Мы в Telegram
Добавить новость
smi24.net
World News in Serbian
Ноябрь
2016

На путу ка бесмртности: Руски научници заустављају старење

0

Када је у октобру ове године биофизичар Алексеј Карнаухов самоме себи пресадио своју сопствену коштану срж са циљем да доживи 150 година, тај његов експеримент није био сензација. Руски научници су и пре тога на себи тестирали сопствене проналаске. Раније је криолог Анатолиј Брушков направио инјекцију раствора са древном бактеријом која је милионима година живела у вечно замрзнутом тлу (пермафросту). Академик Владимир Скулачов стављао је себи у очи капи са супстанцом против старења коју је саставио у сопственој лабораторији.

Како тврди овај научник, на тај начин је успео да се ослободи катаракте. „Био сам готово ослепео и зато сам одлучио да извршим експеримент на себи“, прича Скулачов. „У то време смо помоћу наше супстанце већ излечили 500 старих пацова од катаракте“. Резултати су изненадили офталмологе. Сада Скулачовљева лабораторија ради на препарату који би требало да буде доступан свима, а лечи од свих болести изазваних старошћу.

Владимир Скулачов / PhotoXPress

Вечна младост као код китова

Академик Владимир Скулачов бави се проучавањем рада ћелијских механизама људског организма – митохондрија. Према његовој хипотези, оне у ћелији имају функцију агрегата. Временом та њихова функција слаби услед оксидације.

„Ако се деблокира тај механизам, људи ће бити здрави до старости“, каже Скулачов. „То није бесмртност. Ради се о томе да се човечанство избави од понижавајућег стања оронулости пред крај живота. У природи постоје врсте животиња које не старе, на пример, многи крокодили, поједине корњаче и гренландски кит. Гола кртица, која је пронађена у Африци, живи 30 година, тј. 10 пута више него обични мишеви.

Бака са Инстаграмом: Руска пензионерка путује светом

Владимир Скулачов је 2004. године заједно са својим синовима – биологом Максимом и математичарем Инокентијем – извео формулу нове супстанце која може да успори старење. Они су је назвали SkQ. Супстанца снабдева мембране природним антиоксидансима. Ефикасност ове супстанце проверена је на животињама. „Сарађивали смо са аустралијским ветеринаром који је помоћу наше супстанце лечио животиње од различитих старачких болести“, прича Скулачов.

Његов старији син Максим руководи лабораторијом „Митотех“, која се бави прављењем лекова за људе на основу супстанце SkQ. Ова идеја је привукла руске олигархе, тако да је 2005. године власник компаније „Базовый элемент“ Олег Дерипаска уложио у пројекат 15 милиона долара, али је са почетком кризе 2008. године обуставио финансирање. Од тада су пројекат подржавали приватни инвеститори и компанија „Роснано“.

Капи за подмлађивање

У процесу израде „таблета бесмртности“ лабораторија је произвела сурутку за подмлађивање под називом „Митован“, а такође капи „Визомитин“ које отклањају проблем „сувих очију“. Оне се већ неколико година продају у руским апотекама. Сада је тај препарат на клиничком тестирању у САД.

„Митотех“ у Америци тражи инвестиције у висини од 15 милиона долара помоћу којих ће завршити клиничко тестирање, и пожељно је да их добије од америчке фармацеутске компаније која би могла да олакша пласирање препарата на тржиште. „Уколико нам то пође за руком, ’Визомитин’ ће у САД бити пуштен у продају 2018-2019. године“, рекао је за „Руску реч“ Максим Скулачов.

Трансплантација главе – фантастика или стварност?

За продају на руском тржишту припрема се и нови препарат за очи – „Визомитин форте“. „Повећали смо дозу 10 пута да би лек био ефикаснији. Циљ нам је мрежњача у задњем делу очне јабучице“, објашњава Максим. „На тај начин можемо да сачувамо људима вид до дубоке старости“.

Ове године се лабораторија најзад приближила коначном пуштању у продају дугоочекиваног „еликсира младости“ на коме ради већ 11 година. „Током читаве 2016. године вршили смо клиничка истраживања и сада смо окончали прву фазу“, каже за „Руску реч“ Максим Скулачов. „Засада она само доказује да препарат није штетан по здравље. Тестирања су вршена на младим здравим особама“. Кроз неколико година ће истраживања бити завршена и препарат који успорава старење појавиће се у продаји.

Механизми старења

Интересовање за технологије против старења испољава и држава. Почетком 2015. године на Московском физичко-техничком институту (МФТИ) формиран је Центар за истраживање молекуларних механизама старења.

Његов руководилац је познати биофизичар, професор Валентин Горделиј, који је пре тога радио у Институту за структурну биологију у Греноблу. Руководилац надзорног одбора је професор Рејмонд Стивенс, директор Института Бриџ у јужној Калифорнији, познат по успешној комерцијализацији научних открића и пласирању нових препарата на тржиште.

У Центар је од 2009. године уложено око 10 милиона долара. Сада у њему функционише шест лабораторија. „Један од наших задатака је дефинисање просторне структуре протеина који су одговорни за развој старења“, каже шеф Катедре за биофизику МФТИ Владимир Чупин. „Наша истраживања ће омогућити стварање препарата уз коришћење компјутерске симулације и хемијско-биолошких метода“.

Главни правац истраживања поменутог Центра су мембрански протеини који учествују у механизмима развоја многих болести везаних за узраст. Према Чупиновим речима, планирано је да се у Центру оснује лабораторија за проучавање Алцхајмерове болести.

Витална старост

Биофизичар Алексеј Карнаухов планира да живи 150 година. Он сматра да се у позним годинама може продужити живот тако што се човеку усаде његове сопствене ћелије које нису много оштећене услед различитих спољних утицаја. По Карнауховљевим речима, помоћу тог метода је могуће спасти човека који је подвргнут смртоносној дози радиоактивног зрачења. Ту теорију су већ потврдили експерименти на мишевима.

„Током експеримената просечна дужина живота огледних мишева повећана је за 34%“, рекао је Карнаухов за „Руску реч“. „Повећан је и период репродукције мишева. По људским мерилима женке су рађале у шездесетој години. Мишеви су били активнији и споља су деловали као да су млађи – длака им је постајала сјајна и густа.

Експеримент руских научника: Пси дишу под водом

Треба рећи да сваки метод подмлађивања има и своја ограничења. Према речима Алексеја Карнаухова, могу се пресађивати само сопствене ћелије. „Вештачки активиране ћелије са великим бројем геномних грешака могу одиграти негативну улогу и упропастити човека. На пример, могу изазвати тумор“, каже Карнаухов. „Наше сопствене ћелије саме могу да пронађу своје место у организму и да створе неопходну количину здравог ћелијског материјала, те ће се на тај начин човеку у позним годинама постепено повратити здравље“.

Скулачов такође каже, да се старење не може спречити у свакој фази живота. „У нашим огледима супстанца SkQ није помогла веома старим пацовима“, констатује Скулачов. „Организам има неку границу после које нема подмлађивања“.







Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

Эксперт по семейному капиталу Светлана Петрова: как быстро накопить на авто

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”


Коллекция купальников Love Republic

Генералов много, а Норат Тер-Григорьянц один!

В Ставропольской психиатрической больнице начались мероприятия ко Дню защиты детей

Эксперт по семейному капиталу Светлана Петрова: как быстро накопить на авто


Real Sociedad In Talks To Land Aston Villa Target

When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Fentanyl distribution indictment follows Westminster traffic stop

‘Please don’t play that at matches next season’, beg Luton fans after Coldplay reveal new song for Hatters at festival


Удаленная настройка охранных комплексов StarLine

Портативный ТСД корпоративного класса Saotron RT-T70

В Челябинской области трансгендеру вынесен приговор за поджог военкомата

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева


Конец близок в релизном трейлере Destiny 2: The Final Shape

Bungie wins a little walkin' around money in first of its kind jury trial against Destiny 2 cheat maker, but the victory will likely make it even easier for game companies to keep taking cheaters to court

Today's Wordle answer for Sunday, May 26

Зомби-экшен Zombiehood позволяет погрузиться в эпоху 90-х


ОіБ - охорона і безпека: замовляй охорону в Харькові


«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 3 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

Третья Московская неделя моды: масштабное событие с участием дизайнеров из России и мира пройдет в октябре

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева


Благоустройство Тарычевского пруда в Видном завершат в ноябре

Как вывести никотин из легких?

Компания ICDMC приняла участие в торжественном открытии выставки “Тульское качество”

Армен Мнацаканян обсудил с фондом «Защитники Отечества» создание алгоритма определения наследников погибших военнослужащих


Врач Перфильева: межреберная невралгия отличается от инфаркта точечной болью

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

ТМ Электроникс: Ваш надежный партнер в мире электроники

«Компьютерный 3D-переводчик на жестовый язык» стал одним из победителей конкурса цифровых проектов и идей для людей с нарушением слуха «Мы услышим»


Соболенко победила на старте открытого чемпионата Франции по теннису

Надаль пропустит Уимблдон из-за желания сыграть на Олимпиаде

Медведев пошутил о том, что часто проводит ночные матчи на турнирах «Большого шлема»

Белорусские теннисистки проведут стартовые встречи открытого чемпионата Франции


Два проекта Первый Бит отмечены дипломами финалистов конкурса «BPM-проект года»

На территории нового кампуса МГТУ имени Н.Э. Баумана продолжается строительство «Квантум-парка»

Росгвардейцы огнем из стрелкового оружия уничтожают беспилотники ВСУ

В парках Одинцовского округа 31 мая стартует сезон живой музыки


Музыкальные новости

Черный хлеб и сосиски: какие капризы Басты исполняют организаторы концертов по его райдеру

Рэпер Баста рассказал, на что будет претендовать его СКА

Как в Уфе прошел первый день музыкального фестиваля «Денис Мацуев представляет: диалог поколений» - сюжет «Вестей»

Концерт группы "Пикник" состоится 1 июня в Москве


«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 5 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

Всеармянский союз «Гардман-Ширван-Нахиджеван» осуждает лживое заявление президента Азербайджана Алиева

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

ONYX отправляется в Большой тур по России


Грандиозный концерт закроет сезон в Бурятском театре оперы и балета

Уссурийский ЛРЗ расширяет форматы промышленных экскурсий на предприятие

«СВЯТОЙ ЛЕНИН» спасает население от борьбы с перенаселением, 2 серия, СЕРЬЁЗНЫЙ НОВОСТНОЙ СЕРИАЛ.

Сергей Лазарев рекомендовал Казань для отпуска выходного дня


Итальянские корни: дизайн автомобилей SWM

Важные магистрали: Столица вышла на рекордные темпы дорожного строительства

Эксперт по семейному капиталу Светлана Петрова: как быстро накопить на авто

Студенческий педагогический отряд МГППУ «Инфинити»: готовы покорять целину!


Третий визит Путина: Узбекистан стал Москве ближе Казахстана. Как среагировал Кремль на "заигрывание" Астаны с Лондоном.

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о суверенной финансовой системе в России

Путин наградил коллектив станции скорой помощи Белгородской области

Власти Зимбабве поблагодарили Москву за помощь в период засухи


В мае в Москве не было новых случаев заражения штаммом коронавируса FLiRT

В Москве в мае не выявили ни одного случая штамма коронавируса FLiRT

Ракова: в Москве в мае не нашли случаев инфицирования штаммом коронавируса FLiRT

В Москве в мае не выявили случаев заражения новым штаммом коронавируса FLiRT


Раз нет протестов, будут санкции: как навальнисты и команда Ходорковского меняют стратегию борьбы с Россией


Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

Эксперты Центра лечебной педагогики приняли участие в IV Форуме руководителей организаций «Мы в ответе за наших детей» и провели курс повышения квалификации для специалистов

В РУМЦ МГППУ действует правовой просветительский лекторий для студентов с инвалидностью и сотрудников вузов-партнеров

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов


В Польше заявили о зловещем плане Киева

Белый дом признал причастность к выработке «формулы мира» Киева


Персонажи «Дракошии» и «Команды МАТЧ» примут участие в театрализованном шествии на Московском детском фестивале искусств «Небо» в Парке Горького

На ВДНХ пройдет Удмуртский национальный праздник Гербер

Волонтеры Президентской академии в Санкт-Петербурге вносят свой вклад в развитие и повышение доступности спорта для граждан

Онлайн-лекторий «Иннагрика»: подкасты с учеными и экспертами об агротехе доступным языком



Собянин анонсировал большую летнюю спортивную программу

Собянин: На городском вокзале Зеленоград — Крюково появился еще один переход

Сергей Собянин назвал победителей конкурса «Педагоги года Москвы»

В Москве выбрали лучших педагогов в рамках городского конкурса — Собянин


«Компьютерный 3D-переводчик на жестовый язык» стал одним из победителей конкурса цифровых проектов и идей для людей с нарушением слуха «Мы услышим»

Прокуратура начала проверку из-за загрязнения реки Сетуни в Москве

Проверку начали после загрязнения реки Сетунь в Москве

В МЧС предупредили об аномальной жаре в Москве в ближайшие дни


Ефимов: Продолжается строительство «Квантум-парка» в новом кампусе МГТУ имени Н. Э. Баумана

«Компьютерный 3D-переводчик на жестовый язык» стал одним из победителей конкурса цифровых проектов и идей для людей с нарушением слуха «Мы услышим»

Горящее в Москве здание обрушилось на площади 1,5 тысячи квадратов

Mash: Канье Уэст может приехать с концертом в Москву 8 июня


ТСД промышленного класса Saotron RT-T60

Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге о повышении экологического статуса целлюлозно-бумажных технологий в России

XXXIII Церемония «Хрустальная Турандот» объявит победителей сезона 2023/2024

Ученые Президентской академии в Санкт-Петербурге разработали способ повышения экологичности целлюлозно-бумажной промышленности


Наркокурьер изобретательно спрятал «товар» в машине, но это не помогло (видео)

Сожалеют, что бросающих черепах не бросили в тюрьму

Портативный сканер штрих-кодов Heroje H133U на базе CMOS-матрицы

К 240-летию города-собирателя: в Симферополе проведут бесплатную экскурсию «Крутые соты»


Захарова: посольство РФ в Польше получило ноту об ограничении дипломатов

«Компьютерный 3D-переводчик на жестовый язык» стал одним из победителей конкурса цифровых проектов и идей для людей с нарушением слуха «Мы услышим»

Современная культура – это ограничитель свободы человека или инструмент развития?

Врач Перфильева: межреберная невралгия отличается от инфаркта точечной болью














СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *