмосковье 

Эксперт сенсационно раскрыл загадку Мессинга и Жириновского.


Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о цифровизации бизнеса

Исполнитель хита “На Заре 2020” Сергей АРУТЮНОВ оживил ещё один хит из 20-го века и выпустил песню “Лететь” вместе с её создателями - группой Амега.

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об инвестировании в отечественные цифровые технологии

Экономическое сотрудничество Армении и России: проблемы и перспективы


Как происходит процесс взвешивания автомобиля?

«Автодор» ввел абонементы на проезд по участкам трассы М-12 «Восток»

«Авторусь» – работа с гарантией качества

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о развитии сети платных дорог на Дальнем Востоке


Путин: РФ придает большое значение союзническому взаимодействию с Азербайджаном

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об историческом минимуме уровня безработицы в России

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о показателях нефтедобычи

Путин указал на важность союзнического взаимодействия с Азербайджаном



Суд продлил арест двум адвокатам Навального

Адвокатам Навального продлили арест

Суд Москвы продлил арест трем адвокатам Навального по делу об экстремизме


Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о скором выпуске препарата для лечения болезни Бехтерева

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Ведущий стоматолог клиники «Мегастом» Владимир Лосев: болезни полости рта, которые мы можем не замечать

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”


Охранник Зеленского предлагал Киеву сдаться в первые дни СВО

Столтенберг решил не встречаться с Зеленским в Брюсселе


Марафон серий «Команды МАТЧ» на телеканале «СуперГерои» ко Дню защиты детей

Аделина Панина: какие элементы фэншуй должны быть на кухне, чтобы есть и худеть

При поддержке MR Group прошел полумарафон «ЗаБег.РФ»

САРАТОВСКИЕ СОТРУДНИКИ РОСГВАРДИИ ЗАНЯЛИ ПРИЗОВЫЕ МЕСТА НА ЧЕМПИОНАТЕ ПО СПОРТИВНОМУ ОРИЕНТИРОВАНИЮ


Запустить прямой авиарейс между Барнаулом и Минском предложил Александр Лукашенко

Союзное государство – сила двух суверенных стран

Белорусская филармония и хор готовы приехать на гастроли в Алтайский край — Лукашенко

Лукашенко назвал рецепт своего фирменного салата "Молодость", которым угощал Путина в Минске


Собянин: В июне в Москве пройдет цикл мероприятий для собак и их владельцев

Три из пяти участков новой трассы на юго-западе Москвы завершены — Собянин

Собянин: Трасса Солнцево — Бутово — Варшавское шоссе будет готова в 2026 году

Собянин: трасса из Солнцева до Варшавского шоссе откроется в 2026 году


МегаФон добавил инноваций системе экомониторинга в Череповце

Компании Группы "Интеррос" взяли ряд наград премии FINAWARD

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об усилении совместных усилий России и Китая по борьбе с загрязнением пластиковым мусором

«Рексофт», «Норсофт» и АТОЛЛис анонсировали скорое тестирование отечественных IT-продуктов бренда «MAGMA»


Александр Братчиков объяснил, как изменение системы налогообложения поможет Псковской области

Посетителей вуза в Малайзии познакомили с российской культурой

Адвокат Абдрахимова заявила, что Муцениеце может препятствовать общению детей с Прилучным

Почти 50% российского экспорта лекарств в Узбекистан приходится на Подмосковье


Ученые Президентской академии в Санкт-Петербурге разработали способ повышения экологичности целлюлозно-бумажной промышленности

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

В столице Поморья состоялось первенство области по пляжному волейболу

В Архангельске в результате пожара в жилом доме погиб один человек


Розыск: в Крыму третий день ищут девочку пятнадцати лет

День открытых дверей "Библиотека - дом, где согревают сердца"

Врач сообщила о неочевидных угрозах полотенца для здоровья

Наркокурьер изобретательно спрятал «товар» в машине, но это не помогло (видео)


Поляки хотят контролировать любые передвижения российских дипломатов

Подмосковье выиграло бронзу на международном турнире по хоккею

«Рексофт», «Норсофт» и АТОЛЛис анонсировали скорое тестирование отечественных IT-продуктов бренда «MAGMA»

Змея напугала посетителей магазина в Зеленограде














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *